Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

uBrowar Wilczy prosperuje!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • Darkman
    replied
    #13

    #13 - KOLOŃSKIE III - 23.12.2011r.

    Zasyp
    PILS 4200g
    Pszeniczny 800g
    Zakwaszający 50g

    Zacieranie
    50*C - 10'
    62*C - 50'
    72*C - 20'

    Gotowanie
    całość 65'
    35' - 60g LUBELSKI szyszka
    55' - 40g LUBELSKI szyszka
    60' - MECH IRLANDZKI łyżeczka

    wyszło 24,5l o BLG 12,5%

    Zadane gęstwą 2565

    W dniu dzisiejszym (05.01.2012r.) przelane na cichą BLG 2,5

    Leave a comment:


  • Darkman
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika maroxan Wyświetlenie odpowiedzi
    o mateńko...
    tych cara coś tam, masz sporo w zasypie,ale potem sam ocenisz i dasz tu koniecznie znać co i jak.

    pozdr.
    Kolorek świetny (ciemnozłoty), ale niestety obawiam się, że smak niestety jak dla mnie zbyt mało słodowy co zawdzięczam prawdopodobnie drożdżom, ledwie wyczuwalne smaki karmelowe i co muszę przyznać chyba i malutka dawka DMS (nie użyłem chłodnicy), jednak jest całkiem pijalne

    Leave a comment:


  • maroxan
    replied
    o mateńko...
    tych cara coś tam, masz sporo w zasypie,ale potem sam ocenisz i dasz tu koniecznie znać co i jak.

    pozdr.

    Leave a comment:


  • Darkman
    replied
    #10

    Ponieważ warka nr 10 była odrobinę podejrzana to po 2 tyg. od rozlewu postanowiłem spróbować butelczynę... Piwo nie jest kwaśne, ale posiada bardzo dziwny posmak czegoś nadpsutego i do tego jest dość mętne, jeszcze tego nie zrobię ale chyba zasilą kanał....

    Leave a comment:


  • Darkman
    replied
    # 12

    #12 - Ciemne JESIENNE - 26.10.2011r.

    W zamyśłe miało to być jasne z dobrą kremową pianką - ale 0,6kg CARAMMUNICH I spowodowało, że trzeba było zmienić nazwę...

    ZASYP
    PILS - 2500g
    MONACHIJSKI - 2000g
    CARAMMUNICH I - 600g
    KARAMEL PILS - 0,5kg
    CARAPILS - 0,5kg
    MECH IRLANDZKI - 5g
    SAAZ - 140g

    ZACIERANIE
    55*C - 10'
    62*C - 40'
    72*C - 30'

    GOTOWANIE 65'
    0' - 30g SAAZ
    30' - 50g SAAZ
    55' - 60g SAAZ i MECH

    Wyszło 28l BLG 12%

    Miało być na drożdżykach Zymoferm Z-003 (mój pierwszy raz na Zymofermach) - ale niestety starterek po 72h nie ruszył (data z opakowania to 24.04 - drożdżyki kupione we wrześniu leżakowały w lodówce). Stąd na szybko zrobiłem starter z półówki opakowania S-23, narazie mała czapa piany, ale jest!
    Co do Z-003 to pozostały na parapecie bo może ruszą.... Mija równo tydzień od zrobienia starterku i coś jakby się działo, piany zbytnio nie ma, ale zapach jest pozytywny - dorobiłem amciu z ekstraktu i dolałem - ciekawość.......

    Leave a comment:


  • Darkman
    replied
    # 10

    KOLOŃSKIE II (warka #10) zabutelkowano dnia 22.10 BLG - 2%

    Leave a comment:


  • Darkman
    replied
    # 11

    01.10.2011r. - #11 KOZIOŁEK

    Zasyp
    PILS - 2500g
    MONACHIJSKI - 1500g
    CARAMUNICH I - 400g
    CARAAROMA - 200g
    KARAMEL PILS - 500g
    CARAPILS - 500g
    CUKIER KANDYZ - 500g
    MARYNKA szyszki - 50g
    LUBELSKI granulat - 30g
    MECH IRLANDZKI - 5g

    Zacieranie
    62*C - 45'
    72*C - 20'
    78*C - 2'

    Gotowanie - 80`
    0' - MARYNKA
    65' - LUBELSKI i MECH

    Wyszło 26l BLG 14%

    Piwko nastawione na odzyskanej gęstwie z KOLOŃSKIEGO, przelane na cichą 15.10 a zabutelkowane 29.10 BLG 3.

    Jestem pod wrażeniem klarowności zabutelkowanego piwka.

    Leave a comment:


  • Darkman
    replied
    Dnia 29.09.2011r. - PIWKO #10 przelane na cichą - BLG 3.

    Leave a comment:


  • Darkman
    replied
    # 10 KOLOŃSKIE 2

    Dużo pracy ma jedną zaletę - poprawia stan domowego budżetu. Dlatego uwarzona warka #10 KOLOŃSKIE powstało z własnoręcznie śrutowanego słodu a zacieranie przebiegło w worku zaciernym.

    # 10 KOLOŃSKIE 2 - 17.09.2011r.

    Zasyp:
    4,4 kg PILZNEŃSKI
    0,7 kg PSZENICZNY

    Zacieranie:
    50*C - 10'
    62*C - 30'
    72*C - 30'

    Wysładzanie:
    3x5l 78*C
    Rada dla czytających ten wątek: mierzcie wysłodziny w czasie pracy. Wysładzałem standardowo 3x5l. Ostatnie wysłodziny nie zmieściły mi się go gara w którym warzyłem i były gotowane osobno - z ciekawości po wszystkim zmierzyłem ich balilng (próbka pobrana przed gotowaniem) miały... 7BLG! Niestety młóto zdążyło wylądować na śmietniku.... MASAKRA.

    Chmielenie/gotowanie:
    Całość 65'
    30' - 40g Hersbrucker granulat
    50' - 60g Hersbrucker granulat
    50' - mech irladzki 5g

    Wyszło po wszystkim 24l 12 BLG (a mogło być ok 30l chlip, chlip). Całość zadana drożdżykami odzyskanymi z warki #8 - obecnie piękna 5cm piana.

    Leave a comment:


  • Darkman
    replied
    Ponieważ w ostatnim czasie miałem dużo pracy (bywało, że i po 15h ) stąd małe zaległości w moim dzienniku.
    Podejrzenie infekcji w warce #8 NIESŁUSZNE! - piwo uważam, za jedno z najbardziej udanych.
    W międzyczasie powstała warka #9 o której pisałem wcześniej - ciemne zbiorowe - piwo uwarzone z pozostałości wszystkich słodów - niestety, ale brak czasu by się nim zająć spowodowało, że piwko po 6 tygodniowej burzliwej niestety nie nadawało się do czegokolwiek. Wnioski:
    1. Nie masz czasu - NIE WARZ!
    2. Nie używać słodu karmelowego ciemnego w dużych ilościach (ok. 30% zasypu) - filtracja - masakra

    Leave a comment:


  • Darkman
    replied
    #8

    W sobotę (09.07.2011r) kolońskie przelane na cichą z podejrzeniem infekcji

    Piwko poszło do lodówki i cicha przebiegnie w temp. <5*C zatem zobaczymy co z tego będzie.....
    Attached Files

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Darkman Wyświetlenie odpowiedzi

    I stąd moje pytanie: jak na smak piwa wpłynie tak duża ilość słodu ciemnego karmelowego? Zwłaszcza na jego goryczkę?.
    A zobaczysz ...


    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Darkman Wyświetlenie odpowiedzi
    Chętnie poznam sugestie kolegów/koleżanek na temat chmielenia powstałej warki.
    Chmiel normalnie, można ciut mocniej bo troszkę minie jak się ułoży.

    Ps. Nie dawałbym melanoidowego a na pewno nie w tej ilości.

    Leave a comment:


  • Darkman
    replied
    Ponieważ 3 miesiące temu upłynęły 3 miesiące od śrutowania słodu, który kupiłem jestem w najbliższym czasie zmuszony warzyć piwko z pozostałych słodów. Powstanie zatem piwko CIEMNE ZBIOROWE, zasyp powinien kształtować się następująco:
    - monachijski - 1,5kg
    - cara 50 EBC - 1,5kg
    - cara-crystal 120EBC - 1kg
    - melanoidynowy - 0,5kg
    - karmelowy ciemny - 0,9kg
    - caararoma 0,2 kg

    I stąd moje pytanie: jak na smak piwa wpłynie tak duża ilość słodu ciemnego karmelowego? Zwłaszcza na jego goryczkę? Chętnie poznam sugestie kolegów/koleżanek na temat chmielenia powstałej warki. Piwo zostanie zadane odzyskanymi drożdżami z obecnie uważonego Koelscha i bedzie fermentowało w około 15-18*C.

    Leave a comment:


  • Darkman
    replied
    Degustacja piwka #7 - CIEMNE MAJOWE

    Piwko troszkę odbiegajace smakiem od moich założeń - dość mocno zaakcentowana goryczka bardziej dominująca niż podkreślajaca słodowość - pozostaje długo na języku. Do tego tak jak napisał fidoangel - ciemny słód wrzucony na koniec spowodował, że piwko jest dość mętne. Jednak dotychczasowi degustatorzy są pozytywnie do niego nastawieni .

    Leave a comment:


  • Darkman
    replied
    #8

    WARKA #8 - KOLOŃSKIE - 25.06.2011r.

    Po wyposażeniu mojego mikrobrowaru w dwie grzałeczki 1kW przystąpiłem do kolejnego warzenia!

    Zasyp:
    - pilżneński - 3,7kg
    - pszeniczny - 0,5kg
    - zakwaszający - 0,1kg

    Zacieranie:
    53*C - 10'
    62*C - 50'
    72*C - 20'

    Wyszło 23l BLG 13

    Gotowanie:
    70min
    W 30' - 60g LUBELSKI szyszka
    w 50' - 40g LUBELSKI szyszka
    w 60' - mech irlandzki 5g

    Ostatecznie wyszło 22l 12BLG - zadane starterem 2565 Kolsch

    Warka dla mnie pamiętna - pierwsza z użyciem płynnych drożdży i słodem pszenicznym.

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎