Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

La Familia - Piwo Browaru Domowego Nowak Petruczynik

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • czesiek1102
    Member
    • 12-2011
    • 44

    La Familia - Piwo Browaru Domowego Nowak Petruczynik

    Zapraszam do zapoznania się z Domowym Browarem La Familia, który wystartował w październiku tego roku. Prowadzony jest przez 2 nabierających doświadczenie biotechnologów. Mam nadzieję, że nasze dokonania przypadną Wam do gustu:



    Warka #1 Consigliere
    Indian Pale Ale (nie prowadziłem notatek, ale wszystko było wg protokołu z Centrum Piwowarstwa). Piwo aktualnie się kończy, resztki chłodzą się na balkonie. Wyszło jak na pierwszą warkę całkiem niezłe, tylko kilka problemów z nagazowaniem było, czy raczej niskim nagazowaniem. Podejrzewam, że za długo piwo przetrzymaliśmy na cichej fermentacji.




    Warka #2 Siciliana inverno
    Piwo Świąteczne Chrostmas Beer*

    Słody:
    • Monachijski 2kg
    • Pilzeński 4kg
    • Coffe 1kg
    • Castle Crystal 150 1kg


    Chmiel:
    • Admiral 16g
    • Brewers gold 18g


    Przyprawy:
    • imbir (niestety mielony, lepszy byłby świeży) 15g
    • Cynamon (kora połamana, utarta) 10g
    • cynamon (kora cała) 5g
    • goździki 6szt
    • gałka muszkatołowa (pół łyżeczki)
    • skórka z pomarańcza (utarta) 10g



    Drożdże Fermentis Safbrew T-58




    ZACIERANIE
    18l wody
    Słody: Pilzeński i Monachijski
    Zacieranie w granicach 65-67°C 40min, 70-71°C do negatywnej próby jodowej (ok 30 min)
    Dodano pozostałe słody (Crystal i Coffe) i 2,25l wody. Temperatura zacierania 71°C do negatywnej próby jodowej (ok 30min)

    CHMIELENIE
    Zagotowano, po 10 minutach od zagotowania chmiel Admiral i imbir. Po 45 min od zagotowania chmier Brewers gold, goździki, gałka muszkoatołowa, cynamon, skórka z pomarańczy.

    FERMENTACJA
    Przed rozpoczęciem fermentacji ok 20°Blg (pomiar po ostudzeniu). Fermentacja burzliwa w temperaturze 20-22°C (głównie utrzymuje się 21°C). Po przelaniu na fermentację cichą 10°Blg. Po cichej fermentacji BLG spadło do 9.


    Do refermentacji dodano własnoręcznie zrobiony cukier o aromacie wanilii. Słyszałem, że dodanie wanilii podczas chmielenia może wiele popsuć, więc wykorzystam pomysł bratowej: co słoika wsypałem ok 700g cukru i laskę wanilii. Cukier nabiera aromatu. Co wykorzystam do piwa to moje, reszta do ciasta się nadaje ;]

    WALORY SMAKOWO-ZAPACHOWE
    Piwo z bardzo mocnym aromatem przypraw korzennych. Jeśli ktoś nie przepada za tego typu piwami, z pewnością i w tym nie zasmakuje. W zapachu wyczuwalna nuta bananowa. Kolor brunatny wpadający w czerń. Osobiście i subiektywnie bardzo mi smakuje.



    Warka #3 Catrame
    Piwo typu Oatmalt Stout / Stout Owsiany II 12? BLG


    Słody:
    • Słód pilzneński 2 kg
    • Słód monachijski 1,2 kg
    • Słód owsiany 0,8 kg
    • Słód karmelowy ciemny 0,3 kg
    • Słód barwiący 0,2 kg
    • jęczmień palony 0,3 kg


    Chmiel:
    • Chmiel Marynka, granulat 40g


    Drożdże Safale S-04

    ZACIERANIE:
    18l wody
    Słody: pilzeński, monachijski, owsiany, karmelowy ciemny,
    Zacieranie w granicach 61-63°C 20min, 71-73°C do negatywnej próby jodowej (ok 40 min - do negatywnej próby jodowej)
    Dodano pozostałe słody (Słód barwiący i jęczmień palony) i 3l wody. Temperatura zacierania 71°C (ok 30min)
    Podgrzanie do 78°C i filtracja.
    Wysładzanie do końcowej objętości ok 24l
    CHMIELENIE:
    60 min chmielenia chmielem Marynka 40g
    FERMENTACJA:
    Przed rozpoczęciem fermentacji 12°Blg (pomiar po ostudzeniu). Fermentacja burzliwa w temperaturze 20-22°C. Po przelaniu na fermentację cichą 6°Blg. Tydzień na fermentacji cichej w temperaturze 19-20°C, końcowo 5°Blg.


    Końcowa objętość warki=22.75l, do refermentacji po 4g cukru na butelkę 0,5l. Siedzi w piwniczce, aktualnie panuje tam temperatura 8-15C. Po tygodniu piwo zdaje się być nagazowane (zalałem jedną butelkę typu PET i już lekko twarda się zrobiła). Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.



    Warka #4 Pieno e luminoso

    ZASYP
    • Słód pilzeński 3kg
    • Słód karmel pils Steinbach 0,3kg
    • ryż biały 0,5kg


    CHMIEL
    • Marynka 15g
    • Lubelski 15g


    Drożdże Saflagger S-23

    ZACIERANIE
    Pierwszym etapem było skleikowanie ryżu (objętość wody ok 7l). Trwało to ok godziny. Następnie dodano słody i zacierano w zakresie temperatur 61-68 C przez 2h - do negatywnej próby jodowej. Przefiltrowano i przystąpiono do chmielenia

    CHMIELENIE
    Chmielenie 60 minut z chmielem Marynka, ostatnie 10 minut z chmielem Lubelskim

    FERMENTACJA
    Przed fermentacją piwo miało 12BLG. Aktualnie piwo jest w połowie fermentacji burzliwej. Fermetacja przebiega w zakresie 8-15 stopni (niestety pogoda mnie zawiodła i trochę za ciepło jest i mimo stale otwartych okien w piwnicy nie udaje mi się uzyskać niższej maksymalnej temperatury. DOdatkowo na świateczny weekend będę musiał piwo zostawić samo, bez opieki Póki co piwo ładnie się pieni. Jak wyszło i jak będzie smakować opiszę w kolejnych postach.

    Zapraszam również do obejrzenia galerii zdjęć na facebooku:
    www.lafamilia.com.pl
Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎