Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Analiza słodów - praca mgr

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pawel87
    Junior
    • 07-2010
    • 10

    Analiza słodów - praca mgr

    Witam, to mój pierwszy post a zarazem temat. Postanowiłem zacząć temat w tym dziale, ponieważ dotyczy surowca - słodu. Studiuję Technologię Żywności i Żywienie Człowieka. Temat mojej pracy mgr brzmi: "Wybrane właściwości fizykochemiczne różnych rodzajów słodów oraz ocena możliwości ich wykorzystania do produkcji napojów bezalkoholowych na bazie brzeczki" - czyli np. Ciechan Krzepiak lub Podpiwek Warmiński. Słody jakie wybrałem do badań to:
    -Pilzneński 2,5 - 5 EBC Strzegom
    -Karmelowy jasny 80 - 150 Strzegom
    -Karmelowy ciemny 540 - 850 Strzegom
    -Barwiący 1600 EBC Strzegom
    -Pszeniczny 3-5 EBC Steinbach
    -Orkiszowy 6 EBC Steinbach
    -Owsiany 10 EBC Steinbach
    -Płaskurkowy Steinbach
    -Żytni 4,5 EBC Steinbach

    Mam już kilka pomysłów na analizy zaczerpnięte ze strony Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno Spożywczego, ale chciałem też zapytać forumowiczów zarówno piwowarów domowych jak i tych, którzy pracują w przemyśle oraz normalnych smakoszy o rady, pomysły i wskazówki dotyczące co ciekawego Wy byście zrobili z tymi słodami. Pozdrawiam i z góry dziękuję.
  • Marusia
    Senior
    • 02-2001
    • 20211

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pawel87 Wyświetlenie odpowiedzi
    co ciekawego Wy byście zrobili z tymi słodami.
    No, my, oczywiście, zrobilibyśmy piwo

    A tak serio - fajny temat, choć mnie osobiście bardziej by interesowała praca "Sposoby karmelizacji słodu i ich wpływ na smak gotowego piwa". No ale nic, najwyżej sama się za to wezmę
    www.warsztatpiwowarski.pl
    www.festiwaldobregopiwa.pl

    www.wrowar.com.pl



    Comment

    • jacer
      Senior
      • 03-2006
      • 9875

      #3
      Noo, zrobiliśmy normalne piwo z alkoholem
      Milicki Browar Rynkowy
      Grupa STYRIAN

      (1+sqrt5)/2
      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
      No Hops, no Glory :)

      Comment

      • pawel87
        Junior
        • 07-2010
        • 10

        #4
        Badania będę realizował na katedrze Chemii i Przetwórstwa Surowców Roślinnych i nie mogę robić piwa (piwem i wszystkim co związane z produktami alkoholowymi zajmuje się inna katedra)

        Comment

        • Robert13
          Senior
          • 04-2010
          • 899

          #5
          Nie ma słodu wiedeńskiego i monachijskiego...
          Moja propozycja.
          Zrob badania porównawcze słodu pilznieńskiego, wiedeńskiego, monachijskiego jako porównanie działania siły enzymatycznej kazdego z nich, czyli ile trzeba minut zacierać by nie było skrobii. Trzy próbki o 100% zawartości każdego z nich i kolejne trzy z zawartością słodu podstawowego/karmelowego w proporcji 80/20. I rózne wariacje temperaturowe 62/72, dla przykladu w minutach 15/?, 30??, 45/?, 60/?. Pytajnik jest minimalnym czasem do uzyskania całkowitego scukrzenia skrobii.

          Nie wiem, czy to się mieści w temacie pracy, ale piwowarom na pewno się to przyda..

          Comment

          • zgoda
            Senior
            • 05-2005
            • 3516

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
            Zrob badania porównawcze słodu pilznieńskiego, wiedeńskiego, monachijskiego jako porównanie działania siły enzymatycznej kazdego z nich, czyli ile trzeba minut zacierać by nie było skrobii.
            Ale to już wiadomo, ten wskaźnik nazywa się "czas scukrzania" i jest podawany w charakterystyce konkretnej partii słodu. Dla pilzneńskich będzie to 10-15 minut, dla ciemniejszych dłużej.
            Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

            Comment

            • Robert13
              Senior
              • 04-2010
              • 899

              #7
              Wiadomo, a napisałeś "dla ciemniejszych dłużej".... Czyli nie wiadomo
              A moze dla 100% zasypu pilznieńskiego i 4 przypadku temperaturowego będzie to 0 minut?

              Poza tym, trzy próbki proponuje jako mieszanki podstawowych i (jednego) karmelowego w proporcji 80% do 20%.
              Łącznie 6 próbek i 4 warianty temepraturowe..

              Comment

              • zgoda
                Senior
                • 05-2005
                • 3516

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
                Wiadomo, a napisałeś "dla ciemniejszych dłużej".... Czyli nie wiadomo
                Wiadomo, napisałem gdzie znajdziesz taką informację. Oznacza się to w laboratorium dla każdej konkretnej partii słodu, masz te informacje w metryczce, tak to mniej-więcej wygląda -> http://bogutynmlyn.pl/go/_info/?id=3744&page=
                Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                Comment

                • Robert13
                  Senior
                  • 04-2010
                  • 899

                  #9
                  Pisze tam czas scukrzenia 10 minut, ale nadal nie wiem nic o temperaturze/ temperaturach zacierania. A tym bardziej nie wiem nic o zasypie z udziałem 20% słodu karmelowego.

                  Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie by magistrant zrobil takie same badania, bo poźniej czytam opis realnego zacierania, gdy ktoś uzył słodu wiedeńskiego i monachijskiego, zacierał 1.5 godziny i dopiero w ostatniej fazie, podwyzszajac temperaturę do 78 st.C, uzyskał negatywna próbe jodową.... A miało być tak pięknie...
                  Last edited by Robert13; 18-02-2011, 16:45.

                  Comment

                  • zgoda
                    Senior
                    • 05-2005
                    • 3516

                    #10
                    Czas scukrzania mierzy się w warunkach laboratoryjnych w normowanych warunkach - po to, żeby był porównywalny. Wskaźnik ten waha się partia-do-partii, dla kolejnych partii z tej samej słodowni może być różny (choć nie powinien za bardzo), na pewno jest różny dla słodów z różnych słodowni. Ma na to wpływ wiele czynników i tylko część z nich jest zależna od procesu słodowania.

                    Bez wiedzy o konkretnej partii badanego słodu (pochodzenie, oznaczenie) takie badania są bez praktycznego znaczenia.
                    Last edited by zgoda; 18-02-2011, 16:52.
                    Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                    Comment

                    • wogosz
                      Senior
                      • 12-2005
                      • 1007

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13
                      Moja propozycja.
                      Zrob badania porównawcze słodu pilznieńskiego, wiedeńskiego, monachijskiego jako porównanie działania siły enzymatycznej kazdego z nich, czyli ile trzeba minut zacierać by nie było skrobii. Trzy próbki o 100% zawartości każdego z nich i kolejne trzy z zawartością słodu podstawowego/karmelowego w proporcji 80/20. I rózne wariacje temperaturowe 62/72, dla przykladu w minutach 15/?, 30??, 45/?, 60/?. Pytajnik jest minimalnym czasem do uzyskania całkowitego scukrzenia skrobii.
                      Zawsze jestem zdania, że nie wie się o czym się mówi, to nie powinno się zabierać głosu. Odnoszę wrażenie, że masz jakieś niejasne wiadomości na temat słodu, jego produkcji i jego analiz, a chcesz doradzać koledze Pawel87 jaki powinien być temat jego pracy naukowej. To o czym piszesz, to podstawowe analizy słodu, które wykonuje każda szanująca się słodownia i podaje to w atestach do każdej partii wysyłkowej.
                      Jeżeli chodzi o pracę magisterską Pawła, to trudny temat. Nie wiem jak "Twoja" katedra jest wyposażona i jakie analizy może wykonać na słodzie. Musisz chyba zacząć od tego, co chcesz badać. To raczej nie rozmowa na forum; wymaga dyskusji i jasnego określenia celu badania.

                      Comment

                      • pawel87
                        Junior
                        • 07-2010
                        • 10

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
                        Nie ma słodu wiedeńskiego i monachijskiego...
                        Słuszna uwaga. Pomyślę nad wymianą tych słodów ze Strzegomia na słody ze Steinbacha (ma w ofercie właśnie wiedeński i monachijski). W ten sposób będę miał wszystkie słody z jednej firmy. Wybierając słody skorzystałem z oferty Strzegomia bo w opisie w jednym ze sklepów on-line podają odmianę jęczmienia. Wybierając słody Steinbacha kierowałem się tym, że tylko oni mają w ofercie słody z innych zbóż niż jęczmień i pszenica. A ze względu na modę i zainteresowanie na "stare" zboża (płaskurka, orkisz, amarantus), chciałem właśnie porównać słody z poczciwego jęczmienia jak i z innych zbóż. Dziękuję za dyskusję i czekam na jej dalszy rozwój

                        Comment

                        • sztetke
                          Senior
                          • 12-2009
                          • 355

                          #13
                          wracając do tematu,poza tymi wynalazkami to pewnie przemysłowo robi się ze słodu kwas chlebowy.

                          Comment

                          • ART
                            mAD'MINd
                            • 02-2001
                            • 23798

                            #14
                            Jak będziesz potrzebował dokładniejsze dane ze Steinbacha, odezwij się na PW.
                            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                            Comment

                            • pawel87
                              Junior
                              • 07-2010
                              • 10

                              #15
                              Odnawiam.
                              Słody jakie wybrałem to 3 warianty jęczmiennych:
                              - Pilzneński,
                              - Karmelowy,
                              - Wędzony.
                              Oraz:
                              - Pszeniczny,
                              - Orkiszowy,
                              - Płaskurkowy,
                              - Żytni,
                              - Owsiany.
                              Do oznaczenia mam w nich zawartość związków fenolowych ogółem (w słodach), a także w brzeczce uzyskanej z tych słodów. Brzeczkę prawodopodobnie będę uzyskiwał 30min./63 stopnie C, a później 30 min./72 stopnie C. Następnie do 78 stopni C, a później filtracja i wysładzanie, zagotować brzeczki i przytrzymać w temp. wrzenia 15 minut w celu sterylizacji, rozlać do butelek i zakapslować. No i następnie oznaczanie tych zw. fenolowych ogółem.
                              Nie będę potrzebował 20 litrów brzeczki lecz maksymalnie 1 litr, de facto użyję odpowiednio mniej słodu i mniejszych naczyń.
                              I teraz pytanie. Przypuszczam, że będą problemy z filtrowaniem brzeczki zbóż bez łuski przez klasyczny filtrator z oplotu, także rozważam aby wszystkie słody zmielić na mąkę (nie ma wpływu na zawartość zw. fenolowych), uzyskać te brzeczki i PRZEFILTROWAĆ je przez lejek z sączkiem pod pompą próżniową. Czy idę dobrym tokiem myślenia?
                              No i oczywiście projekt tego napoju bezalkoholowego na bazie słodu, mam już pewne pomysły.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎