Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Bernard, Specialni Cerne Pivo / Černý Ležák

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • skitof
    Senior
    • 11-2007
    • 2478

    #46
    Przed parunastoma dniami Amerykanie z World Beer Awards uznali niepasteryzowanego (ale mikrofiltrowanego) Czarnego Bernarda za najlepszego ciemnego lagera w Europie i na świecie. http://www.worldbeerawards.com/2011/...dark_wba11.pdf
    Na pewno warto go wypić jako jeden z referencyjnych przykładów ciemnych dolniaków. Zresztą jest dobry, wytrawny i lekko palony.

    Comment

    • GSE
      Senior
      • 10-2002
      • 424

      #47
      Gorąco polecane przez znajomą Czeszkę. Trochę się wykosztowałem za butelkę w pubie (którą później i tak wziąłem do domu, bo podali za ciepłą), ale było warto. Piwo godne polecenia. Do powyższych opisów mogę dodać, że faktycznie (cytując klasyka) "czarne jak smoła", ale wyczuwalny jest wyraźnie kwaskowaty zapach, a piana szybko znika. Moja ocena: 8/10
      Last edited by GSE; 23-01-2012, 20:16.

      Comment

      • docent
        Senior
        • 10-2002
        • 5205

        #48
        Wypity w środę we wrocławskiej ZUP-ie był najsmaczniejszym ciemnym Bernardem jakiego miałem okazję pić z beczki, przebił nawet te próbowane w samym Humpolcu. Urzekający zapach ciemnej czekolady sugerujący dużą treściwość piwa. Smak jednak okazuje się dość lekki, ale w niczym to nie przeszkadza. Tym większy podziw należy się piwowarowi, że potrafił zawrzeć tak wyraźny aromat przy umiarkowanej treściwości.

        Czekoladowe posmaki obecne są też w smaku, tradycyjnie pozbawionym wszelkich słodkich akcentów. Tak powinien smakować ciemny lager!
        Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
        Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
        Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
        Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

        Comment

        • sibarh
          PremiumUżytkownik
          • 01-2005
          • 10384

          #49
          Foto:
          Attached Files
          2800 nowe piwa opisałem na forum
          Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
          Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

          Comment

          • Prusak
            Senior
            • 07-2005
            • 4312

            #50
            Zgadzam się, znakomity ciemniak, obok czekoladowych znalazłbym także nuty kawowe, ale rzeczywiście jest nadspodziewanie gładki, aksamitny w smaku. Ten ciemny Bernard jest u mnie już od dziesięciu lat w ścisłej czołówce tego typu piw. Ale tylko w ciemnej butelce, nie wiem, co to jest. ale piwa z tego browaru, niezależnie od ich rodzaju, jakie są wypuszczane w zielonych butelkach odstają od tych w ciemnych. Albo forma autosugestii albo mechanizm opisywany ileś razy na forum...

            Comment

            • heatbeat
              Junior
              • 08-2009
              • 26

              #51
              To piwo jest spełnieniem moich wszelkich piwnych fanazji :
              - ciemne;
              - niepasteryzowane;
              - niesłodkie;
              - nuty palone, kawowe i czekoladowe(jak już koledzy wspominali);
              - wspaniały aksamitny smak ;
              - adekwatne do niego wysycenie;
              - butelka z krachlą;

              U mnie zdecydowany numer 1 wśród ciemnych piw. Doskonałe po prostu

              Kupuję w Krakowie na Ul. Kobierzyńskiej - o ile pamiętam kosztuje około 4 zł. Niestety głowy za to nie dam - bo w tym sklepie mam oczopląs pomieszany z kociokwikiem i nie potrafię się skoncentrować na tak prozaicznych rzeczach jak ceny

              Comment

              • parztwarz
                Member
                • 06-2013
                • 37

                #52
                Niezły ciemniak, chociaż tyłka nie urywa - kupiony w markecie w Ostravie za 25 koron ( w tym kaucja 7 koron ) Niskie wysycenie, średnia goryczka, występuje kawowość, palone słode, jak dla mnie nieco wodniste ale to już chyba cecha tego gatunku, bardzo słabo wycziwalne aromaty. Na uwage zasługuje piękna piana i kolor. Wzór gatunku - 7/10

                Comment

                • DariuszSawicki
                  Senior
                  • 08-2012
                  • 2868

                  #53
                  Piwo wygląda tak samo, jak na zdjęciu Sibarha sprzed roku.
                  Jakoś dawno nie piłem czeskiego piwa z krachlą ( niemieckie, to co innego).

                  Kolor- czarny, pod światłem są widoczne rubinowe refleksy.
                  Piana- kiepska, szybko opadła, zostawiła mizerny osad.
                  Zapach- wyraźnie palony, przyjemny. Jest nawet trochę czekolady. Tak pachnie niejeden górniak. Są ciemne owoce.
                  Smak- mało słodu. Spodziewałem się karmelu, ale go nie ma. Jest za to spora goryczka, lekka, gorzka czekolada, znów trochę paloności i na finiszu przyjemny kwasek.
                  Do tego spora aksamitność jak w wielu stoutach.
                  Trochę mi to wszystko pachnie i smakuje górną fermentacją, ale to nic... pewnie się nie znam.
                  Moje piwo jest z datą do 01.08.14 i jest oczywiście dolniakiem i wybitnie smacznym piwkiem.

                  Comment

                  • Azi_92
                    Member
                    • 03-2014
                    • 38

                    #54
                    Kolor - ciemny, pod światło rubinowe refleksy.
                    Piana - raczej grubopęcherzykowa i nieładna; opadła szybko, po chwili została tylko obwódka i poszarpane 'wysepki'. Lipa
                    Zapach - wyraźnie kawowy i palony, dalej czuć czekoladę. Nawet intensywny, me gusta.
                    Smak - piwo jest bardzo pijalne. Chyba mogę też podpisać się pod tym co pisali poprzednicy - aksamitne. Mamy tu delikatną goryczkę i sporą kwaskowość. W smaku czuć nuty czekoladowe. Nie jest słodkie - ponownie me gusta.
                    Wysycenie - niskie, odpowiednie.
                    Opakowanie - duży plus za zamknięcie butelki :-) Etykieta i kontra są schludne, choć trochę mi przeszkadzają złocenia.

                    Podsumowując - dobre piwo na codzień

                    Comment

                    • yoxik
                      Senior
                      • 10-2012
                      • 427

                      #55
                      Bernard, Specialni Cerne Pivo / Černý Ležák

                      Piana drobna utrzymuje się . Kolor ciemny z rubinowymi przebłyskami. Aromat paloność lekka słodycz niezbyt intensywny. Smak jest paloność dająca niewielką kwaskowatość. Piwo dość lekkie wytrawne nie puste z wyraźna pasującą goryczką , pije się przyjemnie.
                      Również tutaj
                      https://www.instagram.com/adam_slodowy_to_ja/

                      Comment

                      • grodek
                        Senior
                        • 06-2015
                        • 527

                        #56
                        KOLOR: Bardzo ciemny brąz, niemal czarne; pod światło rubinowe przebłyski.
                        PIANA: beżowa, średnio i drobnopęcherzykowa, początkowo dość obfita, stosunkowo mało trwała, choć nie zniknęła całkowicie.
                        ZAPACH: lekko słodowy z nuta palonej kawy i odrobiną diacetylu.
                        SMAK: słodowe, lecz nie słodkie, smukłe w smaku, pijalne. Lekko przypalony karmel, odrobina ciemnej skórki od chleba i kawy. Na finiszu delikatna kwaskowatość, nieco diacetylu i lekko zaznaczona goryczka. Całość smaczna, harmonijna i pijalna.
                        WYSYCENIE: średnie, pasuje do całości.
                        OGÓLNIE: bardzo dobre piwo, wypiłem ze smakiem i z chęcią jeszcze kiedyś po nie sięgnę . Butelka 0,5L z krachlą kupiona w czeskim markecie.
                        604 piw (Polska: 366, Czechy: 93, Belgia: 71, pozostałe: 74). Razem 216 browarów z 19 krajów.

                        Comment

                        • Mardor2
                          Junior
                          • 07-2019
                          • 9

                          #57
                          Pod względem barwy mało kto może owemu piwku dorównać, z pianką jest podobnie, natomiast sam smak jest dosyć mdły, dominuje w nim przypalany słód, a goryczka jest w sam raz.

                          Comment

                          • darekd
                            PremiumUżytkownik
                            • 02-2003
                            • 12171

                            #58
                            Aktualne foto tego smacznego piwa:
                            Attached Files

                            Comment

                            • darekd
                              PremiumUżytkownik
                              • 02-2003
                              • 12171

                              #59
                              Opakowanie i zawartość bez zmian. Lekka kwaskowość od drożdży, których nieco dodano by refermentowały w butelce, bo piwo jest niepasteryzowane.
                              Nadal 12% ekstr., 5% alk. Wydało mi się niezbyt treściwe (ale zachowuje pełnię). Cała reszta podobnie jak powyżej w opisach. Niezmiennie sympatyczne piwko.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎