Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Przepis na porterówkę

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • dlugas
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kowdi Wyświetlenie odpowiedzi
    Jakiej wielkości/wagi te laski wykorzystujecie?
    C prawda ja bardzo sporadycznie używam takich lasek, ale się wypowiem :]
    Wsadziłem taką z lidla. Miała ok 10cm długości. Grunt to rozciąć i wydłubać ziarenka i wszystko do płynu i lekko zagotować, aby przyśpieszyć proces

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kowdi Wyświetlenie odpowiedzi
    I czy porterówka, w której wykorzystano 500 g cukru trzcinowego na 0,5 l spirytusu i 1 l porterów z Żywca wyjdzie bardziej jak słodkawa nalewka, czy bliżej jej do wódek?
    pół kilo cukru na takie proporcje to wydaje mi się, że będzie bardziej słodko niż wytrwanowódkowo. Słodko, ale nie ulepkowato.
    Wlej jeszcze kieliszek rumu jeśli taki posiadasz w zbiorach swojego "barku".
    Ja znacznie zmniejszyłem ilość cukru i dodałem zdziebko miodu gryczanego.
    Lepiej później dosłodzić niż się katować takim syropem, jak ktoś nie lubi aż takich słodkości

    Leave a comment:


  • kowdi
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Petitpierre Wyświetlenie odpowiedzi
    620ml porteru min. 20 blg, schłódź go trochę, żeby nie był pienisty
    310ml spirytusu
    cukier biały lub trzcinowy (300g lub 500g)
    cukier waniliowy* torebka albo jedna laska wanilii przerżnięta wzdłuż

    *to jest cukier z prawdziwą wanilią, nie mylić z wanilinowym

    Porter zagotuj z dodatkami, do ostudzonego dodaj spiru. Po roku sprawdź, po 3-ech, pij na zdrowie.

    Gdzieś w piwnicy mam ekstrakt, mogę Ci dać, to sobie dolejesz dla poprawy całości.
    Dzięki za przepis, właśnie się chłodzi, postanowiłem wykorzystać czas podczas przerwy dekstrynującej, jak tylko się schłodzi to wykorzystam butelkę po spirolu i dwie po piwie, żeby to zapakować. Pytanie mam tylko do ludzi wykorzystujących wanilię w laskach. Jakiej wielkości/wagi te laski wykorzystujecie? Słyszałem, że w sprzedaży potrafią być takie 5 cmi takie po 12 cm. Ja dostałem w pobliskim sklepie Wanilię w laskach marki Kotanyi, masa netto 2 gr, kraj pochodzenia Madagaskar, długość to ponad 10 cm, po 9 zł za paczkę, w której jest jedna laska.

    I czy porterówka, w której wykorzystano 500 g cukru trzcinowego na 0,5 l spirytusu i 1 l porterów z Żywca wyjdzie bardziej jak słodkawa nalewka, czy bliżej jej do wódek?

    Leave a comment:


  • dlugas
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika barto0o
    a ile taka porterówka powinna leżeć ?
    pewnie ile wlezie. Myslę, że optymalnie 2-5 lat :]
    ale trzeba by narobić płynu ze wszystkich porterów które mam w domu i piwnicy, aby wytrzymała tyle sezonów grzewczych


    Myślę, że 3-6 miesięcy i jest zdatna do picia. Kwestia co się tam ulokuje z dodatków/przypraw.

    Ja tylko gdybam, bo to moja pierwsza porterówka :]

    Wszystko ląduje do 2 buteleczek 0,5l. Jedna zjedzie na kilka miesięcy do lochów, a druga pozostanie w domu, aby co jakiś czas "sprawdzać kondycję trunku".
    no i wyszło 3 butelki, a nie dwie
    Ciekawie sobie to obliczyłem :]
    A tylko skosztowałem, czy ten porter jest smaczny plus kilka łyżek już "wymieszanego wszystkiego"

    Leave a comment:


  • nikita_banita
    replied
    Ile dasz radę wytrzymać

    A na serio - minimum odleżakowania to około tygodnia. Ile maxymalnie może leżakować - nie wiem.

    Ja mam Porterówkę sprzed 3 lat i jest OK.

    Leave a comment:


  • dlugas
    replied
    Z racji tego, że siedzę w domu i mam wolne te całe 60-90 minut czasu tylko dla siebie uczyniam wreszcie tzw. PORTERÓWKĘ.
    Skład:0,35l spirytusu 96% marki Wratislavia,
    0,2l Wódki Starotoruńskiej
    1l piwa Porter Okocim
    rozcięta laska wanilii
    5 goździków
    szczypta cynamonu
    oraz dwa rozkruszone ziela angielskie na podbicie smaku.
    Do tego 3 łyżki miodu gryczanego oraz 150g cukru trzcinowego.

    Podgrzewam wszystko oprócz spiru i wódy(ale nie zagotowuje). Po ostygnięciu, do powstałego "zacieru" jedzie alkohol o wysokim %. Wszystko ląduje do 2 buteleczek 0,5l. Jedna zjedzie na kilka miesięcy do lochów, a druga pozostanie w domu, aby co jakiś czas "sprawdzać kondycję trunku".

    Obym miał do niej cierpliwość i brak łaknienia jak do aroniówki z poprzedniego roku, której mam nadal kilka litrów

    Leave a comment:


  • Petitpierre
    replied
    Ale dłużej potrwa i rozpuszczenie cukru i ekstrahowanie olejku, lepiej, jak jest możliwość, sobie życie ułatwić.

    Leave a comment:


  • amap
    replied
    Cukier i w zimnym się rozpuści a wanilia będzie wyczuwalne i bez tego

    Leave a comment:


  • dlugas
    replied
    Akurat Petit trafił w moją aktualną ilość spiru, bo kapkę mi się go ulało na zrobienie eksperymentu pod tytułem "potężny mors malinowy"

    Muszę skołować dobry bimberek i na nim machnąć munszajnoporterówkę.

    Dzięki za rady

    Leave a comment:


  • Petitpierre
    replied
    Zawsze przyjmuję mniejsze proporcje, bo lepiej zrobić mniej, a lepiej, niż więcej, a gorzej. Jeśli coś nastawiam to jest to przeważnie 500-700ml, czasem więcej, ale dzięki temu mam po sztuce tego czy owego i większy wybór czym można poczęstować. Alkohol to nie wino czy piwo, żeby nastawić 20 litrów i mieć stuprocentową pewność, że wyjdzie perfekcja.
    Last edited by Petitpierre; 14-07-2015, 13:10.

    Leave a comment:


  • Pancernik
    replied
    Petit podał małe proporcje (wiadomo - petit ), tylko na litr porterówki.
    Prościej jest zrobić 1,5 litra, bo wtedy dwie flaszki piwa 0,5 (albo 2 puszki Łódzkiego ) i pół litra spirytusu i gites.
    Co do cukru, ja bym nie przesadzał z ilością i użył (jak masz) trzcinowego... Przy nim ten kieliszek rumu lepiej się czuje .

    Leave a comment:


  • dlugas
    replied
    no i przez gotowanie ładnie CO2 z piwa nam uleci

    Wanilię prawdziwą w laskach mam
    imbir, cynamon, gałkę, goździki itp także, ale mocy za mało by to wszystko przetestować

    Porter Okocimski, bo treściwy
    cukier biały lub trzcinowy (300g lub 500g)
    cukru chyba aż tyle nie dam, myślę o 200 góra 300g jak będzie mało. Się sprawdzi

    dzięki

    Leave a comment:


  • Petitpierre
    replied
    Żeby wyekstrahować wanilię i łatwiej rozpuścić cukier.

    Leave a comment:


  • amap
    replied
    Po co gotować porter?

    Leave a comment:


  • Petitpierre
    replied
    620ml porteru min. 20 blg, schłódź go trochę, żeby nie był pienisty
    310ml spirytusu
    cukier biały lub trzcinowy (300g lub 500g)
    cukier waniliowy* torebka albo jedna laska wanilii przerżnięta wzdłuż

    *to jest cukier z prawdziwą wanilią, nie mylić z wanilinowym

    Porter zagotuj z dodatkami, do ostudzonego dodaj spiru. Po roku sprawdź, po 3-ech, pij na zdrowie.

    Gdzieś w piwnicy mam ekstrakt, mogę Ci dać, to sobie dolejesz dla poprawy całości.
    Last edited by Petitpierre; 13-07-2015, 19:01.

    Leave a comment:


  • dlugas
    replied
    Dobra Pany.
    Nadejdzie i na mnie pora
    wreszcie

    Wyliczając średnią z Waszych przepisów to:

    Mam pół lytry spiru
    2 okocimy porter 21.08.2016 czyli dość fajna słodka i owocowa warka
    lasencję wanilii

    cukier (ile? 100-200g?)
    rumu brak

    chęci są, kwestia czasu

    Co do techniki robienia.

    Jedni podgrzewają porter wraz ze spirem, cukrem oraz wanilią
    Inni sam porter z dodatkami, a spirytus po schłodzeniu mieszanki

    Jest sens podgrzewać spirytus?
    Chyba najrozsądniej zrobić tak. Podgrzać porter + wanilia. Wyłączyć gaz. Chwilę odczekać dosypać cukru (aby się nie przypalił i "zkarmelizował" przez przypadek) i wymieszać. Znowu chwilę odczekać do temperatury ok. 40-50C i w butelki. Wrzucamy do ciemności i chłodu.
    No i później cierpliwości.

    Jak z dodatkami? imbirem, goździkiem, cynamonem, gałką muszkatołową, kardamonem?
    Ktoś testował efekty? ja bym z miłą chęcią zrobił naraz 5 różnych wersji, ale brak mi taniego dobrego spirytusu, bo porterów i dodatków (oprócz rumu) u mnie zawsze od groma. A bimber ostatnio trafił się zbyt drożdżowy i poszedł na aroniówkę, która dość ładnie przeżarła niefajny posmak.
    Last edited by dlugas; 13-07-2015, 17:33.

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎