Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Przepis na porterówkę

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • e-prezes
    replied
    Bo mam kilka koncepcji na inną jej wersję i szukam składników. Tonka jest droższa, ale może daje nieco inne efekty. Nie wiem... pytam czy ktoś robił jakieś odstępstwa od klasycznej receptury.

    Leave a comment:


  • Pancernik
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
    Stosował ktoś tonkę do porterówki?
    ...że niby zamiast wanilii? A po co?

    Leave a comment:


  • e-prezes
    replied
    Stosował ktoś tonkę do porterówki?

    Leave a comment:


  • Pancernik
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Latarnik Wyświetlenie odpowiedzi

    Być może i tak będzie, ale teraz zrobiłem porterówkę tylko z amberowskiego Granda i świetnie smakuje od razu po rozlaniu
    Tak tak, pić trzeba albo zaraz (zanim ostygnie), albo dopiero po czasie...

    Leave a comment:


  • Latarnik
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Petitpierre Wyświetlenie odpowiedzi
    Za wcześnie, najoptymalniej po roku można sprawdzić.
    Być może i tak będzie, ale teraz zrobiłem porterówkę tylko z amberowskiego Granda i świetnie smakuje od razu po rozlaniu

    Leave a comment:


  • Petitpierre
    replied
    Za wcześnie, najoptymalniej po roku można sprawdzić. Po tygodniu jeszcze nic się nie ułożyło, więc aromat i smak przekłamują i najlepiej nic nie robić, tylko zostawić czasowi.

    Leave a comment:


  • Latarnik
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Latarnik Wyświetlenie odpowiedzi
    1000 ml Żywiec Porter
    475 ml Revenant RIS
    750 ml spirytusu rektyfikowanego
    8 łyżek cukru trzcinowego
    4 łyżki wyciągu z wanilii

    Trzy butelki 750 ml idą leżakować.
    Zastanawiam się czy następną porterówkę zrobić tylko z RISa, czyli będzie to RISówka.
    Po tygodniu pierwsza degustacja.
    Zbyt mocno wali spirytusem, musiałem dorobić piwa by ja nieco rozcieńczyć.

    Leave a comment:


  • Latarnik
    replied
    1000 ml Żywiec Porter
    475 ml Revenant RIS
    750 ml spirytusu rektyfikowanego
    8 łyżek cukru trzcinowego
    4 łyżki wyciągu z wanilii

    Trzy butelki 750 ml idą leżakować.
    Zastanawiam się czy następną porterówkę zrobić tylko z RISa, czyli będzie to RISówka.

    Leave a comment:


  • Pancernik
    replied
    Przypomnij przed najbliższym odwołanym zlotem.
    Wtedy będzie już zapewne krąglejsza...

    Leave a comment:


  • Warzywo
    replied
    Pancerny - dawaj te porterówkę, ustawimy się na mieście

    Leave a comment:


  • Pancernik
    replied
    Wczoraj po raz pierwszy do porterówki użyłem, zamiast cukru trzcinowego, miodu FACELIOWEGO .
    Zastosowałem przelicznik 3/4 pojemności miodu zamiast 1 pojemności cukru (wymaga trochę ćwiczeń z kuchennymi gadżetami).
    Porter to porter "żywiecki" z naprawdę dobrej warki z terminem do 16.05.2021 (jak znajdę, to jeszcze dokupię i zachomikuję w garażu).
    Świeżynka, pita krótko po ochłodzeniu rokuje całkiem dobrze. Teraz tylko trzeba ćwiczyć silną wolę, żeby za szybko nie... ...wyparowała .

    Leave a comment:


  • Petitpierre
    replied
    To do takiej można już śmiało dolewać młodziaki

    Leave a comment:


  • grzeber
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika nikita_banita Wyświetlenie odpowiedzi
    Najstarsza moja porterówka jest z 2014.
    Przy okazji świątecznych porządków znalazłem zachomikowaną butelkę z 2005

    Leave a comment:


  • Petitpierre
    replied
    System solera, gdzie do starego dolewa się nowego, stosowałem przy dereniówce i efekt był nie najgorszy, ale do pewnego momentu, kiedy nalewka osiągnęła equilibrium i się po prostu pogorszyła. Nowa dereniówka trafiała najpierw do gliny na okres 6 miesięcy i tym 500ml uzupełniałem butelkę 750ml, w której znajdowały się kolejne roczniki, potem znowu coś się wypiło, znów uzupełniało, ale ostatnia dereniówka po glinie wyszła bardzo kwaśna i ziemista, więc jej nie dolewałem, ostatnie 100ml solery się wypiło i nastawiłem nową świeżynkę, która zapoczątkuje nową solerę.

    Z porterówką powinno się udać, ale pod warunkiem zachowania składników-czyli jeśli porterówkę robiłem na tym i tym porterze, to następną na tym samym.

    Leave a comment:


  • e-prezes
    replied
    Ja tego nie neguję.

    Ja widzę dwa aspekty. Szybki ubytek starszej partii i poprzez blend krótszy czas dojrzewania blendu. Przecież to co masz z 2014 roku i tak leży i zanim spożyjesz to miną lata.

    Wiem, że jest to droga na skróty, ale może być kontrolowana. Czyli jeśli dana partia leżakowała np. 2 lata, to spust z blendu może być nie wcześniej niż za 2 lata. Warki są różne, ale chyba nie ma to aż takiego wpływu?!
    Last edited by e-prezes; 21-12-2018, 23:57.

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎