Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Traquair, Jacobite Ale

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • lzkamil
    kierowca bombowca
    • 01-2003
    • 3611

    Traquair, Jacobite Ale

    Alk. 8%, but. 0.33 l, warzone z dodatkiem kolendry.
    Bardzo ciemne brązowe, klarowne, słabo nagazowane, piana wysoka po nalaniu z góry ale niezbyt trwała.
    Zapach ciemnosłodowo-karmelowy.
    Smak też konkretnie słodowy, słodkawy, karmelowy. Trochę mi brakuje goryczki.
    Niezłe ale trochę jednowymiarowe. Bardziej mi podeszło House Ale.
    Attached Files
    Lepszy jabol pod okapem
    niż GŻ, CP i KP !


    Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

    Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

    Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)
  • Rubenczal
    Junior
    • 04-2009
    • 3

    #2
    Tranquair, Jacobite Ale (Maj 2014)

    Butelka zakupiona w Chill In Dublinie.
    Alc. 8%
    BBE 23.04
    Spiced Ale - ale z dodatkiem przypraw, tu kolendry
    Butelka - 33cl
    Kapsel - czarny, bez nadruku.
    Po otwarciu: słabe wysycenie, drożdżowe estry; zapach drożdżowego ciasta.
    Kolor: mocno rubinowy, wpadający w brąz. Klarowne, ale niemalże nieprzejrzyste piwo (22 SRM/45EBC)
    Piana: gęsta, w kolorze karmelowym, dość szybko opadająca. Nie widać znacząco lacingu na szkle.
    Wysycenie: niskie, niemalże niewidoczne w szklance.
    Zapach: miodowy (nawet aromat miodu sztucznego), palony słód, kandyzowane i suszone owoce; śliwki, rodzynki, lukrecja, sherry, lub leżakowane w beczce po sherry.
    Smak: suszone owoce, lekko kwaskowe, średnia goryczka, lekkie nuty drożdżowe, podwędzana, suszona śliwka, rodzynki, wyczuwalna kolendra, choć początkowo nie mogłem skojarzyć, mimo tego czuć posmak ziołowy. Zaskakująco - guma balonowa.
    Bardzo dobre, sycące piwo o pięknym aromacie, podchodzące już pod porter aniżeli klasyczny ale. Z racji wysokiej zawartości alkoholu, doskonałe na wolną degustacje z gorzką czekoladą.

    Comment

    • darekd
      PremiumUżytkownik
      • 02-2003
      • 12118

      #3
      Przede wszystkim Traquair House to niesamowita historia Szkocji.
      Opowiada o nim i historii Tomek Kopyra, który była na miejscu:

      Tomasz Kopyra przedstawia tradycyjny szkocki browar Traquair Brewery w Szkocji, w którym proces warzenia wygląda jak przed 200 laty.


      a samym piwie tu:

      Tomasz Kopyra (http://blog.kopyra.com) degustuje piwo Traquair Jacobite Ale z browaru Traquair House.Wizyta w browarze Traquair House - http://youtu.be/iN1oD...


      A tu jeszcze inny bloger ciekawie na ten sam temat:

      https://thebeervault.blogspot.com/20...quair.html?m=0

      Piwo uwarzone z dodatkiem kolendry, fermentowane w dębowych kadziach.

      Piwo pierwszy raz uwarzone w 1995 r, na uczczenie szkockiego powstania jakobickiego w 1745 r.

      8% alk.

      Aromat - jest kolendra, potem ciemne z łagodnie palonymi niuansami, suszem z cierpkich owoców, melasy. Oryginalnie
      Piana - wyższa, średnia trwałość, dłuższa koronka
      Barwa - ciemny brąz z rubinem, klarowne
      Wysycenie - średnie, musujące
      Smak - jest nuta owocowa podbita przez kolendrę (rodzynki, podsuszone śliwki), łagodna paloność. Potem mam trudniej, bo piwo jest złożone, ale niejednoznaczne (jakby odrobine posypane okruchami czekoladowego ciasta). Jest też mocno rozgrzewający, nieco pikantny finisz, ale alkohol całkowicie schowany
      Treściwość - solidna

      Z jednej strony tradycyjne, ale w obecnych czasach oryginalne. Nie przepadam za kolendrą (mam do porównania ich House Ale bez niej), ale w kontrze z ciemnymi słodami daje oryginalny, ciekawy efekt.

      Ciekawe, dobre piwo. Wypite z radością (historia miejsca) i przyjemnością (smak). Fajnie, że pojawiło się w Polsce.
      Last edited by darekd; 05-02-2023, 23:10.

      Comment

      • darekd
        PremiumUżytkownik
        • 02-2003
        • 12118

        #4
        Click image for larger version

Name:	P1110939.JPG
Views:	26
Size:	27,5 KB
ID:	2331035

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎