Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Obołoń, Kwas Chlebowy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • behemoth
    Senior
    • 12-2001
    • 248

    #16
    Re: Browar OBOLON - Kwas Chlebowy

    Żywiec napisał(a)
    ...Chętnych nie było jednak zbyt wielu - ludziska z dużą rezerwą podchodzili do tego napitku Chyba już nie pamiętają, że i w naszym kraju w latach 60/70-tych kwas był dostępny w sprzedaży detalicznej. Produkowano go na miejscu i nie było potrzeby importowania zza wschodniej granicy.

    Otoz nadal nie ma takiej potrzeby- kwas chlebowy produkuje sie Polsce. Ostatnio u mnie w sklepie natknalem sie tenze w podobnej litrowej butelce. Kupilem oczywiscie, calkiem niezly ale faktycznie musi byc zimny.

    Comment

    • becik
      Senior
      • 07-2002
      • 14999

      #17
      browar OBOLON - kwas chlebowy

      a kto i gdzie produkuje w Polsce teraz kwas chlebowy? oprocz tego z Obołon (który dla mnie jest po prostu pyszny) spotkałem sie z litewska wersją importowana do Polski ale ten to przypominał bardziej w smaku Piekna Czerwoną Hellene
      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

      Comment

      • behemoth
        Senior
        • 12-2001
        • 248

        #18
        Niestety wyrzucilem juz butelke ale sprawdze w sklepie (widzialem zdaje sie dwa rodzaje) i oczywiscie napisze.

        Comment

        • grzech
          Senior
          • 04-2001
          • 4592

          #19
          W C-cu kwas dostępny wytwarzany przez: Zakład Produkcyjny "Naprzód" w Jasionówce (litrowy pet) oraz "Ocean" s.c. w Białymstoku (butelka 0,33 l).

          Comment

          • Petrax
            Senior
            • 12-2001
            • 662

            #20
            Będąc na Ukrainie nie omieszkałem oczywiście wypróbować miejscowego specjału jakim jest kwas chlebowy. Jako egzemplarz testowy posłużyła 2-litrowa butelka PET napoju o nazwie Монастырский Квас (Monastyrskij Kwas). Muszę przyznać, że był on rewelacyjny w smaku - słodowy, kwaskowy, lekko słodkawy (niektórzy twierdzili, że smakuje jak Cola z Maggi). Kolor także zachęcający do spróbowania - ciemny, karmelkowy. Jako rekomendacja dodam jeszcze, że wychyliłem tego ok. 3l w ciągu 2 dni. Cena: 3,50 hrywny za 2l (ok. 2,80 zł). Rewelacja, szkoda tylko, że nie miałem okazji spróbowac kwasu lanego prosto z drewnianej beczki.
            In cervisia veritas
            http://www.ptxc.de.vu
            Пиво - вот мое экотопливо

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #21
              Rzeczywiście - pycha płyn. Miałem okazję gulnąć go zarówno z kubasa w Rosji , jak i z PETa w PL (tego made in Obolon). Obydwa niezłe (no chyba że ktoś w ogóle nie lubi).Na ruskiej ulicy za kubasa 0,2 l wychodzi z 10 groszy (!). Na fotce forumowy Sikor moczący swoje wąchole we wspomnianej napitce. W tle widać wspomnianą kwaso-maszynę z metalową cysterną jak na filmach z czasów ZSRR przypominającą kuchnię polową z armii marszałka Koniewa.Fotka sprzed 2 lat z Kaliningradu.
              Attached Files
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • MAW
                Member
                • 10-2002
                • 78

                #22
                A u mnie w domu latem zawsze robi się kwas chlebowy, który przypomina w smaku ten lany prosto z beczki na Ukrainie (miałem okazję spróbować kilka lat temu w Charkowie). Zimny kwas w upalne dni to mój ulubiony napój (po piwie, rzecz jasna!). Jeśli ktoś jest zainteresowany, to mogę podać przepis, jak tylko zapytam o niego w domu.
                Yesterday is History, Tomorrow is a Mystery and Today is a gift. That's why we call it - The Present ...

                Comment

                • Petrax
                  Senior
                  • 12-2001
                  • 662

                  #23
                  MAW, jeżeli produkcja kwasu nie wymaga wielkich nakładów finansowych i technicznych to chętnie przeczytam przepis i wypróbuję. Zwłaszcza w taki upał jak dziś.
                  In cervisia veritas
                  http://www.ptxc.de.vu
                  Пиво - вот мое экотопливо

                  Comment

                  • MAW
                    Member
                    • 10-2002
                    • 78

                    #24
                    Petrax, produkcja kwasu jest tania jak barszcz ! Obiecuję przepis w przyszłym tygodniu. Jeśli mnie pamięć nie myli to moja mama używa suchego chleba, cukru i oczywiście wody. Szczegóły wkrótce!
                    Yesterday is History, Tomorrow is a Mystery and Today is a gift. That's why we call it - The Present ...

                    Comment

                    • mario123
                      Senior
                      • 01-2003
                      • 250

                      #25
                      Kwas chlebowy Obołoń smakował mi do póki nie posmakowałem prawdziwego kwasiora w restauracji Newska w Gdańsku-Wrzeszczu przy ulicy Grunwaldzkiej.

                      Comment

                      • Audi
                        Senior
                        • 03-2003
                        • 1682

                        #26
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MAW
                        Petrax, produkcja kwasu jest tania jak barszcz

                        Jak by ktoś chciał to mam Kwas chlebowy Obołoń w sklepie za 3,20 zł 1 L. w PET

                        Comment

                        • supersklep
                          PiwBiz
                          • 01-2005
                          • 982

                          #27
                          Pewnie ten z beczki na ulicach Rosji czy Białorusi jest lepszy od Obołonia ale nasze polskie kwasy przypominają bardziej napoje coca colo podobne.Kwas Obołonia jest narazie najlepszym kwasem jaki piłem.Makłowicz pokazywał kiedyś jak zrobić kwas w domu ale nie pamiętam dokładnie jak , może ktoś ma lepszą pamięć i napisze przepis


                          Comment

                          • baklazanek
                            † 2014 Piwosz w Raju
                            • 08-2001
                            • 3562

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika supersklep
                            Pewnie ten z beczki na ulicach Rosji czy Białorusi jest lepszy od Obołonia ale nasze polskie kwasy przypominają bardziej napoje coca colo podobne.Kwas Obołonia jest narazie najlepszym kwasem jaki piłem.Makłowicz pokazywał kiedyś jak zrobić kwas w domu ale nie pamiętam dokładnie jak , może ktoś ma lepszą pamięć i napisze przepis
                            Polecam zerknąć tutaj:
                            Wszystko co związane z piwem i browarnictwem...Poddziały: Prasówka | Biblioteka | Ogłoszenia branżowe

                            Comment

                            • majki2
                              Gość
                              • 09-2005
                              • 9

                              #29
                              KWAS CHLEBOWY
                              4 kg wysuszonego chleba razowego, 10 l wody, 5 dkg drożdży, 80 dkg cukru, sok z 2-3 cytryn, dużych rodzynek tyle, co butelek
                              Wysuszony chleb zrumienić w piecu, pokruszyć na małe kawałki, wrzucić do drewnianej baryłki i zalać wrzącą wodą.
                              Po ostygnięciu wlać rozdrobnione w wodzie drożdże. Po 12 godzinach przecedzić, dodać cukru, soku z cytryn. Zostawić na 12 godzin (latem na 9), przecedzić płyn i wlać do butelek z grubego szkła, najlepiej z porcelanowymi korkami. Do każdej butelki wrzucić po 1 dużym rodzynku, zakorkować mocno i odstawić w chłodne miejsce.
                              Po 24 godzinach napój jest gotowy.
                              Taki kwas w piwnicy można długo przechowywać.

                              Ten przepis pochodzi z jakiejść książki wydanej jeszcze przed wojną, więc to powinien być konkretny kwas chlebowy. Nie wiem, bo jeszcze nie robiłem, na razie odkładam chleb. Sądzę jednak, że zamiast szklanych butelek lepiej zastosować plastikowe.
                              Last edited by majki2; 14-09-2005, 10:52.

                              Comment

                              • Shlangbaum
                                Senior
                                • 03-2005
                                • 5828

                                #30
                                Tylko powiedz majki2 czemu zamieściłeś ten przepis pod Obołoniem ?? Z przepisami na kwas jest inny temat na forum. W wyszukiwarce znajdziesz

                                Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎