Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Elbląg - Brauerei Englisch Brunnen

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bmich1
    Junior
    • 11-2004
    • 3

    #31
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika WujekRysiek
    Milo dolaczyc po raz pierwszy do Waszego grona.
    Moze przy waszej pomocy znajde informacje historyczne dotyczace Browaru Elblag, interesuje mnie szczegolnie histora z lat 70-tych do obecnej,, kto byl wlascicielem i zarzadca tego browaru w tych latach. Z gory dziekuje i pozdrawiam,, Na zdrowko !
    Wprawdzie nie odpowiem na to pytanie , nie mniej jednak jak wynik z dyskusji dużo wiecie o browarze w Elblągu. Mnie interesują sprawy personalne tego browaru i bardzo byłbym wdzięczny jeżeli ktoś odpowie na moje pytanie? Czy w Elblągu Generalnym Dyrektorem jest pan Dębski /Pol Pot / ?

    Comment

    • Paco
      Senior
      • 12-2007
      • 265

      #32
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Piwowar Wyświetlenie odpowiedzi
      Jak widać na obrazku, kiedyś było BEB, a nie EB.
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika AdamP Wyświetlenie odpowiedzi
      miał być aniołek i gdzieś się zapodział... odleciał
      Który z aniołków był wcześniej? Wie Ktoś może w jakich latach były używane przez browar te loga z aniołkami???
      Grunt to się nie przejmować, piwo pić i obserwować
      zbieram ELBING
      wymiana--> http://picasaweb.google.com/PacoElbl

      Comment

      • Piwowar
        Senior
        • 05-2001
        • 2542

        #33
        Mój aniołek został zarejestrowany w 1896 roku, ale oznaczony jest tym samym numerem 17902 co aniołek Adama.
        Archiwum piwne

        Poznaj
        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

        Comment

        • Cooper
          Senior
          • 11-2002
          • 6055

          #34
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bmich1 Wyświetlenie odpowiedzi
          Mnie interesują sprawy personalne tego browaru i bardzo byłbym wdzięczny jeżeli ktoś odpowie na moje pytanie? Czy w Elblągu Generalnym Dyrektorem jest pan Dębski /Pol Pot / ?
          Raczej mało kto jeśli w ogóle ktokolwiek z nas interesuje się współczesnymi "roszadami stołkowo-gabinetowymi" w browarach. Na Twoim miejscu - jeśli na prawdę chcesz to wiedzieć - to szukałbym albo poprzez internet (jakby nie było jest to aktualnie działająca firma posiadająca swoją stronę www) , wgląd do np statusu tejże spółki (chyba nie jest tajny a więc gdzieś udostępniony do wglądu chociażby dla akcjonariuszy) albo po prostu poprzez rozmowę telefoniczną choć w tym przypadku przyznam iż biorąc pod uwagę naszą polską "tajność" i "poufność" pewnie nie będą chcieli podać Ci takich informacji. No ewentualnie możesz jeszcze probować kontaktu z jakimś z pracowników elbląskiego browaru. Nie wiem czy kiedyś nie pisał na naszym forum jeden z nich ale nie pamiętam jego nick'a.
          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

          Comment

          • Piwowar
            Senior
            • 05-2001
            • 2542

            #35
            A ja pozwolę sobie wrócić do tematu przedwojennego i opisać lata 1886 - 1896, to znaczy aż do momentu zarejestrowania aniołka jako marki ochronnej.

            Kolejne dziesięć lat (1886 – 1896), to ciągłe inwestycje, związane z rozbudową browaru i wyposażeniem go w najnowsze zdobycze techniki, a co za tym idzie, wzrost produkcji i sprzedaży piwa. W czerwcu 1887 roku w firmie Hattingen & Werth w Lipsku zakupiono urządzenie do suszenia wysłodzin parą, co miało pozwolić na lepsze zagospodarowanie tych jakże cennych jako pasza dla zwierząt, lecz nie dających się długo przechowywać w stanie mokrym odpadów. Urządzenie to wykorzystywało jako energię do suszenia parę wodną, powstającą w warzelni podczas produkcji piwa, było więc bardzo oszczędne w eksploatacji. Pozwalało na wysuszenie w ciągu dwunastu godzin wysłodzin powstałych z 50 cetnarów słodu.
            Ponieważ produkcja piwa rosła, słodownia znajdująca się do tej pory w Weingrundforst stała się za mała. Spółka postanowiła zbudować nową słodownię w bezpośrednim sąsiedztwie browaru. Aby uzyskać środki na rozbudowę, podwyższono w grudniu 1888 roku kapitał akcyjny z 450.000 Marek na 600.000 Marek, poprzez wydanie 150 nowych akcji o nominale 1.000 Marek. Przy planowaniu słodowni brano pod uwagę rodzaje piwa, które browar miał zamiar produkować. Zamówiono więc dwie różne suszarnie słodu, jedną w firmie Burkhardt & Ziesler w Chemnitz o powierzchni 64 metrów kwadratowych, przystosowaną do produkcji słodów jasnych, drugą w Monachium, w firmie Wilhelm Reischl, przystosowaną do produkcji słodów ciemnych. Suszarnia monachijska posiadała dwa poziomy, a jej powierzchnia wynosiła również 64 m2. Obydwie suszarnie wyposażono w automatyczne przewracacze słodu, zamówione w firmie J. W. Weinig & Sohn w Hanau.
            W 1890 roku w warzelni zainstalowano pod kotłami dwa nowoczesne paleniska firmy Topf z Erfurtu, które zapobiegały przepalaniu dna w kotłach warzelnych. Produkcja piwa wzrosła z 12.258,4 hl w roku gospodarczym 1882/83 na 40.040 hl w roku 1889/90 i osiągnęła w roku 1890/91 - 42.484 hl. Liczby te świadczą o tym, że inwestycje się zwracały, inestowano więc w dalszym ciągu. W 1892 roku starą słodownię w Weingrundforst sprzedano właścicielowi mleczarni Schroeterowi. Kapitał spółki podwyższono o kolejne 300.000, na 900.000 Marek. W fabryce Oscara Bothnera w Lipsku zakupiono nowoczesną linię do mycia beczek, w Paderborn zamówiono aparat przedzacierny, patentu Alexa Meyera, który według oceny mistrza piwowarskiego R. Lange znakomicie spełniał swoją funkcję. Ponieważ zainstalowane w warzelni paleniska firmy Topf okazały się bardzo energooszczędne, zlecono firmie Topf również przebudowę palenisk w suszarniach słodu. W roku gospodarczym 1892/93 sprzedaż piwa osiągnęła 48.949 hl. Na miejsce dyrektora technicznego browaru, spółce udało się pozyskać od pierwszego stycznia 1895 roku mistrza piwowarskiego Fritza Wochele, który dotychczas był zatrudniony w browarze Schultheiss w Berlinie. W lipcu 1896 roku zarejestrowano aniołka siedzącego na beczce jako markę ochronną browaru.
            Archiwum piwne

            Poznaj
            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

            Comment

            • Paco
              Senior
              • 12-2007
              • 265

              #36
              Foto kilku różnych aniołków i nie tylko zamieszczanych na kuflach, ciekawi mnie to w jakich latach dany aniołek obowiązywał ( plus ten gość z beczką też) wszyskie aniołki po za gościem z beczką mają ten sam nr 17902. Na pewno było to przed 1945 rokiem. Albo zapytam inaczej, z którego roku jest dany kufel? Pierwsze trzy kufle wykonane były przez "Sächsische Glasfabrik August Walther & Söhne AG" o czym Piwowar pisał już w innym temacie, mają logo z sercem i krzyżem na spodzie ( w necie znalazłem takie cos odnośnie pierwszych trzech kufli :
              D: 7,5 cm; H: 16,5 cm
              Marke: B in gekreuzten Schwertern. Eingeschliff. Eichmarke: "5/20 L"
              Herst.: Brockwitz.
              Form: Zylindrisch. Außen 12eckig, innen rund. Kein Mundrand.

              Abb. MB Brockwitz 1928, Tafel 136 "Ernst"; auch 1929, Tafel 38. (?) )
              Grunt to się nie przejmować, piwo pić i obserwować
              zbieram ELBING
              wymiana--> http://picasaweb.google.com/PacoElbl

              Comment

              • Paco
                Senior
                • 12-2007
                • 265

                #37
                zdjęcie aniołków
                Attached Files
                Grunt to się nie przejmować, piwo pić i obserwować
                zbieram ELBING
                wymiana--> http://picasaweb.google.com/PacoElbl

                Comment

                • Cooper
                  Senior
                  • 11-2002
                  • 6055

                  #38
                  Nie wiem czy pokazując owe fotki starałeś się ułożyć je chronologicznie ale jesli tak to faktycznie czwarta czyli facet trzymający beczkę z wizerunkiem aniołka to wg mnie ostatnie logo browaru pod niemieckim zarządem. Logo to z lekkimi przeróbkami funkcjonowalo jeszcze na powojennych polskich etykietach PPF.
                  Pozostałe trzy to już kwestia dyskusyjna ktore są starsze ale (tak tylko wzrokowo patrząc) wzory owalne wydaje mi się iż mogą być starsze od wzoru okrągłego. W sumie też bym przyjął identyczną chronologię jak pokazałeś.
                  Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                  1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                  Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                  Comment

                  • Piwowar
                    Senior
                    • 05-2001
                    • 2542

                    #39
                    Pan z beczką został zarejestrowany w 1934 roku.
                    Archiwum piwne

                    Poznaj
                    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                    Comment

                    • vettis
                      Junior
                      • 06-2009
                      • 5

                      #40
                      Witam,

                      Mam pytanie, a dokładnie w tym wątku http://www.piwo.org/forum/t5308-Star...w-Elblagu.html

                      Jest to może stara siedziba obecnego browaru w Elblągu?

                      Comment

                      • Paco
                        Senior
                        • 12-2007
                        • 265

                        #41
                        Więcej na temat historii elbląskich browarów można dowiedzieć się tu http://www.elblag-moje-miasto.pl/ wybierając temat pod "Elbląskie piwo" "... i browary" z listy tematów znajdującej się po lewej stronie.
                        Grunt to się nie przejmować, piwo pić i obserwować
                        zbieram ELBING
                        wymiana--> http://picasaweb.google.com/PacoElbl

                        Comment

                        • Paco
                          Senior
                          • 12-2007
                          • 265

                          #42
                          Trochę mało wyraźny skan ale nic lepszego nie posiadam w tej chwili. Jak widać na załączonym obrazku browar wydał też podstawki jednostronne o których słyszałem ale jeszcze nigdy sie z nimi nie spotkałem.
                          Attached Files
                          Grunt to się nie przejmować, piwo pić i obserwować
                          zbieram ELBING
                          wymiana--> http://picasaweb.google.com/PacoElbl

                          Comment

                          • aseco
                            Member
                            • 07-2009
                            • 48

                            #43
                            Z dachu knajpy w Augustowie...
                            Attached Files

                            Comment

                            • Cooper
                              Senior
                              • 11-2002
                              • 6055

                              #44
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Paco Wyświetlenie odpowiedzi
                              Trochę mało wyraźny skan ale nic lepszego nie posiadam w tej chwili. Jak widać na załączonym obrazku browar wydał też podstawki jednostronne o których słyszałem ale jeszcze nigdy sie z nimi nie spotkałem.
                              Etki wyglądają na skopiowane ze stronki kol. Skrzyniarza. Druga w kolejności czyli Edelcaramel to moja była sztuka którą osobiście sklejałem z wielu kawałków i już lata świetlne temu puściłem jakiemuś kolekcjonerowi
                              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                              Comment

                              • wallezy
                                Junior
                                • 10-2017
                                • 1

                                #45
                                Witam.
                                Odgrzeje kotleta ale wpadła mi w ręce butelka jak w załącznikach. Czy ktoś może mniej więcej określić lata z jakich pochodzi ta butelka? I jeszcze jedno pytanko jaką ona może mieć wartość, a dodam iż jest cała z jednego kawałka. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich.
                                Attached Files

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎