Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Plzeň, Dominikánská 8, Beer Factory

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    Czechy, Plzeň, Dominikánská 8, Beer Factory

    Browar zlokalizowany w ścisłym centrum, niedaleko rynku. Lokal zajmuje cały parter i piwnice zabytkowej kamienicy. Wnętrze urządzone nowocześnie z wyeksponowanymi, lśniącymi kadziami zaraz koło baru. Jednym ze współwłaścicieli lokalu jest pan z browaru Joe's Garage.
    W sobotnie popołudnie lokal zapełniony w 80%( U Pasaka było prawie pusto).
    Schodząc (idąc do WC) schodami w dół dojdziemy do drugiej sali z wyszynkiem. Sala jest dużo mniejsza niż ta na górze i w sobotę była nieczynna. Za to na końcu sali, koło baru przez duże szklane drzwi możemy podziwiać prawie całą instalację browaru.
    Polecane piwa to:
    Jasna 12-ka 40/26Kc wyśmienita!! Tylko U Lenocha piłem lepszą.
    Nevada Summer 11-ka 44/28Kc. również bardzo smaczne piwo!
    Amber Ale 12-ka 45/29Kc. smaczne.
    Black Ale 12-ka 45/29Kc nie próbowałem.
    IPA 16-ka 48/30KC j/w
    Pszenica 12-ka 44/28Kc. Tak jak już kiedyś pisałem nie przepadam za pszenicą i ciemnymi piwami. Nie pijam ,ipowatych, jest to dla mnie niesmaczne piwo. Dla tego nie chcę oceniać. Akurat ta pszenica była po prostu smaczna, małe na pół z żoną wypiłem.
    Ostatnie piwo to: La Trapp 18-ka 55Kc. za 0,3l. Smaczne, ciekawe typu belgijskiego.
    Śmiało mogę również polecić przystawki. Próbowaliśmy pasztetu z kaczej wątróbki, oraz galaretki drobiowe. Bardzo smaczne.
    Myślę że reszta serwowanych potraw również będzie smaczna. Według mnie najlepsze piwo w Pilznie. Browar do obowiązkowego odwiedzenia.
    Czynne codziennie od godz. 11-ej.
    Attached Files
  • pebejot
    Senior
    • 01-2010
    • 1412

    #2
    Sugerując się nazwą sądziłem, że trafię do piwnego kombinatu pokroju Piw Paw.
    Na szczęście okazało się to bardzo przyjemne i spokojne miejsce i to w centrum miasta, co jest raczej rzadko spotykane.
    Odwiedziłem Beer Factory w sobotni wieczór. Mimo tego, że w piątki i soboty lokal jest czynny dłużej, o godzinie 21 były pustki.
    Zająłem strategiczne miejsce przy stoliku vis a vis baru, napawając się zapachami dolatującymi z otwartej kuchni i podziwiając poczynania kucharzy, przygotowujących wykwintne kompozycje kulinarne.
    Obsługa niezwykle uprzejma, klimatu dodawała def metalowa muzyka permanentnie zapodawana przez długowłosego kelnera

    Na kranach było 9 piw, z czego 6 warzonych na miejscu, a pozostałe 3 to piwa gościnne.
    Z Beer Factory dostępne były:
    - Světlý ležák 12° 4,3% - 26 / 40 kč
    - Pšeničný speciál 12° 4,5% - 28 / 44 kč
    - Amber Ale 12° 4,3% - 29 / 45 kč
    - Nevada Ale 11° 3,5% - 28 / 44 kč
    - La Trapp (Belgijskie Ale) 19° 8,5% - 55 kč (0,3 l.)
    - Porter 13° 5% - 48 kč (0,3 l.)

    Porter jest nowością, a ze wszystkich próbowanych piw byłem zadowolony, natomiast na długo zapamiętam pełnię smaku i aromatu piwa La Trapp.

    Piwo nalewają do firmowego szkła, podstawek niestety nie było, w zastępstwie były duże tekturki z Kwaka.
    Piwo na wynos można kupić w butelkach 0,33 l. z firmowymi etykietami, ale nalewają też w litrowe petki.

    Kuchnia wykwintna, potrawy bardzo wydumane i drogie. Same przystawki w cenach od 80 do 140 kč. Brak niestety czeskiej klasyki.
    Jedyne na co mogłem się zdecydować i się zdecydowałem to cebulaczka w cenie 45 kč.
    Było to ciekawe doznanie kulinarne, zupa cebulowa czarnego koloru z wyrazistym słodkim posmakiem (na zdjęciu).

    Czynne codziennie od 11:00 do 23:00 (w piątki i soboty do północy).

    Zdjęcia:



    Attached Files

    Comment

    • dadek
      Senior
      • 09-2005
      • 4538

      #3
      18.06.2018 miałem odwiedzić browar Blatná, jednak życie (a właściwie zaczynający się tego dnia tygodniowy remont odcinka głównej linii České Budějovice - Plzeň) zweryfikowało te plany. Rozkład jazdy ČD z użyciem autobusów zastępczych uniemożliwił dotarcie na czas, więc jako wariant zastępczy mogłem wpaść na 2 godziny do Pilzna. Beer Factory to najbliższy browar od dworca kolejowego w którym jeszcze nie byłem, a poza tym firmowany nazwiskiem Krýsl - czyli w Czechach piwnym symbolem. Z Josefem Krýslem miałem okazję spotkać się na wiosnę 2015 w jego browarze Joe's garage brewery https://www.browar.biz/forum/showpos...26&postcount=1 , natomiast w Beer Factory sládkiem jest jego syn Petr. Oczywiście to rodzinna firma, browar powstał w firmie taty (pierwsze piwa w listopadzie 2016), więc można być pewnym że pan Josef ma pod czujnym okiem dokonania syna.
      Jak wspomniałem mój przyjazd tego dnia do Pilzna był dość spontaniczny tak więc nie umówiłem się wcześniej, a po prostu wpadłem na piwo. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło (albo po prostu miałem farta) bo nie zdążyłem dopić pierwszego piwa gdy do lokalu wszedł ze swoimi gośćmi Josef Krýsl . Nawet mnie poznał, przywitaliśmy się serdecznie chwilkę rozmawiając, ale przecież nie mogłem mu dłużej zawracać głowy gdy miał spotkanie. Jednak po chwili podszedł młody sympatyczny barman, z którym wcześniej chwilę rozmawiałem o piwach pana Krýsla i wizycie w jego browarze/domu sprzed trzech lat - "szef powiedział że pewnie by pan chciał zobaczyć browar, jeśli tak to zapraszam". No pewnie że chciałem więc po chwili zeszliśmy do piwnicy.
      Warzelnia składa się z 3 kadzi z czego 2 (warzelna i filtracyjna) są na górze przy barze. Zacieranie odbywa się na dole w kadzi, która pełni też w końcowej fazie funkcję whirpoola. Jedna warka to 10 hl. Piwa specjalne (górniaki) fermentują w trzech tankofermentorach 10 hl i albo w nich pozostają na leżakowanie albo są przetaczane do któregoś z sześciu tanków leżakowych 10 hl (służących też jako pośredniczące). Ležáki warzy się na 2x a ich fermentacja odbywa się w trzech kwadratowych, otwartych kadziach po 20 hl, po czym trafiają do sześciu tanków leżakowych również po 20 hl.
      Na bar piwa podaje się bądź to bezpośrednio z tanków, bądź ze 100 litrowych kegów. Całość produkcji sprzedaje się na miejscu, na wynos piwa są dostępne w szklanych butelkach 0,5 l. Oprócz szkła są już także firmowe podkładki w dowolnej ilości dostępne na stołach.
      Tego dnia było można spróbować: https://www.browar.biz/galeria.php?id=23772
      - Nevada Ale 11°, 3,5%, 46 kč
      - Světlý ležák 12°, 4,3%, 42 kč
      - Oatmeal Porter 12°, 4,7%, 47 kč. Bardzo pełny jak na ten ekstrakt, kawowy, z posmakiem suszonej śliwki ale i ciut palony jednak generalnie łagodny, czarny jak smoła (70 EBC) z piękną, super gęstą, beżową pianą. Właściwie ani to porter ani stout ale cóż rzec - pychotka po prostu. Nie znając Blg bym powiedział że to 15°! https://www.browar.biz/galeria.php?id=23769
      - Red Ale 12°, 4,3%, 47 kč. Kolor ciemnobrązowo-bordowy, piana super gęsta, oczka wręcz niewidoczne bez lupy, trwała, choć dużo jej nie było (około 1,5 cm). Piwo o niesamowitym bukiecie smakowym, tu znów ciężko uwierzyć że to 12°Blg, każdy kto nieświadom tak jak w powyższym przypadku weźmie to za 15°. https://www.browar.biz/galeria.php?id=23770
      - La trapp 19°, 8%, 57kč/0,3 l. Trapista ale w czeskim stylu. Fajnie owocowe ale i w dużej dawce słodowe, wytrawne ale nie kwaśne. Niesamowity bukiet jabłek, wiśni, śliwek, gruszek - każdy znajdzie swój ulubiony owoc. https://www.browar.biz/galeria.php?id=23771
      - Radler 5,5°, 1,75

      Uzupełnieniem na kranach są gościnne belgi z Kasteela i Kwaka ale w Czechach mnie to nie interesuje. Jak widać porównując do wizyty Pebejota piwa podskoczyły w cenie o 2 kč jednak przeliczając na złotówki to ceny jak na centrum starówki są i tak bardzo przystępne.
      Jak się mogłem spodziewać piwa panów Krýsl'ów są świetne, nieszablonowe, super pijalne, może nie w kanonach BJCP ale za to warzone z sercem, pomysłem, bez zbędnej sztywnej kalkulacji stylów. I za to ich cenię (ale to generalnie cecha Czechów, którzy słusznie się uważają za ojców piwa).
      Żałuję, że nie miałem więcej czasu na dalszą degustację, ale Plzeň jest takim miastem, że chętnie się tu wraca więc na pewno będzie okazja. Wychodząc na pociąg i żegnając się z panem Josefem wyraziłem zachwyt nad piwami pytając czy receptury są syna? Uśmiechnął się i niby potwierdził mówiąc - "ale wiesz że mam tu na wszystko oko". No oczywiście zrozumiałem.
      O kuchni wszystko napisał Pebejot. Ja mogę tylko potwierdzić że personel jest bardzo luźny, sympatyczny i dobrze przeszkolony w kwestiach piwnych (także technologii), a metalowa muza wciąż leci z głośników co mi również bardzo pasuje.
      Warto wspomnieć, że obecnie w podwórzu pomiędzy kamienicami utworzono przyjemny i obszerny ogródek letni z osobnym barem, nad którym jest także taras dla lubiących patrzyć z góry.
      Bardzo przyjemne miejsce tuż koło rynku ale oczywiście główną atrakcją są wyśmienite piwa. Koniecznie trzeba zajrzeć w czasie wizyty w Pilźnie.

      Uzupełnienie fotek w galerii:











      Comment

      • heckler
        Senior
        • 09-2012
        • 1817

        #4
        Kolejny raz browar odwiedziliśmy w zimne i cholernie deszczowe popołudnie 28.10. Oferta piw wyglądała następująco:

        - Světlý ležák 12-ka 44/30 Kc.
        - Radler 5,5 46/30 Kc.
        - Pšeničný speciál 12-ka 50/33 Kc.
        - Amber Ale 12-ka 49/30 Kc.
        -Stout Barrel Aged 18-ka 51/24 Kc.
        - La trapp 19-ka, 60 Kc/0,3 l. akurat brakło.
        - Nevada Ale 11-ka tylko w butelkach. Za 0,5l. szkło zapłaciłem 48 Kc.
        -IPA, również dostępna była tylko w butelkach. Cena to 52 Kc. Oba na zdjęciu.

        Oprócz Radlera i pszenicy spróbowałem wszystkich piw. Jak dla mnie najlepszym piwem okazał się svetly lezak. Stout był tak mocno kawowy, że ledwo dałem radę go zmęczyć. Coś dla miłośników mocnej kawy, ja do nich nie należę. Natomiast reszta ,ejli, niczym mnie nie zachwyciła. Po prostu słabo tym razem . Szkoda też, że piwa są coraz droższe.
        Attached Files

        Comment

        • pebejot
          Senior
          • 01-2010
          • 1412

          #5
          Z każdym kolejnym wpisem aktualizacja cen

          Comment

          • pebejot
            Senior
            • 01-2010
            • 1412

            #6
            Zlikwidowane na przełomie 2020/2021

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎