Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Schultheiss w Świnoujściu

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ANDRO
    Senior
    • 10-2001
    • 640

    Schultheiss w Świnoujściu

    Przeprowadziłem małe dochodzenie i udało mi się odkryć,że jeden z pięciu browarów przedwojennych w Świnoujściu to była filia berlińskiego Schultheiss. Znalazłem napis na murze "Schultcheis Brauerei Berlin". Te budynki stoją do dziś na ul. Lutyckiej w Świnoujściu. Czy ktoś wie gdzie mam szukać o tym informacji?
    Jak również o pozostałych browarach przedwojennych w Świnoujściu.
    Andro z wyspy jednej takiej.
    http://www.bahama.uznam.net.pl/
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23798

    #2
    Archiwum miejskie... ale jeśli chce się samemu szukać to trzeba mieć kilka lat wolnych...
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • adam16
      Senior
      • 02-2001
      • 9865

      #3
      I zapewne znać mowę niemiecką, zupełnie jak u mnie. Jako, że po niemiecku nie gadam, archiwum niewiele miało mi do zaoferowania (dotyczy Katowic).
      Browar Hajduki.
      adam16@browar.biz
      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

      Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

      Comment

      • Piwowar
        Senior
        • 05-2001
        • 2543

        #4
        Nic mi nie wiadomo o browarze Schultheissa w Swinoujściu. Ostatni browar został tam zamknięty w 1920 roku. Był to zakład braci Hentschel. Być może otwarto w nim po zamknięciu hurtownię lub rozlewnię Schultheissa. Mógłby o tym świadczyć napis Schultheiss Berlin. Opolski browar nazywał się n.p. Brauerei Schultheiss Oppeln.
        Archiwum piwne

        Poznaj
        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

        Comment

        • ANDRO
          Senior
          • 10-2001
          • 640

          #5
          No dzięki za te wszystkie rady. A coś więcej o tych braciach Hentschel,jeśli można Cię prosić Piwowar. Bo ja mam tylko takich facecików na tapecie jak: Moske(1865-1874), Maas(1865-1912), Marius(1865-1920)(tu było podobno jeszcze dwóch po nim właścicieli) ,no i Pritzlaff(1898-1914). I za diabła nie mogę zlokalizować gdzie to wszystko było. Może jakiś adres przedwojenny ?
          Andro z wyspy jednej takiej.
          http://www.bahama.uznam.net.pl/

          Comment

          • Piwowar
            Senior
            • 05-2001
            • 2543

            #6
            Postaram się. Na razie tylko tyle, że bracia Hentschel przejęli w roku 1872 Brauerei Marius.
            Archiwum piwne

            Poznaj
            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

            Comment

            • ANDRO
              Senior
              • 10-2001
              • 640

              #7
              marius

              To by się zgadzało.Dzięki.
              Andro z wyspy jednej takiej.
              http://www.bahama.uznam.net.pl/

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Najlepszym źródłem informacji są stare lokalne gazety. Dwa źródła:
                1. artykuły i notatki,
                2. reklamy
                Zapewne będzie trochę starych roczników gazet w Archiwum Państwowym w Szczecinie lub w Bibliotece Uniwersyteckiej.
                Jak Art wspomniał - sporo pracy (moze nie lat, ale miesięcy na pewno)

                Comment

                • yendras
                  Senior
                  • 12-2001
                  • 2052

                  #9
                  Andro, nie pękaj, nie jest tak źle z tymi latami i miesiącami, no chyba że chcesz napisać monografię
                  Wg mnie najlepiej jest zacząć od ksiąg adresowych Szczecina (bądź Świnoujścia jeśli takie były). Wydawano je cyklicznie od końca XIX wieku, znajdziesz tam funkcjonujące wówczas browary, a poza tym zdarzają się reklamy.
                  Szukaj w bibliotece uniwersyteckiej (w katalogach pod "a" - Adressbuch der Stadt Stettin albo coś w tym stylu), ew. w archiwum.

                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #10
                    Z adressbuchami małych miejscowości nie jest tak różowo, przede wszystkim od Szczecina do Świnoujścia jest 80 km, więc adressbuch szczecińskie prawie na pewno nie będą obejmować Świnoujścia (chciałbym się mylić).
                    Także częstotliwość ukazywania się jest znacznie mniejsza, zazwyczaj są to dwa - trzy tomy wydane w okresie międzywojennym.
                    Czasami browarów nie ma pod browarami, tylko pod restauracjami lub składami piwa, a często adres browaru nie zgadza się z adresem właściciela.
                    Zdarza się też, że w każdym kolejnym tomie jest inny adres browaru - niekiedy zmieniano numerację domów w mieście
                    Wiem coś o tym, bo przejrzałem już kilkaset adressbuchów. I naprawdę zajmuje to lata (mi - jak dotychczas 15).

                    Comment

                    • yendras
                      Senior
                      • 12-2001
                      • 2052

                      #11
                      Noooo, na kilkaset adressbuchów to na pewno potrzebowałeś parę(naście) lat - w to nie wątpię. Ale Andro na razie chce przegilgać tylko Świnoujście, więc po co go zniechęcać na starcie.
                      A co do małych miejscowości to jeśli Świnoujście było wówczas powiatem, to wydaje mi się, że szansa na adressbuch jest - sprawdzić nie zawadzi. Poza tym przy okazji można sprawdzić, czy w tym przypadku jest cos takiego jak sprawozdania rady miejskiej (pod Bericht über die Verwaltung... albo Verwaltungsbericht...), gdzie można znaleźć info nt. działajaćych zakładów i np. liczby zatrudnionych.
                      A w sumie to może drzwi zostały już otwarte i w jakimś lokalnym kwartalniku (w Poznaniu jest coś takiego jak Kronika Miasta P-nia oraz Kronika Wielkopolski) cała sprawa jest już podana na tacy.

                      Comment

                      • ANDRO
                        Senior
                        • 10-2001
                        • 640

                        #12
                        Wszedłszy w posiadanie aparatu cyfrowego wpadłem na szatański pomysł odgrzebania tego prehistorycznego tematu w celu dołączenia fotografii.
                        (jeśli się uda )
                        Attached Files
                        Andro z wyspy jednej takiej.
                        http://www.bahama.uznam.net.pl/

                        Comment

                        • grzech
                          Senior
                          • 04-2001
                          • 4592

                          #13
                          ANDRO, szanowny. Nie jestem znawcą historii piwowarstwa niemieckiego, ale ten napis wygląda mi na reklamę. W Rzeszowie jest podobny, tylko dotyczy Browaru Żywiec (jeśli go już nie zamalowano).

                          Comment

                          • ANDRO
                            Senior
                            • 10-2001
                            • 640

                            #14
                            Całkiem możliwe. Zaznaczam tylko , że napis ten znajduje się na budynku , gdzie po wojnie aż do lat osiemdziesiątych znajdowała się rozlewnia piwa a potem napojów. A więc jest bardzo prawdopodobne , że przed wojną budynek ten również był wykorzystywany do podobnych celów.
                            Andro z wyspy jednej takiej.
                            http://www.bahama.uznam.net.pl/

                            Comment

                            • pationkin
                              Gość
                              • 01-2003
                              • 74

                              #15
                              A,mi się wydaje ,że to nie browar a rozlewnia
                              widać na zdjęciu napis o niczym nie światczy
                              może być reklama

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎