Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

krakowski browar Okocimia

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23782

    #16
    E-Prezes poczuł się sprowokowany nieco wcześniej i temat już założył tu: http://www.browar.biz/forum/showthre...threadid=25019
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • Jerzy1960
      Senior
      • 07-2004
      • 370

      #17
      W Dzienniku Polskim z 11.07.2007 jest artykuł o planach zagospodarowania terenu browaru przy ulicy Lubicz.

      Pozwolę sobie na cytat: Inwestor musi zachować w obecnym kształcie piwnice browaru, pozostawić charakterystyczny mur z oknami od od strony ul. Lubicz, bramę wjazdową i portiernię, powinien zostać zachowany także budynek byłego kina "Młoda Gwardia". Pozostanie też wysoki ceglany komin. Pozostałe budynki browaru mogą ostatecznie zostać wyburzone lub mocno przekształcone.

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19159

        #18
        z Dziennik Polskiego

        Pozwolę sobie wrzucić ten tekst:

        Na terenie dawnego browaru przy ul. Lubicz w Krakowie powstanie zespół mieszkaniowo-usługowy. Jego stworzenie planuje pochodząca z... Karaibów firma Pandion. W kompleksie dawnego browaru Goetza znajdują się m.in. zabytkowy pałac z II połowy XIX w., suszarnia słodu, kotłownia, maszynownia z kominem oraz słodownia. Wszystkie te obiekty objęte są ochroną konserwatorską.

        Cztery inne obiekty nie są wpisane do rejestru zabytków, ale mają walory zabytkowe. Inwestor planuje budowę m.in. apartamentów, sklepów i punktów usługowych, co związane byłoby z przebudową i rozbudową pałacu, słodowni oraz suszarni. Opinię na temat inwestycji wydał wojewódzki konserwator zabytków, który określił warunki, jakie muszą być spełnione, by inwestycja mogła zostać zrealizowana. I tak inwestor może przebudować budynki, nie zmieniając przy tym charakteru i wyglądu zewnętrznego browaru.

        Nowy zespół mieszkaniowo-usługowy nie może górować nad pozostałymi kamienicami w okolicy, a zwłaszcza przysłaniać widoku od strony ul. Lubicz. Inwestor musi zachować w obecnym kształcie piwnice browaru, pozostawić charakterystyczny mur z oknami od strony ul. Lubicz, bramę wjazdową i portiernię, powinien zostać zachowany także budynek byłego kina "Młoda Gwardia". Pozostanie też wysoki ceglany komin. Pozostałe budynki browaru mogą ostatecznie zostać wyburzone lub mocno przekształcone.

        Ważnym zaleceniem jest też utrzymanie wyglądu całego kompleksu budynków związanych z poprzemysłowym charakterem tej dzielnicy. Oprócz mieszkań na terenie browaru mogą także powstać sklepy (jednak nie wielkopowierzchniowe), punkty turystyczne, usługi gastronomiczne, biurowe i kulturalne. Reprezentująca inwestora miejscowa spółka wystąpiła już o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Tymczasem w marcu ub. roku radni Krakowa zlecili wykonanie planu miejscowego dla obszaru przy skrzyżowaniu ulic Lubicz i Strzeleckiej. Plan obejmuje 2,2 ha terenu ograniczonego ul. Strzelecką, Lubicz, linią kolejową i działkami Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika.

        Komisja Planowania Przestrzennego Rady Miasta Krakowa zajmowała się kilkakrotnie projektem inwestycji przy ul. Lubicz. Inwestycja budziła pewne obawy radnych. Podkreślali, że brak planu miejscowego dla obszaru Browar Lubicz daje inwestorowi szerokie pole do popisu. Może się zdarzyć, że firma ruszy z inwestycją, zanim plan miejscowy zostanie dokończony, a sąsiadujące budynki pozwalają na zastosowanie tzw. zasady dobrego sąsiedztwa.

        Radni wyrażali obawy także co do przyszłego układu komunikacyjnego. Zwiększenie ruchu na ul. Strzeleckiej może doprowadzić do utrudnienia dojazdu do szpitala św. Ludwika. Opinię, że najpierw powinien powstać plan miejscowy, a po tym dopiero powinna rozpocząć się inwestycja, wyraziła także Rada Dzielnicy II (Grzegórzki). (PS)

        Comment

        • Cez
          Senior
          • 01-2003
          • 1789

          #19
          Ul. Lubicz...
          Attached Files
          Masz stare niepotrzebne rzeczy, to napisz.

          Comment

          • Cez
            Senior
            • 01-2003
            • 1789

            #20
            Na terenie browaru przy ul. Lubicz rozpoczęły się prace wyburzeniowe.
            Masz stare niepotrzebne rzeczy, to napisz.

            Comment

            • masumi
              Senior
              • 08-2001
              • 289

              #21
              Tak.
              Prace wyburzeniowe rozpoczęły się 1 września 2011 roku.

              Comment

              • Meles
                Junior
                • 12-2010
                • 12

                #22
                a co z piwnicami?, ochrona konserwatorska obejmuje również podziemną infrastrukturę?

                Comment

                • Cez
                  Senior
                  • 01-2003
                  • 1789

                  #23
                  Nie. Z tego co wiem jest to część budynków, w tym pałac.
                  Znajomy geodeta powiedział mi, że piwnice mają (jeszcze) kilka poziomów...
                  Za Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków:
                  "ZESPOŁY I OBIEKTY
                  Z TERENU MIASTA KRAKOWA
                  WPISANE DO REJESTRU ZABYTKÓW
                  (...) 652.ul. Lubicz 17, A-998, Zespół browaru 9.XI.1995".
                  Masz stare niepotrzebne rzeczy, to napisz.

                  Comment

                  • masumi
                    Senior
                    • 08-2001
                    • 289

                    #24
                    Będzie tak jak przypuszczałem i historia to potwierdza.
                    Zabytkowa beczkownia została zburzona. Została ściana frontowa - vide browar królewski - która będzie wkomponowana w zespół galerii handlowej.
                    Co do dwu poziomów piwnic, to na chwilę obecną los ich nieznany.
                    Miałem dostęp do planów "rewitalizacji" zespołu browaru i w opisie wyglądało to bardzo nowocześnie i mało ingerencyjnie, choć zakładano wyburzenie warzelni i butelkowni.
                    Nie mam dostępu do planów inwestora...
                    Ale co to zmienia?

                    Comment

                    • skitof
                      Senior
                      • 11-2007
                      • 2478

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika masumi Wyświetlenie odpowiedzi
                      Miałem dostęp do planów "rewitalizacji" zespołu browaru i w opisie wyglądało to bardzo nowocześnie i mało ingerencyjnie, choć zakładano wyburzenie warzelni i butelkowni.
                      Nie mam dostępu do planów inwestora...
                      Ale co to zmienia?
                      Jednym słowem w warzelni będą spodnie i swetry, a w butelkowni kosmetyki i perfumy.

                      Comment

                      • masumi
                        Senior
                        • 08-2001
                        • 289

                        #26
                        Oby nie...
                        Tak poważnie - nowy właściciel może wszystko. Dla niego nie ma sentymentów, historii, tradycji, martyrologii, krwi i potu. Liczy się wynik ekonomiczny czyli kasa, zysk i stopa zwrotu inwestycji.
                        Na forum możemy sobie utyskiwać jakie to hieny kapitalistyczne, sprzedawczyki czy złodzieje, ale takie są koleje rzeczy.
                        Niestety "Fortuna faeces alvus", w dowolnym tłum. fortuna kałem się tuczy.

                        Comment

                        • sienioo
                          Senior
                          • 12-2008
                          • 177

                          #27
                          Niszczenie Browaru Lubicz postępuje...
                          Dla zainteresowanych odsyłam do tego linka (wklejam go, ale nie wiem czy można:P)

                          Comment

                          • Żywiec
                            Senior
                            • 12-2001
                            • 1571

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sienioo Wyświetlenie odpowiedzi
                            Niszczenie Browaru Lubicz postępuje...
                            Dla zainteresowanych odsyłam do tego linka (wklejam go, ale nie wiem czy można:P)

                            http://www.skyscrapercity.com/showth...394558&page=11
                            Żal ściska część ciała odowiedzialną za odprowadzanie potu przy wysokich temperaturach

                            Pozostanie mi tylko wspomnienie smaku pierwszego pitego piwa Barbakan z tego browaru

                            Comment

                            • pizmak666
                              Senior
                              • 12-2006
                              • 1898

                              #29
                              Dziś przechodziłem przez Lubicz.Po blaszanej hali nie ma już śladu,znikają także zabudowania od ul.Strzeleckiej.Sądząc po ilości maszyn specjalistycznych maszyn rozbiórka nie potrwa długo.
                              „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                              "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                              Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                              Comment

                              • pizmak666
                                Senior
                                • 12-2006
                                • 1898

                                #30
                                „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                                "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                                Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎