Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

huty szkła

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    Jak nie piwne jak na drugiej masz napisane że do piwa.
    Tyle że po norwesku...
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • slawekkazek
      Senior
      • 01-2003
      • 544

      ZPS oznacza po prostu Zjednoczenie Przemysłu Szklarskiego. PS to zapewne przemysł szklarski, ale to już tylko mój domysł. Oznaczenie wielce mało przydatne, bo oznacza tylko, że huta która wyprodukowała butelkę podlegała ZPS. A ponieważ hutnictwo szklane uznano za przemysł kluczowy, to wszystkie huty upaństwowiono i włączono do ZPS. W każdym razie nie potrafię podać takiej, która do ZPS by nie należała....

      Comment

      • slawekkazek
        Senior
        • 01-2003
        • 544

        Przepraszam, wyraziłem się nieprecyzyjnie. Istniały Spółdzielcze Huty Szkła, ale nie potrafię podać takiej, która produkowałaby butelki do piwa. W sektorze prywatnym funkcjonowały też mała zakłady, produkujące np. znicze. Butelki to domena większych zakładów, skupionych w ZPS.

        Comment

        • plr78
          Junior
          • 03-2020
          • 3

          Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Po pierwsze nie spodziewałem się że mała butelka ma coś wspólnego z Norwegią. Chyba że to niemiecka produkcja na norweski rynek, sygnaturę U. zawsze uważałem za niemiecką. Po drugie : gdzie znaleźć wykaz jaki numer miały huty przypisane w ZPSie ? Zazwyczaj skrót występuje w komplecie z numerem, domyślam się że to numer zakładu.

          Comment

          • slawekkazek
            Senior
            • 01-2003
            • 544

            Obawiam się, że w Archiwum Akt Nowych - mają tam zespół dotyczący ZPS.

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23792

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
              Jak nie piwne jak na drugiej masz napisane że do piwa.
              Tyle że po norwesku...
              Chyba każde skandynawskie państwo będzie pasowało pod "OL". Raczej stawiam na Tuborga czy Carlsberga jakoś tam dostępnego przez Peweksy.
              Last edited by ART; 29-03-2020, 21:15.
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                jeszcze masz pisownie po szwedzku jako ÖL.
                W sumie z tym przekreślonym O to też bedzie po duńsku a tam Niemcy już za rogiem choć nie wiem dlaczemu sygnatura U to musi być niemiecka huta. Mi sygnatura U kojarzy się np z hutą w Ujściu choć tam jako logo, chyba zawsze była w trójkącie.
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • plr78
                  Junior
                  • 03-2020
                  • 3

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                  jeszcze masz pisownie po szwedzku jako ÖL.
                  W sumie z tym przekreślonym O to też bedzie po duńsku a tam Niemcy już za rogiem choć nie wiem dlaczemu sygnatura U to musi być niemiecka huta. Mi sygnatura U kojarzy się np z hutą w Ujściu choć tam jako logo, chyba zawsze była w trójkącie.
                  Wyjaśniam że pewności względem sygnatury U. nie mam , czcionka jest podobna do tej z sygnatury Db.U. , a ta jest bankowo niemiecka. Wcześniej w tym temacie była wspomniana jako prawdopodobnie okupacyjna produkcja huty w Ujściu. Będę szukał dalej i dam znać jeśli coś znajdę.
                  Co do strony Archiwum Akt Nowych: nie ma tam jeszcze skanów interesujących mnie akt, ale sama stronka na pewno się przyda , a z czasem skanów przybędzie.
                  Jeszcze raz dziękuje , pięć minut z wami a już człowiek mądrzejszy. Wiem jak w Szwecji o piwo wołać

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎