Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Słód owsiany Steinbach

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zgoda
    Senior
    • 05-2005
    • 3516

    Słód owsiany Steinbach

    Czy ktoś się orientuje, z jakiej odmiany owsa jest robiony słód owsiany Steinbach (dostępny w CP)?

    Już tłumaczę po co mi ta informacja...

    Oats are known for their high contents of protein, fat and β - glucan [192] . Moreover, oats exhibit signifi cantly reduced hydrolytic activities in comparison to barley. Thus, malted oats from most contemporary varieties are only of little use for beer production. However, special oat types with a reduced β - glucan content (e.g. Duffy) are perfectly suited for brewing.
    ("Handbook of Brewing", Mich. Esslinger, str. 61)

    Chciałbym się dowiedzieć czego mogę się spodziewać przy robieniu piwa z udziałem ok. 20% tego słodu - utrudnionej filtracji (β-glukany), konieczności wydłużenia przerwy białkowej, słabej piany - czy może ten słód jest robiony z "piwowarskiej" odmiany owsa i nie będę miał podobnych problemów?
    Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    To Erika doczekała się swojego słodu?

    Sorki, nie mogłem się powstrzymać
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • zgoda
      Senior
      • 05-2005
      • 3516

      #3


      HGW czy Erika ma coś z nimi wspólnego.
      Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        • 02-2001
        • 23798

        #4
        Odmiany nie znam w tym momencie, ale jak mi wpadnie w ręce ta informacja to ją zamieszczę. Dla takiego stouta owsianego http://www.centrumpiwowarstwa.pl/sklep/produkty/747 z 16% zasypem tego słodu nie odnotowaliśmy utrudnień w filtracji ani kiepskiej piany.
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        • Robert13
          Senior
          • 04-2010
          • 899

          #5
          Dodatek 7% słodu owsianego, a filtracja trwała u mnie 3 godziny zamiast jednej. W sumie problemów żadnych nie było, nie licząc tego, że leciało jak leciało, niezaleznie czy wody do wysładzania było we wiaderku pod sam wierzch, czy do połowy, czy mieszałem górna warstwę czy tez nie.
          Sprawdzone na dwóch warkach, filtrator z oplotu.
          Last edited by Robert13; 29-06-2011, 10:02.

          Comment

          • Marusia
            Senior
            • 02-2001
            • 20211

            #6
            Dodaję słodu owsianego nagminnie do stoutów i nigdy, ale to przenigdy nic takiego mi się nie zdarzyło, zatem długa filtracja to raczej kwestia czegoś innego.
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • wogosz
              Senior
              • 12-2005
              • 1007

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13
              Dodatek 7% słodu owsianego, a filtracja trwała u mnie 3 godziny zamiast jednej.
              Nie uwierzę, że powodem 3-krotnego wydłużenia filtracji może być 7% dodatek słodu owsianego. Nawet taka ilość surowca w ogóle niesłodowanego też nie wpłynęłaby tak bardzo. Swoją drogą, podwyższona zawartość B-glukanów ma większe znaczenie przy filtracji piwa w browarach niż brzeczki. Ponadto zaledwie jednogodzinna standartowa filtracja jak podajesz, to według mnie stanowczo za krótko, aby dobrze wyługować młóto.

              Comment

              • zgoda
                Senior
                • 05-2005
                • 3516

                #8
                Zrobiłem piwo z 20% udziałem tego słodu, ale na temat problemów z filtracją nie mam nic do powiedzenia - tam było jeszcze 20% żytniego i trudno mi określić który co spowodował. W każdym razie, jak się filtracja przytyka z powodu wysokiej lepkości pochodzącej z ziarna (żyto, gryka), to trzeba podgrzać zacier. Ale na przytkanie z powodu zbyt drobnego śrutowania to nie pomoże.
                Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                Comment

                • Robert13
                  Senior
                  • 04-2010
                  • 899

                  #9
                  Nie mierzyłem czasu, ale wydaje mi się, że w godzine się wyrabiałem. Teraz chociaz trwało to o wiele dłuzej nie było wzrostu wydajności.
                  Kiedys robiłem Witbiera z 50% udziałem pszenicy i żadnego problemu z filtracją nie miałem.


                  Miałem 3 godziny, by nad podumać i doszedłem do niosku, że jest to wina słodu owsianego. To było 2 razy po 3 godziny, gdyz robiłem dwie takie same warki, ale w rózne dni.
                  Przychodziło mi do głowy tez to, że może w CP zaczęli drobniej śrutować pilznieński?
                  Nie mam wprawy w ocenie stopnia ześrutowania, bo zawsze kupuje ześrutowany i nigdy się mu za bardzo nie przyglądam, ale żadnej róznicy nie zauwazyłem. Czyli raczej to odpada.

                  Przy drugim warzeniu zamieniłem nawet filtratory we wiaderkach ( filtruje na dwa, na jedno przypadało 6,5kg słodów), bo mają minimalnie różną budowę. Zamieniłem i było dokładnie to samo.
                  Póki leciało mętne, dopóty było dobrze. Gdy brzeczka stawała się klarowniejsza, tym leciało mniej, aż do ustabilizowania się przepływu na bardzo niskim poziomie.
                  I tak sobie równo leciało niezaleznie od wszystkiego, raz jeden przedmuchałem "wstecznie" złoże i to bardzo minimalnie poprawiło przepływ. Wydajność na normalnym poziomie.

                  Mój pomysł jest taki, by owsiane słody zacierać w osobnym garnku z niewielkim dodatkiem pilznienskiego i dodawać go do wiaderka, gdy złoże utworzone przez pilznieński bedzie juz dobrze ułozone.
                  Last edited by Robert13; 29-06-2011, 11:52.

                  Comment

                  • zgoda
                    Senior
                    • 05-2005
                    • 3516

                    #10
                    Powtarzam, jeżeli filtracja siada z powodu podwyższonej lepkości, to nie pomoże nic "mechanicznego", jak dodatkowa łuska, zmiana filtratora czy inne myki ze złożem. Jedyne co pomoże, to obniżenie lepkości brzeczki - np. przez podgrzanie.

                    Rozumiesz tę subtelną różnicę?

                    Dla cieczy współczynnik ten (lepkości kinematycznej, przyp. red.) jest odwrotnie proporcjonalny do temperatury, a rośnie wraz ze wzrostem ciśnienia
                    Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                    Comment

                    • Robert13
                      Senior
                      • 04-2010
                      • 899

                      #11
                      Panie, temperatura była kontrolowana i na pewno nie była za niska podczas filtracji, więc myslę, że to wystarczy za odpowiedź..

                      Comment

                      • zgoda
                        Senior
                        • 05-2005
                        • 3516

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
                        Panie, temperatura była kontrolowana i na pewno nie była za niska podczas filtracji, więc myslę, że to wystarczy za odpowiedź..
                        Sam sobie odpowiedziałeś, co było przyczyną utknięcia filtracji.
                        Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                        Comment

                        • Robert13
                          Senior
                          • 04-2010
                          • 899

                          #13
                          Wcześniej napisałem, ze na początku spływało normalnie, gdy było ono mętne, Gdy leciało klarowne, to juz przpepływ był minimalny. Juz to swiadczy o tym, ze za niska temepratura nie była przyczyną, bo przeciez przez te 15 minut upuszczania mętnego, temperatura nie mogła sie za wiele różnić od tych 76-78 st.C na końcu zacierania.
                          Last edited by Robert13; 29-06-2011, 13:46.

                          Comment

                          • zgoda
                            Senior
                            • 05-2005
                            • 3516

                            #14
                            Najpierw piszesz, że temperatura była kontrolowana, potem się zastanawiasz o ile mogło spaść. To w końcu kontrolowałeś, czy nie? Wiesz, że nie spadła, czy zgadujesz, że nie spadła?

                            Mętność nie ma nic do rzeczy, tylko spadek temperatury. Po 40 minutach (układanie złoża i początek spływu brzeczki przedniej) u mnie temperatura spadła do 68*C. I to się już okazało za mało, bo spływ się zatrzymał. Zamiast wysładzać wrzątkiem wolałem podgrzać zacier ponownie do 76*C i popłynęło ponownie.
                            Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                            Comment

                            • Robert13
                              Senior
                              • 04-2010
                              • 899

                              #15
                              Panie, kto sprawdza spadek temperatury gdy dopiero co zaczęła się filtracja? To chyba wystarczy za odpowiedź.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎