Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Praha – Kunratice, Vídeňská 405, Pivovar Kunratice

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    Czechy, Praha – Kunratice, Vídeňská 405, Pivovar Kunratice

    Po prawie 115 latach w miejscowości Kunratice postanowiono przywrócić tradycję warzenia piwa.
    Budynek browaru znajduje się zaraz przy głównej ulicy Videnska, powiedzmy za przystankiem autobusowym Betáň.

    W browarze warzone jest pięć rodzajów piwa o nazwie Muflon:
    -Muflon světlý ležák 11°
    -Muflon světlý ležák 12°
    -Muflon polotmavý ležák 12°
    -Muflon RED ALE 13°
    -Special-ostatnio był to Summer ALE.

    Niestety w browarze nie napijemy się piwa, ani nie zakupimy piwa na wynos.
    Jeżeli chodzi o piwo na wynos to możemy je zamówić na stronie browaru i odebrać w oddalonym od browaru o sto metrów sklepie z grillami
    Jsme certifikovaná prodejna značkových grilů Weber. Přijeďte se na grily Weber podívat přímo do našeho kamenného obchodu v Praze. Grily Weber, zahradní grily, grily na dřevěné uhlí, pelety, plynové grily, elektrické grily. 🥩 Dále prodáváme grily Campingaz, Broil King, LotusGrill, Big green egg a další. ☀️

    W godzinach: poniedziałek-piątek 10:00 - 13:30, 14:00 -18:30 / sobota-9:00 - 14:00 (1.4. - 31.8.)
    Czyli jak dla mnie to ta opcja odpadła.
    Wybór restauracji w których jest serwowane piwo Muflon jest na prawdę spory. Gdzie chcemy się akurat udać najlepiej sobie sprawdzić na stronie browaru.

    My wybraliśmy najbliższą restaurację gdzie akurat był dostępny Muflon světlý ležák - 39 / 29Kc.
    Niestety kelnerka nie potrafiła nam odpowiedzieć czy jest to 12-ka, czy 11-ka. Ja osobiście obstawiałbym na 11-kę. Najważniejsze jednak, że piwo było bardzo dobre!!
    Lokal w którym piliśmy piwko, to oddalona od browaru o ponad dwa kilometry, położona zaraz przy lesie restauracja:
    Oblíbená restaurace blízko Kunratického lesa.
    Attached Files
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4568

    #2
    Tak się złożyło, że 2.10.2021 dwa rzemieślnicze browary w Pradze otworzyły w ramach "Dnia otwartych drzwi" swoje na codzień niedostępne dla ogółu podwoje. W obu akurat jeszcze nie byłem, a znajdują się w dość odległych od siebie dzielnicach, więc trzeba było dobrze rozplanować dzień by uczestniczyć w obu imprezach. W browarze Vik na Hostivaři https://www.browar.biz/forum/piwo/pi...ny-pivovar-vik zaczynano świętowanie wcześniej dlatego do Kunartic dotarłem już po godzinie 16-ej.
    Podobnie jak w Vik-u browar zajmuje obiekty przemysłowe, z tym że tutejsze są stare, zbudowane tuż przed wojną i z nieodzownym wtedy kominem. 3 połączone, piętrowe budynki ze strychami i spadzistymi dachami są na planie kwadratowej litery U, a niski barak od strony ulicy (pełniący rolę magazynu) wraz z bramą, dopełnia teren podwórza do pełnego kwadratu.
    Piękna, słoneczna pogoda z temperaturą dochodzącą do 26°C, sprawiła że podwórze było pełne ludzi. Na wolnym powietrzu oraz pod namiotem przygotowano 10 rozkładanych stołów i ław, które były w pełni obsadzone "na ścisk". Tak więc większość gości spijała piwa na stojąco, wkoło rozstawionych okrągłych wysokich stoliczków oraz drewnianych beczek, lub po prostu trzymając kufle w ręku albo stawiając na pustych kegach lub paletach stojących pod ścianami. Dużym powodzeniem cieszyły się metalowe ażurowe schody z takimiż pomostami na zewnątrz budynku browaru, prowadzącymi do drzwi na strychach. Ja również zająłem pozycję (siedzącą) na końcu pomostu, mając przed sobą widok na wszystkich i wszystko, a nawet za bramą na ulicę i dalsze budynki. Dosiadłem się do sympatycznej młodzieży, z którą miło się gawędziło nie tylko o piwie, oraz nawzajem pilnowało plecaków gdy ktoś udawał się na dół w celu napełnienia kufla. Lekkie przerażenie wywołała u mnie kolejka do jedynego kibelka na dole, jednak gdy już byłem zmuszony się w niej ustawić, moi sąsiedzi z pomostu poradzili bym wszedł tu na górze w drugie drzwi (były otwarte) i na końcu korytarza za rogiem będzie podwójne WC. Trochę się obawiałem czy nikt mnie nie opi....li ale powiedzieli, że korzystali i nie było problemu. Tak więc uczyniłem nie czekając ani chwili (bo bym nie dał rady), WC było puste, żadnej kolejki, normalnie przeznaczone dla biur i pomieszczeń socjalnych, chodzili tam tylko ci co o nim wiedzieli, czyli głównie pracownicy browaru. A ci to właściwie sami młodzi ludzie, spotkani na górze tylko się uśmiechali . Równo co godzinę oprowadzali 15-osobowe grupy chętnych do zwiedzenia browaru wewnątrz. W czasie wycieczki opowiadali o procesie produkcji dokładnie, ale w przystępny dla laików sposób, jednak pod koniec nie odmawiali odpowiedzi na bardziej fachowe i szczegółowe pytania co bardziej dociekliwych gości. Oto czego się dowiedziałem:
    Od 1940 roku była w tym miejscu przetwórnia owoców (głównie na marmoladę) funkcjonująca jeszcze po wojnie. W 1948 roku gdy komuniści wyrzucili właścicieli (jak wszędzie), utworzyli tu państwową barwiarnię skór. Później powstał tu warsztat naprawiający maszyny dziewiarskie, z czasem nawet takowe tu produkowano. Po upadku komunizmu zwrócono budynki właścicielom, którzy je sprzedali firmie zajmującej się metaloplastyką. Funkcjonuje ona do dziś w lewej części zespołu budynków (patrząc z ulicy). Całość została w momencie powstawania browaru w 2014 roku bardzo ładnie wyremontowana, tynki są w beżowo-ceglastym kolorze, takież są również dachówki (częściowo pokryte ogniwami fotowoltaicznymi) oraz zachowany komin służący obecnie jako maszt dla sieci komórkowych. Tylko fasada zewnętrzna od bramy jest w jasnobrązowym odcieniu.

    Nazwa Muflon wzięła się od stada tych zwierząt żyjącego w pobliżu, w największym miejskim leśnym parku Pragi - Kunarticko-michelský les (coś jak w Warszawie Las Bielański).
    Warzenie w Kunarticich rozpoczęło się w styczniu 2015 roku (wcześniej kontraktowo), pierwsze piwo było gotowe już w lutym. Całość sprzętu dostarczyła firma Czech Brewmasters, która jest także współwłaścicielem tego browaru - niewątpliwie największego rzemieślniczego w České republice. Przeżyłem lekki szok, zupełnie nie spodziewając się w tym miejscu takich gabarytów - max wybicie warzelni to aż 50 hl! Jest ona 3 naczyniowa (z whirpoolem), obok ustawiono zbiorniki wody gorącej i zimnej tej samej pojemności. Fermentacja odbywa się w tankofermentorach (8x50 hl i 2x25 hl) po czym w większości przypadków piwa są przetaczane do tanków leżakowych (5x50 hl i 4x25 hl). Wydajność obliczeniowa browaru to 10000 hl rocznie choć na razie osiąga się około 2/3 tej wartości. Gotuje się przeciętnie 15 warek miesięcznie. Przy tej wielkości warzelni nic dziwnego, że w przypadku piw specjalnych stosuje się półwarki.
    Jako podstawowe używa się słody Klusáček z Kounic, jednak połowę stanowią również niemieckie Bestmalz i Weyermann. Ich skład znajduje się na górze nad warzelnią, tu jest także śrutownik. Słód jest podawany do niego poprzez rurowy podajnik, śruta zaś do większego zbiornika, skąd odpowiednio dawkowana, kolejnym podajnikiem trafia wprost do kotła zacierno-warzelnego.
    Od początku większość piwa była sprzedawana w kegach do hospod, restauracji i piwotek w całej Pradze i okolicach. Oczywiście były też PET-y 1 l i niedługo potem doszły jeszcze butelki szampanówki 0,75 l oraz 0,33 l. Covid spowodował brak zbytu w kegach, zaczęto również nalewać 5 l beczułki wielorazowego użytku oraz dowozić zamówienia z utworzonego sklepu internetowego. Wyraźnie nie spodziewano się takiego obrotu sprawy gdyż browar o tej wielkości jest słabo przygotowany do butelkowania, które odbywa się ręcznie i do tego za pośrednictwem kegów. Zakup linii napełniania butelek jest rozważany.

    W czasie imprezy w browarze na dwóch stoiskach można było spróbować wszystkich ośmiu warzonych tu piw:

    - Muflon Albín, Lehké Ale 11°Blg, 4,5% https://www.browar.biz/forum/piwo/pi...unartice-albin
    - Muflon, světlý ležák 11,5°Blg, 4,5%, 40 kč
    - Muflon Chmel 12°Blg, 5%, 45 kč
    - Muflon Vídeň (polotmavý ležák) 12°BLg, 5%, 45 kč
    - Muflon Red Ale 13°Blg, 5,4% https://www.browar.biz/forum/piwo/pi...75#post2323375
    - Muflon Amore Mio (single hop Amarillo)14,5°Blg, 6,5%, 60 kč
    - Muflon NEIPA 14°Blg, 6,5%, 60 kč https://www.browar.biz/forum/piwo/pi...unartice-neipa
    - Muflon Tramwaj 22 (RIS) 22°Blg, 8,5%, 60 kč https://www.browar.biz/forum/piwo/pi...ice-tramvaj-22

    Te co piłem były bardzo dobre, trochę żałowałem że nie spróbuję wszystkich, no ale jeszcze trzeba było wrócić do Vik-a. Dwie piwne imprezy jednocześnie ciężko jest ogarnąć...
    Na największym czeskim festiwalu w Českých Budějovicích w 2021 roku, piwa z Kunartic znów jak i w poprzednich latach zdobyły medale, tym razem były to:
    - Muflon NEIPA - złoty medal i tytuł Piwa roku České republiky
    - Muflon Red Ale - złoty medal
    - Muflon Amore Mio - brązowy medal
    O powyższych sukcesach świadczyły fajne plakaty porozlepiane na terenie browaru.

    Świetna atmosfera jak to wśród Czechów pijących piwo w browarze, śpiewających z występującymi zespołami (wciśniętymi na mini scenie przy magazynie), uwielbiam ten klimat

    Nie tylko za tymi ale i za wszystkimi piwami z Kunartic warto się rozejrzeć, a nie będzie to trudne. Ja oczywiście przy najbliższej okazji zamierzam spróbować kolejnych.

    Na fotkach: 1. Podwórze browaru 2. Warzelnia 3. Największe 50 hl tankofermentory (po prawej) i leżakowe (po lewej) 4. Wymiennik ciepła i zbiorniki wody gorącej i zimnej 5. Jeden z tankofermentorów i tanków leżakowych 25 hl

    Attached Files
    Last edited by dadek; 19-01-2022, 05:09.

    Comment

    • dadek
      Senior
      • 09-2005
      • 4568

      #3
      ... 6. Stacja sanitacyjna CIP 7. Napełniarka PET 8. Śrutownik i zbiornik śruty słodowej 9. Skład słodu 10. Widok z pomostu na dziedziniec, browar mieści się w budynku po lewej.

      Click image for larger version

Name:	DSC04746.JPG
Views:	74
Size:	31,4 KB
ID:	2323414Click image for larger version

Name:	DSC04752.JPG
Views:	69
Size:	35,3 KB
ID:	2323415Click image for larger version

Name:	DSC04738.JPG
Views:	69
Size:	25,8 KB
ID:	2323416Click image for larger version

Name:	DSC04739.JPG
Views:	68
Size:	33,1 KB
ID:	2323417Click image for larger version

Name:	DSC04755.JPG
Views:	71
Size:	37,1 KB
ID:	2323418

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎