Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

"Lodówka" fermentacyjna / chłodnia

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • alkow
    Member
    • 03-2008
    • 34

    #76
    Witam. Moja prowizoryczna chłodnia to tekturowe pudło po TV + styropian 10cm. Z temperaturę niema problemu mam ile chce nawet 4 stopnie przy 4 petach. Problemem jest to ze skrapla się na nich woda i na styropianie pokazała się zielona pleśń. (czeka na piwo ). Widziałem ją już przy wcześniejszej warce i na razie nic się nie stało.

    Comment

    • gniady
      Senior
      • 12-2006
      • 146

      #77
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
      Jak mniemam o lodówkę turystyczną na prąd. Tam piana mogłaby się dostać do elektryki lub też w inne zakamarki, co nie byłoby pożądane.
      No właśnie dokładnie o to chodzi.
      Ja jednak kupię taką lodówkę, tylko muszę najpierw przekonać żonę, że taka lodówka z utrzymaniem odpowiedniej temperatury jest nam niezbędna.
      Jak narazie mi to nie wychodzi, bo akurat jestem na etapie zmiany motocykla na sporo droższy, więc z innymi wydatkami się nie wychylam za bardzo.

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        • 02-2001
        • 23782

        #78
        Czyli lodówka musi być na standardowym wyposażeniu tego motocykla Względnie przedstawiasz sprzedawcy sytuację, a ten dorzuca gratis lodówkę do jednośladu który kupujesz
        Last edited by ART; 23-06-2009, 10:07.
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        • gniady
          Senior
          • 12-2006
          • 146

          #79
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
          Czyli lodówka musi być na standardowym wyposażeniu tego motocykla Względnie przedstawiasz sprzedawcy sytuację, a ten dorzuca gratis lodówkę do jednośladu który kupujesz
          Świetny pomysł, ale moja żona to cholernie inteligentna babka, więc na nią takie bajery nie działają.
          Jak zresztą wytłumaczyć to, że kufer od motocykla stoi pod stołem w kuchni i jest na stałe podłączony pod 230V ?

          Comment

          • piter6666
            Junior
            • 11-2008
            • 5

            #80
            chciałbym pochwalić się swoim chłodnią może komuś spodoba się pomysł
            Attached Files

            Comment

            • vettis
              Junior
              • 06-2009
              • 5

              #81
              Ja chłodzę w zwykłej starej nie czynnej lodówce, mieści się tam fermentator i wkładam 2 litrowe butelki z zamrożoną wodą temp 10 stopni przez 24 godz.

              Comment

              • indy
                Member
                • 05-2007
                • 34

                #82
                Lodówka na potrzeby fermentacji

                Hej!
                Podłączam się pod temacik. Otóż zdobyłem (kupiłem) lodóweczkę, która ma posłużyć do dolnej fermentacji. Problem jest mianowicie taki że temperatura w lodówce jaką mogę osiągnąć maksymalnie to 5 st i kończy się potencjometr. Macie jakieś pomysły jak tutaj zwiększyć troszkę temperaturę do 8-9st? Pięć wydaje mi się troszkę za mało do dolnej...
                Mój piwny Blog

                Comment

                • sebanek
                  • 02-2009
                  • 178

                  #83
                  Ja używam coś takiego:

                  Comment

                  • radekam
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 165

                    #84
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sebanek Wyświetlenie odpowiedzi
                    Ja też tego używam. Działa ok.
                    Więcej w moim poście:
                    http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=82344 z dnia 23-10-2009
                    Powyższy post wyrażą osobiste poglądy autora i nie jest w żadnym wypadku nakłanianiem do przestępstwa w myśl art. 255 kk.
                    W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.
                    W trakcie sporządzania niniejszego postu nie ucierpiało żadne zwierze, nie używano także organizmów modyfikowanych genetycznie.

                    Comment

                    • indy
                      Member
                      • 05-2007
                      • 34

                      #85
                      Dzięki za pomoc. Kupiłem Cyfrowy termostat elektroniczny i jestem bardzo zadowolony. Temperatura w lodówce jak na zawołanie!
                      Mój piwny Blog

                      Comment

                      • radekam
                        Senior
                        • 03-2006
                        • 165

                        #86
                        Regulator temperatury

                        Do sterowania lodówką używam regulatora temperatury z Allegro.

                        Zauważyłem ostatnio będąc w piwnicy, że w momencie, kiedy zadana temperatura została przekroczona, tzn kiedy powinna włączyć się lodówka aby chłodzić piwko, to rzeczywiście włącza się. Ale włącza się tylko na ok 1 s, potem się na ok 1 s rozłącza itd wiele razy. Aż się ta lodówka trzęsie od tego włączania i wyłaczania.
                        Przypuszczam że włącznik nie może się zdecydować jaka jest temperatura i się wacha czy ma włączyć czy wyłączyc lodówkę.
                        Pomogło dopiero chwilowe wyłączenie całości z sieci - wtedy się zdecydował i juz na dłużej ją załączył.
                        Na co dzień w piwnicy nie siedzę, przypuszczam jednak że taka sytuacja zdarza się wiele razy na dzień.
                        Oczywiście po jakimś okresie wachania załącznik ją załącza, bo jak zaglądam do piwnicy to temperatura jest cały czas utrzymywana w zadanej wartości czyli od 9,5 do 10,1 st C.

                        Boję się tylko, że takie szybkie włączanie i wyłącznie agregatu lodówki może po prostu go uszkodzić.

                        Czy ktoś się spotkał z takim problemem? Czy ktoś go rozwiązał?
                        Last edited by radekam; 29-11-2009, 13:15.
                        Powyższy post wyrażą osobiste poglądy autora i nie jest w żadnym wypadku nakłanianiem do przestępstwa w myśl art. 255 kk.
                        W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.
                        W trakcie sporządzania niniejszego postu nie ucierpiało żadne zwierze, nie używano także organizmów modyfikowanych genetycznie.

                        Comment

                        • sebanek
                          • 02-2009
                          • 178

                          #87
                          Ja u mnie nie zauważyłem czegoś takiego.

                          Comment

                          • diebels
                            Senior
                            • 11-2005
                            • 170

                            #88
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika radekam Wyświetlenie odpowiedzi
                            Do sterowania lodówką używam regulatora temperatury z Allegro.

                            Zauważyłem ostatnio będąc w piwnicy, że w momencie, kiedy zadana temperatura została przekroczona, tzn kiedy powinna włączyć się lodówka aby chłodzić piwko, to rzeczywiście włącza się. Ale włącza się tylko na ok 1 s, potem się na ok 1 s rozłącza itd wiele razy. Aż się ta lodówka trzęsie od tego włączania i wyłaczania.
                            Przypuszczam że włącznik nie może się zdecydować jaka jest temperatura i się wacha czy ma włączyć czy wyłączyc lodówkę.
                            Pomogło dopiero chwilowe wyłączenie całości z sieci - wtedy się zdecydował i juz na dłużej ją załączył.
                            Na co dzień w piwnicy nie siedzę, przypuszczam jednak że taka sytuacja zdarza się wiele razy na dzień.
                            Oczywiście po jakimś okresie wachania załącznik ją załącza, bo jak zaglądam do piwnicy to temperatura jest cały czas utrzymywana w zadanej wartości czyli od 9,5 do 10,1 st C.

                            Boję się tylko, że takie szybkie włączanie i wyłącznie agregatu lodówki może po prostu go uszkodzić.

                            Czy ktoś się spotkał z takim problemem? Czy ktoś go rozwiązał?
                            Cześc!
                            Konstukcja typowej lodówki (jego fabrycznego termostatu i termicznego zabezpieczenia sprężarki freonowej) nie pozwala na krótkie okresy pracy ,histereza termostatów lodówkowych jest fabrycznie ustawiana na min 5 st.( spręzarka pracuje z mniejszą czestotliwoscia w ciągu doby) Kiedy zastosujemy termostat o dużo mniejszej histerezie silnik sprężarki nie zdąży sie ochłodzić co wpływa znowu na termiczne zabezpieczenie sprężarki. Przy starcie ok.1 s. typowej sprężarki jest pobierany prąd 5 krotnie większy niż przy pracy.
                            Ale do rzeczy , w naszych zastosowaniach poprostu trzeba przyjąć większą histereze , aby termik mógł sie trochę wychłodzić , wachania 2-3 stopnie w naszym przypadku nie ma znaczenia, a sprężarka ocaleje i będzie pracować długo

                            Comment

                            • indy
                              Member
                              • 05-2007
                              • 34

                              #89
                              Cyfrowy termostat kupiony przeze mnie pozwala właśnie na ustawienie histerezy dowolnie do własnych potrzeb. Dałem 2,5 stopnia histerezy i jak na razie agregat pracuje jak należy.
                              Mój piwny Blog

                              Comment

                              • radekam
                                Senior
                                • 03-2006
                                • 165

                                #90
                                Czyli co - powinienem raczej zmienić termostat aby nie zniszczyć lodówki?
                                Powyższy post wyrażą osobiste poglądy autora i nie jest w żadnym wypadku nakłanianiem do przestępstwa w myśl art. 255 kk.
                                W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.
                                W trakcie sporządzania niniejszego postu nie ucierpiało żadne zwierze, nie używano także organizmów modyfikowanych genetycznie.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎