Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

w poszukiwaniu zaginionych browarów: okolice Leśnej i Gryfowa Śląskiego

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    w poszukiwaniu zaginionych browarów: okolice Leśnej i Gryfowa Śląskiego

    Szklarska Poręba – Świeradów – Czerniawa – Świecie – Leśna – zamek Czocha – Gryfów Śl. - zamek Gryf – Mirsk – Świeradów – Szklarska Poręba (120 km).
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Wycieczka autem, zabrałem się z dziećmi, swoimi i nieswoimi, pod pretekstem zwiedzania zabytków

    Pogoda kiepska, mży lub pada na zmianę. W Świeciu obejrzeliśmy ruiny zamku. Poszukiwałem browaru, nawet wypatrzyłem jedną chałupę, ale nie pasowała strona drogi. Dopiero na samym dole wsi znalazłem wszystko, co trzeba – staw i zabudowania gospodarcze. Budynek główny, z pocztówki, rozebrany chyba całkkiem niedawno do przyziemia.

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      W Leśnej obeszliśmy tylko rynek, nie szukając browaru. Byłem tam kilka lat temu, wskazano mi jakieś miejsce, ale pozostała tylko kamienica z frontu i żadnego śladu budynków przemysłowych, więc nie jestem pewien, czy o to chodziło. Z braku czasu ruszamy dalej.

      Zamek Czocha. Zamek bajerancki, zrobiony w 1902 roku, więc trochę bajkowy. Dużo do oglądania nie ma. Pytam o browar – nikt nie wie. Robię zdjęcia budynku przed zamkiem, który mógł być browarem, a na pewno był karczmą.

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        Gryfów mijamy przejazdem – akurat leje. Nie szukam browaru, zostawiam na kolejną wycieczkę.

        Ruiny zamku Gryf – dość ciekawe, jest co pooglądać. Można nawet wleźć w jakieś podziemia, ale z braku latarki rezygnujemy. Pod zamkiem jest chałupa wyglądająca na browar, ale nie mogę sobie skojarzyć z pocztówką, więc nie robię zdjęć.

        PS. Z ostatniej chwili - wczoraj na giełdzie pooglądałem stare pocztówki i już wiem, że browar nie istnieje - stał tam, gdzie obecnie jest nieduże miejsce do parkowania.

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #5
          W Mirsku wysiadamy na rynku. Na pocztówce wyraźnie widać tabliczkę z nazwa ulicy “Kirchstrasse”, więc kierujemy się na kościół. Są dwa, ruszamy do pierwszego – pudło. To ruina kościoła ewangelickiego, ale ulica prosta i za szeroka, nie zgadza się. Idziemy do drugiego – i jest, tuż za kościołem. Niewiele się zmieniło, tylko zniknęły z okien drewniane żaluzje. Obchodzę naookoło i robię kilka zdjęć, wzbudzając sensację. Podąża za mną tłum dzieci

          Na zakończenie jeszcze hala spacerowa w Świeradowie (najładniejsza hala uzdrowiskowa w Polsce), łyk kranówki za 10 gr. i do bazy.

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Krzysiu napisal/a
            Zamek Czocha... Robię zdjęcia budynku przed zamkiem, który mógł być browarem, a na pewno był karczmą.
            A oto i ten obiekt:
            Attached Files

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #7
              Krzysiu napisal/a
              W Mirsku ... i jest, tuż za kościołem. Niewiele się zmieniło, tylko zniknęły z okien drewniane żaluzje...
              Ujęcie jak na posiadanej przez mnie pocztówce:
              Attached Files

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Jeszcze raz Czocha, z drugiej strony.
                Attached Files

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #9
                  Mirsk od "pleców".
                  Attached Files

                  Comment

                  • Standarte
                    Gość
                    • 08-2003
                    • 467

                    #10
                    Krzysiu napisał(a)

                    Zamek Czocha. Zamek bajerancki, zrobiony w 1902 roku, więc trochę bajkowy.
                    Bardzo Cię cenię Krzysiu z umiłowanie historii a co ważniejsze, za Twoje wysiłki w celu jej przybliżenia szerszemu gronu forumowiczów. Bardzo bym nie chciał, abyś moje wtręty odczytał jako podyktowane niskimi pobudkami, przeciwnie - w dobrej wierze chcę skorygować błąd (a może tylko nieścisłość?), który zakradł się do tego opisu. Zamek Czocha rzecz jasna powstał w wieku XIII, w okresie panowania króla Czech Wacława II. Na przełomie wieków XIX/XX przeprowadzono jedynie wstępną odbudowę, a następnie kompleksową rekonstrukcję założenia.

                    Comment

                    • Krzysiu
                      Krzysiu
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #11
                      Standarte napisał
                      ...Na przełomie wieków XIX/XX przeprowadzono ...następnie kompleksową rekonstrukcję założenia.
                      To miałem na myśli, pisząc "zrobiony w 1902 r." Architekt był chyba pod wrażeniem bawarskich zamków Ludwika Szalonego.

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎