Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Fortuna, Komes Porter

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Zeberdee13
    Junior
    • 07-2011
    • 20

    Z tego co mi wiadomo jest warzony sezonowo, więc niedługo powinien się pojawić...

    Comment

    • browariat
      Member
      • 04-2010
      • 46

      Warka 22.12.12. utwierdza mnie w przekonaniu że to mój ulubiony porter (a konkurencję było nie było miał, pity na przemian z warnijskim, black bossem, witnickim, ciechanami; 18, 22, grudniowym, żywieckim, amberem i łódzkim- oczywiście w przeciągu kilku dni w doborowym towarzystwie ). W ramach wymiany trafia do "kartonu dziękczynnego" który jedzie do Belgii chwalić nasze, i ma przyczynić się do zapełnienia mojej skromnej piwnicy ichniejszymi rewelacjami

      Comment

      • darekd
        PremiumUżytkownik
        • 02-2003
        • 12171

        Trochę nierówne w balansie, nuta ziemista, trochę alkoholowa ostrość (zamiast treści), dalej kawa. Bardzo ładna, klejąca piana. Ogólnie jednak piwo smaczne.

        Comment

        • wpadzio
          Senior
          • 06-2011
          • 2645

          Ocena z ARTomatu

          Kolor: Nieprzenikniony ciemny brąz, tajemniczo połyskujący rubinowo-miedzianymi smaczkami. [5]
          Piana: Bardzo gęsta, zwarta, mięsista, jak w cappuccino. Beżowa. Dość długo opada z grubej czapy i zostaje zwartym kożuchem na powierzchni do końca. [4.5]
          Zapach: Na pierwszym planie wyrazisty kawowy. Potem karmel i nieco słodów. Bardzo przyjemny. [4.5]
          Smak: Pełny, karmelowy. Rozwija się w gorzką czekoladę i palone ziarno kawy. Goryczka silniej zaznacza się na finiszu. Oczywiście są wyraźne posmaki alkoholowe, może nieco zbyt wyraźne. Ogólnie sprawia jednak dobre wrażenie. [4]
          Wysycenie: Odrobinę zbyt wysokie. Jednak mieszczące się w normach stylu. [4]
          Opakowanie: Graficznie i kolorystycznie przemyślane - czerń, srebro i biel. Duży plus za pełny skład i ekstrakt. Minus za bajkę na kontrze. Trochę mi się też nie podoba i według mnie nie pasuje wykorzystanie średniowiecznego piastowskiego orła. Kapsel firmowy. [4]
          Uwagi: Doskonale się prezentuje w szklance. Całkiem dobrze opakowane. Udany porter. Dobre piwo na zimne dni. Do tego o słusznym woltażu.
          Chyba najlepszy obecnie produkt Fortuny.

          Moja ocena: [4.275]
          Rzeczywistość jest po to, by podstawiać jej pod nos krzywe zwierciadła.
          Serviatus status brevis est
          3603 etykiety z zagranicznych piw wypitych osobiście, 1148 recenzji piw na browar.biz (z czego 733 zagraniczne opisałem i sfotografowałem jako pierwszy) - stan na 31.01.2020

          Comment

          • Cannabee776i99
            Senior
            • 08-2009
            • 658

            Ocena z ARTomatu

            Kolor: Czarny, pod światło brązowe prześwity. [5]
            Piana: Gęsta i drobna, musiałem nalewać na trzy razy. Długo trzyma i delikatnie brudzi szkło. [5]
            Zapach: Delikatny, kawowy. [4]
            Smak: Bardzo zrównoważony pomiędzy słodyczą, a wytrawnością. Obecne w zapachu nuty kawowe spotykają się z nutami czekoladowymi i karmelowymi. Alkohol niewyczuwalny. [4.5]
            Wysycenie: Nie za wysokie, co powoduje, że piwo sprawia wrażenie aksamitnego. [5]
            Opakowanie: Klasyczne i eleganckie. [4]
            Uwagi: Bardzo smaczny porter i chyba rzeczywiście najlepsze piwo z Fortuny.

            Moja ocena: [4.4]

            Comment

            • canigggia
              Senior
              • 10-2009
              • 451

              Ocena z ARTomatu

              Kolor: brunatno-czarny, nieprześwitujący [5]
              Piana: wysoka, brązowo-beżowa, średnio gęsta, troszkę dziurawa, średni czas opadania, zostawia przyjemne osady [3.5]
              Zapach: palony, mocne nuty kawowe, lekkie nuty karmelowe, wyczuwalne delikatne nutki winne [4.5]
              Smak: palony, cierpki, mocno kawowy, w tle lekko słodkawy, karmelowy, miejscami cierpki lekko, wyczuwalna także delikatna goryczka oraz delikatny alkohol [4.5]
              Wysycenie: średnie, odpowiednie [4.5]
              Opakowanie: czarno-srebrna etykieta, troszkę nie za bogata graficznie, ale bardzo gustowna i pasująca do tego piwa, na kontrze wszystkie najważniejsze dane, a nawet info o prawie czystości sprzed pięciuset lat, w co nie wierzę za bardzo + typowy fortunowy kapsel [4]
              Uwagi: Naprawdę bardzo przyjemny porter:-)

              Moja ocena: [4.4]
              Browarnik Tomek
              TomCani

              Grimness, Frost and Northern Darkness!!!

              Comment

              • miczda
                Member
                • 08-2011
                • 81

                Pierwszy raz życiu, na plus słabo wyczuwalny alkohol.
                Bardzo zacne i rozgrzewające, zwłaszcza z takiego zestawu

                Pozdrawiam.
                Attached Files

                Comment

                • ART
                  mAD'MINd
                  • 02-2001
                  • 23792

                  Po ile taki zestaw z monitorem?
                  - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                  - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                  - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                  Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                  Comment

                  • Pancernik
                    Senior
                    • 09-2005
                    • 9732

                    Monitor był w gratisie, jak to się teraz nowo-mówi .

                    Comment

                    • miczda
                      Member
                      • 08-2011
                      • 81

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pancernik Wyświetlenie odpowiedzi
                      Monitor był w gratisie, jak to się teraz nowo-mówi .
                      Ano dokładnie tak, a zestawik wygrany w konkursie na Facebooku, więc również w gratisie

                      Comment

                      • Tschabe
                        Senior
                        • 08-2011
                        • 105

                        Ocena z ARTomatu

                        Kolor: Czarny, mocno prześwitujący pod światłem żarówy, daje wówczas wyraźne rubinowe przebłyski. [4]
                        Piana: Niewysoka, średniopęcherzykowa. Przy nalewaniu max 2cm, później dosyć trwały kożuszek, który dziurawi się przy końcu picia. Osadu zostawia niewiele. [4]
                        Zapach: Niezbyt silny, typowo porterowy. Przede wszystkim palone ziarna, do tego akcenty alkoholowe, ale rzadko. [4]
                        Smak: Bardzo wytrawny. Spod silnej goryczy wydobywa się ciemna czekolada oraz kawa. Momentami pojawiają się smaki winne. Posmak czarnej kawy, czasami przywodzi na myśl kwas chlebowy. Ale mimo wysokiego ekstraktu jest nieszczególnie treściwe. [4]
                        Wysycenie: Początek zdecydowanie za silny, później się stabilizuje. [3]
                        Opakowanie: Etykieta czarna, dosyć ascetyczna zarówno jeśli chodzi o wzór, jak i dobór barw. Niewiele takich w Polsce. Świetnie pasuje do tego piwa. Podany komplet informacji, kapsel firmowy. [5]
                        Uwagi: Jest dobrze, ale klaskać nie będę.

                        Moja ocena: [4]

                        Comment

                        • Pancernik
                          Senior
                          • 09-2005
                          • 9732

                          Wczoraj, jakoś-tak naszło mnie na "przeterminowane" portery.
                          Między nimi znalazł się "Komes" z datą wrześniową 2009. Uuuuch..., dobry był, wyważony, delikatnie popiołowy, nie za słodki (w odróżnieniu od GIP-a).
                          W sklepach jakoś dawno go nie widziałem, mam nadzieję, że w ramach "premiumizacji" browaru nie wypadł im z grafiku...? Ktoś coś wie?

                          Comment

                          • Cez
                            Senior
                            • 01-2003
                            • 1789

                            Czym przejawia się smak popiołowy?
                            Masz stare niepotrzebne rzeczy, to napisz.

                            Comment

                            • franekf
                              Senior
                              • 06-2004
                              • 944

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cez Wyświetlenie odpowiedzi
                              Czym przejawia się smak popiołowy?
                              Może nie chodzi o smak, tylko raczej aromat popiołowy.
                              Wiem, że przy opisach choćby whisky słodowych z Islay często pojawia się w opisach aromat popiołowy, w sumie w takim Ardbegu da się to wyczuć, nie wiem, jak z tym w piwach.
                              Birofilia Trapistów poszukiwane - sprawdź co mam
                              http://mojedegustacje.blogspot.com/ - mój blog o alkoholach; ostatni wpis - Królewskie Porter
                              Piwny Janusz bez Teku

                              Comment

                              • zgoda
                                Senior
                                • 05-2005
                                • 3516

                                Pojawia się w sklepach raz w roku, zwykle około połowy grudnia. Ubiegłoroczny był fantastyczny, aż żałuję, że nie zrobiłem zapasu.
                                Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎