Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

w poszukiwaniu zaginionych browarów: okolice Lubania

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    w poszukiwaniu zaginionych browarów: okolice Lubania

    Gryfów – Ubocze – Nowogrodziec - Ołdrzychów – Godzieszów – Henryków Lubański – Pisarzowice – Siekierczyn – Lubań – Kościelnik – Gryfów (106 km)
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Do Gryfowa dojechałem autem, po drodze sfotografowałem ruinę ciekawego gasthausu w Kromnowie oraz browar w Pasieczniku. W samym Gryfowie browar tak przebudowany, że sam nie byłem pewien, czy to ten budynek, więc nie fotografowałem.

    Wsiadłem na rower, jadę przez Ubocze. Bardzo długa wieś, ponad czterysta numerów domów, chociaż zapewne nie wszystkie są zajęte. Zrobiłem trzy zdjęcia, ale zdaje się, że żaden z tych budynków nie był browarem. Krótko mówiąc, Ubocze do ponownej penetracji.

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Dalej przez Nowogrodziec do Ołdrzychowa. Droga trudna, niewysokie, ale bardzo strome podjazdy i zjazdy, zmachałem się porządnie, dopiero parę kilometrów przed Nowogrodźcem płasko, nieznacznie w dół, więc pognałem co sił.

      W Ołdrzychowie pytam dwóch dziadków pod kościołem, gdzie browar. Pokazali mi (całkiem niedaleko), jeden z nich powiedział, że prawie do końca lat pięćdziesiątych była tam rozlewnia oranżady. Budynek frontowy rozebrany, ale podobno zachowała się piwnica leżakowa. Parę zdjęć.

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        Ruszam dalej przez Gierałtów do Godzieszowa. Przy wjeździe spotykam starszego gościa, zadaję pytanie. Okazuje się, że to radny, ale , że nic nie wie o browarze. Sam jest tym zdziwiony.
        Przejeżdżam wieś w tę i z powrotem, niestety nic nie znajduję (to już trzeci patrol w tym miejscu, widocznie po browarze nie został żaden ślad).

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #5
          Udaję się z kolei do Henrykowa Lubańskiego. Duża wieś w poprzek głównej drogi. Najpierw jadę w dół do końca, ale nie ma tam nic ciekawego. Ruszam więc do górnej części i koło kościoła, już z daleka widzę – jest, wysoki budynek z czerwonej cegły. Zajeżdżam na miejsce – typowy duży wiejski browar: centralnie wysoka warzelnia z chłodnikiem, symetrycznie po jednej i drugiej stronie słodownia i reszta browaru. W podwórku jeszcze jedno skrzydło, z przodu gasthaus. Robię parę zdjęć, ale nie wiem, co wyjdzie, bo słońce już nisko i wali ostro.

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Dojeżdżam prawie do Lubania, ale przed miastem skręcam do Pisarzowic. Kolejna bardzo długa wieś (chyba z pięć kilometrów, cały czas pod górę). Browaru nie rozpoznałem, nawet nie bardzo się starałem, bo nie pamiętałem pocztówki.

            PS. W domu sprawdziłem - i tak bym nie znalazł, bardzo niecharakterystyczny budynek.

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #7
              Jadę dalej do Siekierczyna. Tam też był browar, parę lat temu dowiedziałem się, że był po wojnie przebudowany na szkołę. Szkoły nie znalazłem (tzn. znalazłem, ale to całkiem nowy kompleks budynków), wiec na wyczucie zrobiłem zdjęcie ogromnego gasthofu, w którym obecnie mieści się Gminny Ośrodek Kultury i pojechałem dalej.

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Przejechałem przez Lubań nie oglądając miasteczka (trochę żal, ale zaczęło robić się późno) i przez Kościelnik, Grodnicę, Bożkowice i Zapustę wróciłem do Gryfowa. Ponownie pojawiły się strome pagóry, wiec zziajałem się strasznie. Patrzę na licznik – 106 km. Zajęło mi to 4 h 40 min efektywnej jazdy, a łącznie z przerwami na zdjęcia – 5 h 30 min.

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #9
                  Krzysiu napisal/a
                  ... po drodze sfotografowałem ... browar w Pasieczniku...
                  Attached Files

                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #10
                    Krzysiu napisal/a
                    Dalej przez Nowogrodziec do Ołdrzychowa... gdzie browar. Pokazali mi ...
                    Attached Files

                    Comment

                    • Krzysiu
                      Krzysiu
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #11
                      Krzysiu napisal/a
                      Udaję się z kolei do Henrykowa Lubańskiego ... i koło kościoła, już z daleka widzę ...
                      Attached Files

                      Comment

                      • Krzysiu
                        Krzysiu
                        • 02-2001
                        • 14936

                        #12
                        Ten napis ocalał nad zamurowanym wejściem od strony dziedzińca. Obecnie w tej części browaru mieści się świetlica wiejska.
                        Attached Files

                        Comment

                        • Krzysiu
                          Krzysiu
                          • 02-2001
                          • 14936

                          #13
                          Krzysiu napisal/a
                          Jadę dalej do Siekierczyna. Tam też był browar...
                          A oto i on w stanie dzisiejszym. Jak wyglądał w czasach świetności, zobacz w galerii: http://www.browar.biz/galeria.php?id=368
                          Attached Files

                          Comment

                          • ART
                            mAD'MINd
                            • 02-2001
                            • 23782

                            #14
                            Krzysiu napisał(a)
                            Ten napis ocalał nad zamurowanym wejściem od strony dziedzińca.
                            można dodać że oznacza m-w:

                            "niech Bóg pobłogosławi pracę"
                            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                            Comment

                            • Piwowar
                              Senior
                              • 05-2001
                              • 2542

                              #15
                              Ciekawostką jest, że większość dzierżawców, czy późniejszych właścicieli tych browarów była zrzeszona w założonym pod koniec XIII wieku cechu słodowników i piwowarów w Jeleniej Górze.
                              Archiwum piwne

                              Poznaj
                              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎