Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

J. Baster rozlewał "Żywca" w Krakowie?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • adamka
    Junior
    • 09-2004
    • 4

    J. Baster rozlewał "Żywca" w Krakowie?

    Moje pytanie może dotyczyć składu hurtowni lub rozlewni piwa żywiec w Krakowie.

    Moje zainteresowanie tematem zaczęło się po odnalezieniu ciekawej butelki.
    Butelkę znalazłem w odkopanej starej piwnicy nieistniejącej dziś wioski. Moje hobby to jaskinie a ta piwnice potraktowaliśmy tylko jako ciekawostkę.
    Wioska nie istnieje od prawie 50 lat. Z ciekawszych przedmiotów była tam butelka z białego szkła zamykana porcelanowym zamknięciem z „tłoczonymi” napisami J. Baster logo zakładu na denku numer i napis na porcelanowym zamknięciu napis.

    Jedyne co znalazłem to przedwojenny plakat wytworni wód gazowanych Józefa Bastera z Krakowa z takim samym logiem jak to
    wytłoczone na butelce.

    Znalazłem też na jednej ze stron www etykiety z piwa Żywiec gdzie jako jedna rozlewnia widnieje Józef Baster z Krakowa na etykietce ma ten sam nr telefonu co na plakacie wody sodowej.

    Od autora strony dowiedziałem się o forum interesuje mnie cokolwiek o tym zakładzie. Na forum wyczytałem że „Browar w żywcu doczekał się rzetelnego opracowania wykazu przedstawicielstw, reprezenatacji i składów” być może jest tam coś o J. Basterze.

    Po wojnie zakład już nie istniał prawdopodobnie w książce telefonicznej z 1965r nie ma wytworni wody Bastera. Ale jest numer telefonu mieszkaniowego człowieka o tym imieniu i nazwisku w Krakowie.

    Pozdrawiam
  • Borsuczysko
    Junior
    • 07-2002
    • 11

    #2
    Baster

    Baster był jednym z ważniejszych przedstawicieli żywieckich w okresie międzywojnia, prowadził swoje przedsiębiorstwo w Krakowie, przy ul. Zbożowej. Przejął reprezentację, w połowie lat 20. po Ludwiku Lazarze. Firma posiadała nowoczesną rozlewnię piwa, oraz wytwórnię wody sodowej, oranżady i lemoniady. Reprezentacja miała swoje etykiety, syfony, butelki i skrzynki na piwo. Kilka „obrednowanych” samochodów (fiaty i mercedesy) rozwoziło piwo po Krakowie, były również wozy konne ozdobione znakami Żywca. Współpraca z browarem zakończyła się pod koniec lat 30. kiedy to Żywiec rozpoczął budowę w Krakowie własnego oddziału komercyjnego.

    Comment

    • adamka
      Junior
      • 09-2004
      • 4

      #3
      re: Baster

      Odnośnie znalezionej butelki czy była z piwa czy to raczej woda sodowa?
      Czy do jasnego szkła lano piwo?
      A sam zakład wytwórnia wody sodowej, oranżady i lemoniady funkcjonował dalej, upadł w czasie wojny?
      I czy ktoś wie czy w jego miejsce działał jakiś inny zakład na ulicy Zbożowej.
      Znalazłem jedynie jakąś wzmiankę sprzed paru lat o zakładzie na ul. Zbożowej który wytwarza odpady w postaci przepracowanych olejów i lamp fluorescencyjnych.

      Comment

      • masumi
        Senior
        • 08-2001
        • 289

        #4
        Rozlewnia Bastera

        Od grudnia 1903 roku zastępcą browaru żywieckiego w Krakowie był Ludwik Lazar. Więcej w: A. Spyra, Browarnictwo Galicji doby autonomicznej. Jeśli chodzi o "Reprezentację Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, Józef Baster" ul. Zbożowa 2, to mam garść informacji na ten temat. Firmę wpisano do Rejestru Handlowego 31.12.1926 roku. Prokury udzielono Zofii Basterowej. Firma działała do 1936/37 roku. 7.10.1937 roku zarejestrowano firme "K.O. Habsburg, Arcyksiążęcy Browar w Żywcu, Hurtowny Skład i Sprzedaż Piwa", ul. Zbożowa 2, działający przez całą okupację. Po 1945 roku w dalszym ciągu przy ul. Zbożowej dokonywano rozlewu piwa. Na pierwszym i drugim piętrze mieszkali lokatorzy, zaś cały parter i sąsiedni budynek zajmowała rozlewnia działająca do poczatku lat 80 - tych XX wieku. W latach 1945 - 1970 rozlewano piwo z browarów w Żywcu, Tychach i Okocimiu, potem napoje gazowane. Budynek pod kątem ewentualnych znalezisk został już dawno przetrzebiony. Znaleziono kilkanaście wzorów etykiet przed i powojennych oraz butelki, skrzynki itp.

        Comment

        • adamka
          Junior
          • 09-2004
          • 4

          #5
          Dziękuję za odpowiedzi. Nie chodzi mi o ewentualne myszkowanie w budynku w poszukiwaniu jakichś atrakcji.
          Jestem po prostu ciekawy co znalazłem i chciałbym się coś więcej o tym dowiedzieć.
          Butelka jest bardzo ładna. Myślę że w niej mogła być chyba lemoniada? Szkło jest białe.
          Dla mnie to ciekawe znaleźć choć by i butelkę w zamaskowanej piwnicy do której nikt nie wchodził być może od 50 lat.

          Comment

          • masumi
            Senior
            • 08-2001
            • 289

            #6
            Nie chciałem Cię urazić J. Baster produkował również wodę sodową i lemoniadę. Przezroczysta butelka jest zapewne z takich napojów

            Comment

            • adamka
              Junior
              • 09-2004
              • 4

              #7
              Nie gniewam się myszkowanie też było by ciekawe. Ale domyślam się co potwierdziłeś że już tam niejeden szukał czegoś ciekawego.
              Najważniejsze jest że dzięki temu forum wiem coś więcej na ten temat.

              Comment

              • pizmak666
                Senior
                • 12-2006
                • 1898

                #8
                W październiku 1937 r. Browar Żywiec sprzedawał już bezpośrednio swoje piwo na terenie Krakowa i okolic.
                „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                Comment

                • pizmak666
                  Senior
                  • 12-2006
                  • 1898

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika masumi Wyświetlenie odpowiedzi
                  Od grudnia 1903 roku zastępcą browaru żywieckiego w Krakowie był Ludwik Lazar. Więcej w: A. Spyra, Browarnictwo Galicji doby autonomicznej. Jeśli chodzi o "Reprezentację Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, Józef Baster" ul. Zbożowa 2, to mam garść informacji na ten temat. Firmę wpisano do Rejestru Handlowego 31.12.1926 roku. Prokury udzielono Zofii Basterowej. Firma działała do 1936/37 roku. 7.10.1937 roku zarejestrowano firme "K.O. Habsburg, Arcyksiążęcy Browar w Żywcu, Hurtowny Skład i Sprzedaż Piwa", ul. Zbożowa 2, działający przez całą okupację. Po 1945 roku w dalszym ciągu przy ul. Zbożowej dokonywano rozlewu piwa. Na pierwszym i drugim piętrze mieszkali lokatorzy, zaś cały parter i sąsiedni budynek zajmowała rozlewnia działająca do poczatku lat 80 - tych XX wieku. W latach 1945 - 1970 rozlewano piwo z browarów w Żywcu, Tychach i Okocimiu, potem napoje gazowane. Budynek pod kątem ewentualnych znalezisk został już dawno przetrzebiony. Znaleziono kilkanaście wzorów etykiet przed i powojennych oraz butelki, skrzynki itp.
                  Przy przejęciu przez Bastera reprezentacji browaru żywieckiego, Lazar sprzedał browarowi 400k etykiet (100k "Zdrój Żywiecki" i 300k "Porter") za kwotę łączną ZŁ. 900.

                  Przedmiotem transakcji był również wagon (około 16k) butelek PATENT 1/2l oraz 7,1k o pojemności 1/3l firmowane nazwiskiem Lazar z huty "Aussig".

                  Ja się pytam: gdzie one wszystkie są!!!
                  „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                  "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                  Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    #10
                    Tutaj działalność już znacjonalizowanwgo składu/rozlewni na Zbożowej z drugiej połowy lat 40.

                    Ety druga i trzecia licząc od końca.
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • Stolp
                      Senior
                      • 06-2002
                      • 492

                      #11
                      kilka etykiet jest tutaj https://www.facebook.com/pg/SkladyRo...68831809918335. W załączniku zdjęcie reklamy, niestety z odbiciem, bo przez szybkę. Większy format tutaj: https://pokazywarka.pl/baster_krakow/
                      Przy okazji zapraszam do polubienia i udostępnienia strony
                      Attached Files
                      Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                      Szukam
                      e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                      https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                      Comment

                      • pizmak666
                        Senior
                        • 12-2006
                        • 1898

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika masumi Wyświetlenie odpowiedzi
                        Od grudnia 1903 roku zastępcą browaru żywieckiego w Krakowie był Ludwik Lazar.
                        Ludwik nieoficjalnie (po śmierci swojego brata G.Lazara) prowadził żywieckie przedstawicielstwo od 1895 roku. Oficjalnie pod swoim nazwiskiem od 1900 roku.

                        Baster pracował w składzie Ludwika Lazara (!), gdy ten podupadł na zdrowiu (1921 r.) jako "tymczasowy kierownik". Z początkiem roku 1922 Lazar oddał prowadzenie przedstawicielstwa Basterowi ( do końca 1925 roku) z zastrzeżeniem "czynnego udziału w przedsiębiorstwie".
                        Wtedy to właśnie żywiecki browar jak wspomina sam Lazar "upatrzył go sobie na mego zastępcę".
                        „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                        "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                        Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                        Comment

                        • pizmak666
                          Senior
                          • 12-2006
                          • 1898

                          #13
                          W 1938 roku Józef Baster był przedstawicielem browaru w Karwinie.
                          „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                          "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                          Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                          Comment

                          • Stolp
                            Senior
                            • 06-2002
                            • 492

                            #14
                            niestety brak znanych etykiet z tego okresu... https://www.google.com/search?client...erlabels.pl%2F
                            Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                            Szukam
                            e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                            https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                            Comment

                            • pizmak666
                              Senior
                              • 12-2006
                              • 1898

                              #15
                              W 1933 roku Baster miał nie najlepszą prasę. Nazwano go "naszym nowym Diogenesem", który "siedząc w beczce rozmyśla nad znikomością świata i nowem oszustwem, powstają też w główce owego filozofa pomysły coraz lepsze."

                              Zarzucano mu, że "kupuje zepsute piwo tychowskie i napełnia nim flaszki z etykietą żywiecką".
                              Miał także odmrażać zamarznięte piwo ("piwo stoi w wagonach często długiemi miesiącami"), które miał "sztucznie ogrzewać i przelewać do beczek i flaszek".
                              „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                              "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                              Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎