Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Broumov, Opat Světlé Speciální 6%

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cezar
    Senior
    • 05-2001
    • 1349

    Broumov, Opat Světlé Speciální 6%

    Piwo jasne o zawartości alkoholu 6,1% (ekstrakt 13,99%), typowa czeska zwrotna półlitrowa butelka, zakupione 50 m. od przejścia granicznego Kudowa - Nachod.

    Intensywna biała (w lekko kremowej tonacji) piana, ciemnozłota barwa, słodowo-miodowy zapach, smak: korzenna gorycz, w tle trochę nienarzucającej się słodyczy.

    Nie jestem tak emocjonalnie związany z broumovskim browarem jak Krzysiu, ale muszę przyznać, że to piwo było po prostu pyszne.

    Moja ocena - 5+.
    Last edited by Cezar; 05-09-2002, 08:52.
  • yendras
    Senior
    • 12-2001
    • 2052

    #2
    Dopisuję się tutaj, bo to pewnie to samo piwo, chociaż parametry się zaokrągliły:

    Olivetinsky Opat - Svwtle Specialni Pivo
    Pivovar Broumov
    alk. 6,0 %
    ekstrakt 14% (podobno - wg zeznań "żeny za pultem")
    cena 11,50 KCz
    but. 0,5 l NRW

    Kolor ciemnozłoty, piana umiarkowana, szybko opada.
    Smak: najpierw wszystko ok - intensywne, harmonijne, przyjemna goryczka i nuty słodowe, gdzieś w tle akcenty miodowe (?). Pod koniec pojawił się lekko metaliczny posmak, ale w granicah mojej tolerancji. Ogólnie nienajgorzej - pewnie jeszcze kiedyś powtórzę.
    Attached Files

    Comment

    • Twilight_Alehouse
      Chmielowisko.pl
      • 06-2004
      • 6310

      #3
      Potwierdzam, zgodnie ze stroną browaru piwo ma 14% ekstraktu.

      Comment

      • kopyr
        Senior
        • 06-2004
        • 9475

        #4
        Piwo zakupione w sklpie 101 gatunków piw na Legnickiej we Wrocławiu. Spodziewałem się czegoś gorszego, a jest przeciętnie.
        Piana - była drobnoziarnista, zostały resztki.
        Kolor- bardzo ładny ciemnozłoty
        Nasycenie CO2 - mogłoby być większe
        Smak - słodowy z pewną nutą potwierdzającą to, ze juz tydzień po terminie przydatnosci. Nie jest zepsute, ale takie posmaki mleczne ma dla mnie to piwo. Nie jest to diacetyl, ale smakuje jakbym że dwie łyzeczki mleka włał do tego piwa. Pod koniec jest goryczka nawet dość przyjemna.
        Opakowanie - jak na zdjeciu powyzej, całkiem ładne.
        blog.kopyra.com

        Comment

        • Dreamer
          Senior
          • 05-2003
          • 1576

          #5
          zaw. alk. 6,0% (ekstr. 14,0%), but. 0,5 l
          dostępne z innymi Opatami w sklepie na Pomorskiej (Łódź)

          Nie pierwsze to piwo z Broumova (bądź do bądź solidne klasztorne korzenie piwowarskie w klasztorze w Olivetinie), które przyszło mi próbować, i które - co tu dużo mówić - niczym szczególnym nie zachwyca. Chyląc czoła przed piwowarskim rzemiosłem w wydaniu broumowskich browarników nie można nie zauważyć, że tutejsze piwa nie są wolne od różnych niedoskonałości, przed którym małym browarom ciężko się ustrzec. Broumov, moim zdaniem, ma z tym probemy - jakość piw jest nierówna, zadne z nich nie osiąga solidnego pułapu jakościowego. Testowana jasna 14-tka wypada pod tym względem jeszcze chyba najlepiej:
          kolor - ciemnozłoty, połyskliwy, ładny;
          piana - dość gruba i trwała, śnieżnobiała, drobnoziarnista czapa;
          nasycenie - słabe;
          zapach - dobrze zrównoważony świeży chmiel i miodowy słód;
          smak - poprawna, ale mało dopracowana, prosta kompozycja słodowo-chmielowa, w której nieco razi (choć i tak nie w stopniu znanym z mniej ekstraktywnych Opatów) zauważona wcześniej przez Kopyra nutka mlekowo-diacetylowa; myślę, że nieco mocniejsze nagazowanie pomogłoby utrzymać dobry smak, który z czasem robi się lekko mdławy, mocniejsze akcenty to chmielowa goryczka i słodowa kwaskowatość; niestety, diacetylowo-metaliczny posmak jeszcze bardziej pogarsza ogólne wrażenie.
          To fakt, czuć w tym piwie ducha tradycyjnego piwowarskiego rzemiosła, ale samo to nie wystarczy, żeby się tym piwem zachwycać.
          Blog: Piwna Brytania

          Comment

          • Shlangbaum
            Senior
            • 03-2005
            • 5828

            #6
            Ładny kolor i opakowanie. Piana tez niczego sobie. Niestety na tym kończą się pozytywy. Piwo jest wyraźnie niedofermentowane. Ma krowie posmaki jak mniej udane piwa z Relakspola. Goryczka średnia. Zapach podobny do smaku.

            Nie polecam.

            Krakowski Konkurs Piw Domowych !

            Comment

            • lzkamil
              kierowca bombowca
              • 01-2003
              • 3611

              #7
              Złociste, znikomo nagazowane, piana wysoka, sztywna i dosyć trwała.
              Zapach chmielowy z jakimś niepokojącym zacapem, Shlangi go trafnie określił jako krowi
              Smak chmielowo-goryczkowy i niewiele ponadto, przynajmniej ten zacapik na języku jest mniej wyczuwalny niż w nosie.
              Dosyć kiepskie, może jeszcze kiedyś spróbuję żeby zobaczyć czy się poprawi.
              Lepszy jabol pod okapem
              niż GŻ, CP i KP !


              Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

              Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

              Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

              Comment

              • darekd
                PremiumUżytkownik
                • 02-2003
                • 12118

                #8
                Dawno nie piłem tego piwa, a zatem:

                aromat - chmiel, trochę gotowanych warzyw
                barwa - złota
                piana - dość obfita, średniotrwała, oblepia szkło
                wysycenie - odpowiednie
                smak - słodowość podbita wyczuwalną, przyjemną chmielową goryczką, która pozostaje w ustach po wypiciu. Wyczułem minimalna metaliczność. Potem dochodzi taka nuta "piwniczna", która bardzo mi odpowiada i znam ją od lat. Puryści sensoryczni mogą w tym piwie "doczuć" pewne kolejne niuanse, ale moim zdaniem jest to i tak dobry przykład, że czternastka może być całkiem delikatnym, choć pełnym piwem, bez odfermentowanej pustki, za to ze słodowo-chmielowymi smaczkami. Nie ukrywam - darzę Opata sentymentem, kilkanaście lat znajomości i wciąż mogę powiedzieć, że w smaku ma to coś, co powoduje, że różni się od innych piw. To "coś" nie każdemu może odpowiadać, ale mi owszem
                ps.
                mój faworyt - jesienno-zimowa siedemnastka w końcu już jest ale to jutro
                Last edited by darekd; 10-11-2010, 00:59.

                Comment

                • leona
                  PremiumUżytkownik
                  • 07-2009
                  • 5853

                  #9
                  Obecnie piwo ma 5,6 % i nieznany mi ekstrakt.

                  Bardzo dobry przykład, że przez lata można konsekwentnie utrzymać ten sam profil piwniczno-mysi. 3,7 zł za bilet do przeszłości to okazja

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎