Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Drożdże nie fermentują

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • andrace
    Member
    • 05-2009
    • 36

    Drożdże nie fermentują

    Mam spory problem gdyż po 10 dniowej fermentacji burzliwej pilsa na drożdżach saflanger w-34/70 (suche) gęstość spadała tylko o 1 Blg. Wiem, że przy zadawaniu drożdży była zbyt wysoka temperatura podejrzewam, że ok 40 C (temp. zmierzyłem od dna i miała ok 30 więc zadałem, ale przy następnej warce zobaczyłem, że na górze gara jest ponad 10 stopni więcej). Czy zbyt wysoka temp. mogła aż tak uszkodzić stopnie? Co teraz robić kupić drugie i jeszcze raz puścić na burzliwą??
    Last edited by andrace; 03-08-2011, 11:48.

  • #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika andrace Wyświetlenie odpowiedzi
    Mam spory problem gdyż po 10 dniowej fermentacji burzliwej pilsa na drożdżach saflanger w-34/70 (suche) gęstość spadała tylko o 1 Blg. Wiem, że przy zadawaniu drożdży była zbyt wysoka temperatura podejrzewam, że ok 40 C (temp. zmierzyłem od dna i miała ok 30 więc zadałem, ale przy następnej warce zobaczyłem, że na górze gara jest ponad 10 stopni więcej). Czy zbyt wysoka temp. mogła aż tak uszkodzić stopnie? Co teraz robić kupić drugie i jeszcze raz puścić na burzliwą??
    Szukuj nowych drożdży.
    Zagotuj całość i zadaj nowe, ale na "litość boską" nie w 40 stopniach!

    Comment

    • andrace
      Member
      • 05-2009
      • 36

      #3
      wiem, że trzeba poniżej 30 ale nie wiedziałem, że brzeczka jest aż tak ciepła

      Comment

      • Gabe
        Senior
        • 03-2010
        • 405

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika andrace Wyświetlenie odpowiedzi
        (...) Wiem, że przy zadawaniu drożdży była zbyt wysoka temperatura podejrzewam, że ok 40 C (temp. zmierzyłem od dna i miała ok 30 więc zadałem, ale przy następnej warce zobaczyłem, że na górze gara jest ponad 10 stopni więcej).
        Browarnictwo amatorskie to niezła powtórka z chemii i fizyki

        Comment

        • anteks
          maruda
          • 08-2003
          • 10738

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika andrace Wyświetlenie odpowiedzi
          Mam spory problem gdyż po 10 dniowej fermentacji burzliwej pilsa na drożdżach saflanger w-34/70 (suche) gęstość spadała tylko o 1 Blg. Wiem, że przy zadawaniu drożdży była zbyt wysoka temperatura podejrzewam, że ok 40 C (temp. zmierzyłem od dna i miała ok 30 więc zadałem, ale przy następnej warce zobaczyłem, że na górze gara jest ponad 10 stopni więcej). Czy zbyt wysoka temp. mogła aż tak uszkodzić stopnie? Co teraz robić kupić drugie i jeszcze raz puścić na burzliwą??
          Oj nie czytało się . Nie wiem jaki masz gar , ale różnica 10­°C pomiędzy dnem a górą ? Jak to mierzyłeś ? Temp uszkodziła stopnie (schodowe ? )
          Last edited by anteks; 03-08-2011, 12:28.
          Mniej książków więcej piwa

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Panowie, gość sobie jakieś jaja robi. Przeczytajcie w jego profilu: "Zawód: Kucharz".

            Kucharz, i nie wie, jak wygląda rozkład temperatur w garze? Nie wie, w jakiej temperaturze pracują drożdże w cieście?
            Last edited by Krzysiu; 03-08-2011, 13:01.

            Comment

            • andrace
              Member
              • 05-2009
              • 36

              #7
              Wie wie ale myślał, że ta różnica to kilka stopni, a nie kilkanaście...
              Po drugie temp. jest badana po chłodzeniu chłodnicą, a nie podczas gotowania. Chłodnica zajmuje miejsce od góry gara do dołu gara, wiec myślałem, że to naprawdę kilka stopni.
              I tak po prawdzie to jeszcze nie bo pozostał rok nauki
              Last edited by andrace; 03-08-2011, 13:07.

              Comment

              • Marusia
                Senior
                • 02-2001
                • 20211

                #8
                Kilka czy kilkanaście - drożdże piwowarskie najlepiej zadawać do brzeczki, która ma temperaturę ok. 20 stopni, a nie 30, że o 40 to już nawet nie wspomnę. Pewnie padły trupem, a raczej trupami
                www.warsztatpiwowarski.pl
                www.festiwaldobregopiwa.pl

                www.wrowar.com.pl



                Comment

                • andrace
                  Member
                  • 05-2009
                  • 36

                  #9
                  Jak już wcześniej mówił (chyba Dagome) "W piwowarstwie domowym nie ma przegranych, każde niepowodzenie czegoś uczy" tak i teraz dostałem nauczkę aby piwo schłodzić naprawdę dobrze. Teraz już zamówiłem nowe drożdże i mam nadzieję, że chociaż te 20 litrów pilsa się nie zmarnuje.
                  Last edited by andrace; 03-08-2011, 13:30.

                  Comment

                  • crocco
                    Senior
                    • 12-2010
                    • 590

                    #10
                    Ja przy pierwszym piwie tez o mało zie spaliłem drożdży.Wydawało mi się,że tempa ok a było koło 40.Trochę się nakombinowałem ,żeby zejść na 28 .

                    Comment

                    • andrace
                      Member
                      • 05-2009
                      • 36

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                      Oj nie czytało się . Nie wiem jaki masz gar , ale różnica 10­°C pomiędzy dnem a górą ? Jak to mierzyłeś ? Temp uszkodziła stopnie (schodowe ? )
                      sory ale dopiero zauważyłem tego posta. Oczywiście popełniłem błąd. Chodziło mi o drożdże. Powinno być:
                      Czy zbyt wysoka temp. mogła aż tak uszkodzić drożdże?
                      To z powodu tego szoku po odczycie z areometru

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎