Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar domowy Jacka

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • alien71
    Junior
    • 05-2011
    • 6

    Browar domowy Jacka

    Serdecznie Witam!
    Lubię piwo i lubię gotować, a warzenie piwa ma w sobie coś z kucharzenia (trzeba stać długo przy garach i dbać o odpowiednie proporcje produktów), dlatego postanowiłem sam robić piwo. Mieszkam i pracuję obecnie w Anglii (reszta rodziny w Polsce niestety) i po pracy mam dużo czasu by zająć się jakimś pożytecznym zajęciem, a robienie piwa za takie uważam. Mam za sobą już dwie zabutelkowane warki. Pierwszą zrobiłem sześć lat temu w Polsce z brewkita, było to piwo ciemne, nie pamiętam niestety nazwy i z warką tą mam złe wspomnienia - rozwaliłem rękę butelkując piwo kapslownicą młotkową - za mocno uderzyłem i szyjka butelki się złamała, sześć szwów na ręce i miesiąc chorobowego. Piwo zakapslowałem do końca po powrocie ze szpitala i wyszło całkiem niezłe.
    Teraz zaczynam przygodę z piwem na poważnie i myślę że na dłużej.

    Pierwsza warka była z brewkita, druga jest z zestawu Browamatora: Prawdziwe Ale
    Skład zestawu:
    Ekstrakt słodowy jasny w proszku 2,5 kg
    Chmiel aromatyczny Lubelski granulat 40g
    Chmiel goryczkowy Marynka granulat 20g
    Suche drożdże piwne Safale S-04 11,5g

    Przygotowanie brzeczki z jest proste więc nie będę się rozpisywał. Ładna pianka wyszła po około dwunastu godzinach po zadaniu drożdży i wyglądała tak:

    Click image for larger version

Name:	fermentacja.jpg
Views:	1
Size:	27,3 KB
ID:	2083817

    Fermentacja burzliwa siedem dni i ściągnięcie znad osadów na cichą która trwała dwanaście dni, po czym butelkowanie. Do refermentacji w butelkach użyłem 200g suchego ekstraktu słodowego. Tak wyglądają buteleczki:

    Click image for larger version

Name:	buteleczki 2.jpg
Views:	1
Size:	51,3 KB
ID:	2083818

    A tak sama etykietka do tej warki:

    Click image for larger version

Name:	Etykieta.jpg
Views:	1
Size:	70,3 KB
ID:	2083819

    Po dwóch tygodniach zrobiłem pierwszą degustację: nasycenie małe (jak angielskie Ale lane z kija w pabach - moje ulubione), piana dość szybko opada ale zostaje niewielki kożuszek do końca, w butelce klarowne choć po przelaniu do szklanki dostają się drożdże z dna i traci wówczas klarowność (mi to absolutnie nie przeszkadza), w smaku wyczuwalna goryczka, smak jak prawdziwe angielskie Ale.
    Zaliczam moją drugą warkę do całkowicie udanych.
  • alien71
    Junior
    • 05-2011
    • 6

    #2
    Warka 3

    A teraz wczorajsza warka: nr 3

    Zestaw Browamator: Prawdziwe Ciemne

    Skład zestawu:
    Ekstrakt słodowy jasny w proszku 1 kg
    Ekstrakt słodowy ciemny w proszku 1 kg
    Ekstrakt słodowy extra ciemny w proszku 0,5 kg
    Chmiel aromatyczny Lubelski granulat 30g
    Chmiel goryczkowy Marynka granulat 20g
    Suche drożdże piwne Safale S-04 11,5g

    Po zadaniu drożdżami piana wyszła po dziesięciu godzinach i dzisiaj wygląda tak:

    Click image for larger version

Name:	warka3-1.jpg
Views:	1
Size:	36,0 KB
ID:	2035518

    Teraz czekam cierpliwie siedem dni.

    Comment

    • alien71
      Junior
      • 05-2011
      • 6

      #3
      Warka 3 cd...

      Po trzech dniach w moim młodym piwku Blg spadło z 10 do 5, więc chyba wszystko idzie zgodnie z planem, wasze zdrowie

      Comment

      • alien71
        Junior
        • 05-2011
        • 6

        #4
        Witam.
        Sześć dni burzliwej i z 11 Blg spadło do 2,5 Blg, temperatura na termometrze ciekłokrystalicznym cały czas 22-23C i tu nasuwa się pytanie: czy nie za dużo spadło?
        W instrukcji z Browamatora do tego zestawu pisze że powinno spaść od 4 do 3,5 Blg. Młode piwo już praktycznie jest sklarowane, w smaku też wszystko w porządku. Jutro przelewam na cichą i niech się dzieje wola nieba
        I tak przy okazji do Adminów (od razu piszę że szukałem i nie znalazłem) jak z przesyłkami ze sklepu za granicę (czy jest możliwość i jakie są stawki?)

        Comment

        • Gabe
          Senior
          • 03-2010
          • 405

          #5
          To z 11 czy 10 w końcu? :P

          Odfermentowanie do 25% początkowego ekstraktu to wynik całkiem normalny. Ciężko stwierdzić dlaczego u ciebie odfermentowało wyżej niż w instrukcji, ale akurat tym nie masz co się martwić, gorzej gdyby nie dofermentowało...

          A najważniejsze, że ci smakuje

          Comment

          • alien71
            Junior
            • 05-2011
            • 6

            #6
            Z dziesięciu, nie wiem skąd mi się wzięła ta jedenastka - jakiś błąd przy wpisywaniu - przepraszam za nieścisłości

            Comment

            • alien71
              Junior
              • 05-2011
              • 6

              #7
              Prawdziwe Ciemne od soboty na cichej, a dzisiaj temperatura otoczenia bardzo podskoczyła - mam w pokoju 26-27C - niestety nie mam możliwości przenieść fermentatora w chłodniejsze miejsce.
              Nasuwa się pytanie, czy moje młode piwo wytrzyma do końca cichej, czy może przelewać je do butelek? Po burzliwej jest ładnie sklarowane i przy przelewaniu nic z gęstwy się nie zassało. Będę wdzięczny za podpowiedzi.
              Nasze zdrowie (znaczy piwowarów)

              Comment

              • fidoangel
                Senior
                • 07-2005
                • 3489

                #8
                Lej w butelki...
                "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎