Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar domowy - Cztery Gwiazdki / Świński Ryjek: Art, Maggyk & przyjaciele

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • SwinskiRyjek
    replied
    Przepis to dużo powiedziane - klienci CePu nie uwarzyli, to dlaczego ma iść na zmarnowanie
    - brewkity BrewFerm Kriek + BrewFerm Framboos rozcieńczone do ok 14*P
    fermentowane w ok. 21-22*C na
    Philly Sour z Lallemanda

    Tu jak przebiegała fermentacja zanotowane przez

    Pomiary Sprzęt / różne Brewbrain Float Wifi Areometr i Termometr Pływak / miernik monitoruje w sposób ciągły fermentację - temperaturę i gęstość brzeczki w pojemniku fermentacyjnym. Posiada łatwy do naładowania akumulator. Wymaga podłączenia do WiFi. Zapisuje dane w chmurze. Funkcje


    Click image for larger version

Name:	Screenshot_20240209_082253_Opera.jpg
Views:	30
Size:	26,6 KB
ID:	2338077

    drożdże były zadane w piątek, widać że po długim lagu dopiero ruszyły we wtorek i odfermentowały tylko do 12*P
    potem znowu fermenatcja jakby ustała na jakieś 3 dni i znowu aktywnie ruszyła i dofermentowały resztę. Potem poszło na schłodzenie tarasem do 6*C i poszło do beczki

    smakowo jest czyste, kwaśność fajna, więc obawy o wpływ długiego laga na smak się rozwiały

    Leave a comment:


  • yavo
    replied
    Nie mam curki, więc nie jest hora - dajta przepis na ejlika, może pyknę takiegoż

    Leave a comment:


  • SwinskiRyjek
    replied
    Co by nie mieszać dwóch systemów walutowych kolejne wpisy sobie porobię jako SwinskiRyjek

    Korekta zapisków - start jednak był z 17,5* BLG (wcześniejszy pomiar był w gorącej brzeczce, a ten zwykle bywa zawyżony). Wczoraj (po 7 dniach fermentacji) dodana kolejna porcja stężonej brzeczki z ekstraktów (po 4l powyżej 35*P) przez co ekstrakt ogólny wzrósł o ok 7BLG. Fermentacja wznowiła się.

    Obok tego powstała też kolejna warka - kwaśny wiśniowo-malinowy ejlik / cherry-raspberry ale
    fermentacja na drożdżach Philly Sour z Centrum Piwowarstwa
    Brettanomyces, winne, do miodów, cydrów Drożdże Lallemand WildBrew™ Philly Sour 11 g Wyjątkowy szczep Lachancea wyselekcjonowany we współpracy z University of the Sciences w Filadelfii. Produkują umiarkowane ilości kwasu mlekowego, nadają piwom kwaśnych aromatów: czerwonego jabłka, ,

    Leave a comment:


  • ART
    replied
    Znowu styczeń, znowu wymrażanki Najpierw z ekstraktów zrobiły się 2 fermentory ciemnej 19*.
    Za chwil kilka jest w planie
    dodatkowego ekstraktu dolanie
    żeby trafił na rozruszane drożdże by dobić w ten sposób do teoretycznych 24-26*P.

    Pewnie mróz na dworze zelżeje jak skończy się fermentacja

    Leave a comment:


  • ART
    replied
    Partia rządząca (spodobało mi się to określenie ) - uznała że trzeba zużyć nagromadzone ekstrakty i robić wymrażanki. No i powstało tego jakieś 70l o ballingu 22-24 które to teraz już w 2/6 zostało wymrożone 3 część siedzi obecnie w zamrażarce i czeka na swoją kolej do zlewania. część 1/2/3 dochmieliliśmy chmielem Zappa a 4/5/6 będzie z Iungą.

    Do rozlewu idzie roztwór cukrowy 4-5g/l plus łyżka gęstwy Lutra Kveików.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • ART
    replied
    Antyk czerwonoporzeczkowy z lipca 2021 trafił na rozlew po 555 dniach fermentacji, nie miałem cierpliwości czekać jeszcze 111 dni
    Jest nieźle! Nic nie urosło ani na górze ani na dole. Smakowo porzeczka wyśmienicie zauważalna. Kwasek istotny ale nie przegięty.

    Nie byłbym sobą gdybym czegoś nie spaprał - nie zamontowałem filtratora na kran i parę owoców porzeczki utrudniło mi rozlew i trafiły do butelek. Człek ciągle się uczy.
    Last edited by ART; 08-01-2023, 12:40.

    Leave a comment:


  • yavo
    replied
    Ale bajeczne!

    Leave a comment:


  • ART
    replied
    A propos brewbrain float przy okazji fermentacji np. porteru wykresik wyglada tak
    Attached Files

    Leave a comment:


  • ART
    replied
    50g Tango na whirlpoolu w 80*C nie dało zadowalających efektów, to znaczy dało ledwie wyczuwalny aromat. Albo temp była za wysoka i jakiś hopstand w 60*C byłby lepszy, albo po prostu trudno przekazać z niego do ciepłej brzeczki te aromaty które w sobie posiada. Ale padła decyzja o walnięciu 50g do beczki i tam już po kilku dniach zaczęło się nieźle dziać. OjciecWerner pytał czy nie dodawaliśmy przypadkiem Mosaica.

    Leave a comment:


  • yavo
    replied
    Żonie smakuje i pachnie, a mi nie; oprócz grzybów czuję jeszcze białe winogrono, dobre i to

    Leave a comment:


  • ART
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yavo Wyświetlenie odpowiedzi
    Haha, robiłem kveika na hallertau tango - z tego co kojarzę, wyszedł delikatny, ale chyba grzybami mi pachnie. Dam znać.
    Robiłem test z Tango, tj. chmielenie na zimno w beczce gotowego czeskiego lagera, i był to póki co najbardziej cytrusowo-grejpfrutowy niemiecki chmiel z jakiego korzystałem, zaprawdę dał dobry efekt. Teraz chcieliśmy sprawdzić jak będzie się sprawdzał z innym sposobem chmielenia no i przy górnej fermentacji.

    Leave a comment:


  • yavo
    replied
    Haha, robiłem kveika na hallertau tango - z tego co kojarzę, wyszedł delikatny, ale chyba grzybami mi pachnie. Dam znać.

    Leave a comment:


  • ART
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yavo Wyświetlenie odpowiedzi
    Genialna zabawka! Dajcie znać, jak się sprawuje.
    A to w osobnym temacie jak się oswoję z tym dingsem.

    Warzyliśmy ostatnio takie lekkie piwko, warka 20l. No i wyszła rutynka z worka. Miało być szybko i lekko a było długo i boleśnie.

    Zasyp ok. 3kg w 9l wody w garze 50l to nie był dobry pomysł. Temp. źle się rozkładała w zacierze. Miało być na lenia z 72*c w godzinkę a tu zacieranie ze 3h walki z ciągłym podrzewaniem i niewygodnym mieszaniem nad filtratorem. Potem wysładzanie skończyło się przerzuceniem młóta do starej poczciwej kadzi filtracyjnej, bo za małe złoże się robiło w dużym garze.

    Chmielenie whirlpoolowe z hallertau Tango


    zrobiłem nie wiedzieć po co z zamontowanym flitratorem, przez co chmieliny go skutecznie oblepiły i nie uformowały stożka po zamieszaniu, więc i ten temat nie poszedł zgodnie z oczekiwaniem.

    Katorga.

    no ale piwo uwarzone, schłodzone do 29*c napowietrzone i zadane suchymi lutra kveikami przed północą
    Górna fermentacja Drożdże Omega Dry Lutra Kveik 11 g Drożdże o niespotykanie czystym profilu, polecane do szerokiej gamy piw. Szeroki zakres temperatur fermentacji, wysoka tolerancja na alkohol i szybka fermentacja są powodem ich niezwykłej popularności. Przefermentują odświeżającego ps


    rano piana jak ta lala, podjęły pracę ze 2 godz. po zadaniu.

    Pewnie piwo wyjdzie fajne, ale nie będzie za bardzo możliwe do odtworzenia...

    Leave a comment:


  • yavo
    replied
    Genialna zabawka! Dajcie znać, jak się sprawuje.

    Leave a comment:


  • ART
    replied
    Dzisiaj psim swędem ;0 udało się zaplanować warzenie. Warzymy z zacieraniem klona Raptora z czeskiego Pivovar Matuska. Browar udostępnił swoją recepturę

    Z pewnych nowości w naszym sprzęcie skorzystamy przy chmieleniu podczas fermentacji burzliwej - do sprzętu browaru Świński Ryjek dołączył BrewBrain Float do pomiaru blg i temperatury w fermentorze.
    Attached Files
    Last edited by ART; 07-08-2022, 17:34.

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎