Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Porcelanki - jak odzyskać napisy?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Yedyny
    Member
    • 03-2008
    • 40

    Porcelanki - jak odzyskać napisy?

    Zapraszam na zmontowany krotki filmik instruktazowy. Porcelanka jest bardzo rzadka (niedawno wyszla z wykopu), tak wiec jestem dumny ze swojej pracy

    Sposob na widoczniejszy napis. Warunek: napisy moga byc wyblakle, jednak widoczne pod slonce! Jesli sa calkowicie starte (wykonywane dawniej na emalii), to o...
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    Filmik instruktażowy a la niemiecki serial kolegi Bierskody nt renowacji starych podstawek na tej samej stronce
    Fajnie Ci to wyszło. Niektóre egzemplarze mają jednak tak płytkie "wżery" po farbie że nawet ołówek/kredka ledwo podkreślają dawne napisy a przecież trzeba jeszcze wytrzeć pobrudzone tło i wtedy efekt nie jest zadawalający, ale to raczej mniejszość porcelanek i większość da się bardzo fajnie odświeżyć w sposób jak pokazałeś. Czesto pozatym trudno nawet ustalić jakiego koloru tzn czy czarne, czerwone lub niebieskie były napisy.
    Przykładem mogą być tutaj 2 dosyć rzadkie sztuki a szczególnie ta ze składu piw firmy Szenic. Obie raczej sprzed 1918 roku. Celowo nie podkręcałem nasycenia koloru w programie graficznym ażeby było widać "kruchość" tego odtworzonego nadruku.
    Attached Files
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • dryx
      † 1966-2017 Piwosz w Raju
      • 04-2002
      • 1735

      #3
      Dobra instrukcja dla kolekcjonerów porcelanek.
      Jednak trzeba miec materiał porównawczy, bo skąd wiadomo jaki kolor napisów.
      Filmik ok, ale to ścieżka dźwiękowa to porażka. Najlepiej jak by był komentarz słowny.

      Comment

      • banasrobert
        Senior
        • 03-2004
        • 251

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
        Filmik instruktażowy a la niemiecki serial kolegi Bierskody nt renowacji starych podstawek na tej samej stronce ....
        podeślij link bo jakoś nie mogę znaleźć

        Comment

        • Cooper
          Senior
          • 11-2002
          • 6055

          #5
          najedź kursorem na ten brązowy napis a następnie kliknij lewym przyciskiem w myszce
          Last edited by Cooper; 13-10-2012, 19:19.
          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

          Comment

          • anteks
            maruda
            • 08-2003
            • 10737

            #6
            Film z porcelankami wygląda jak by puszczony od tyłu a napisy były zamazywane
            Mniej książków więcej piwa

            Comment

            • mor842
              Senior
              • 07-2015
              • 114

              #7
              Z racji wejścia w posiadanie kilkunastu porcelanek drogą wykopu pozwolę sobie odkopać temat i o coś kolegów/koleżanki zapytać.

              Jeśli mam porcelankę z nieczytelnym kolorowym napisem i wiem jakiego on był koloru to czy taki sam zabieg jak powyżej można wykonać za pomocą kredek?

              Jeszcze kwestia lakierowania. Nie zostają zacieki? Ewentualnie czy jest jakiś patent na usuniecie nadmiaru lakieru bez ryzyka uszkodzenia świeżo odzyskanego napisu?

              Comment

              • Marcin_M_T
                Junior
                • 06-2019
                • 16

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mor842 Wyświetlenie odpowiedzi
                Z racji wejścia w posiadanie kilkunastu porcelanek drogą wykopu pozwolę sobie odkopać temat i o coś kolegów/koleżanki zapytać.

                Jeśli mam porcelankę z nieczytelnym kolorowym napisem i wiem jakiego on był koloru to czy taki sam zabieg jak powyżej można wykonać za pomocą kredek?

                Jeszcze kwestia lakierowania. Nie zostają zacieki? Ewentualnie czy jest jakiś patent na usuniecie nadmiaru lakieru bez ryzyka uszkodzenia świeżo odzyskanego napisu?
                Jeśli chcesz użyć innego koloru to proponował bym użycie Pastel tzw. pastel miękkich — zwane też suchymi, o przekroju okrągłym lub kwadratowym; pierwotny, najbardziej rozpowszechniony typ pasteli. Mają bardzo miękką konstrukcję, jest ona spowodowana użyciem bardzo słabego roztworu gumy jako spoiwa. Należy trochę oskrobać proszku który wcierasz w porcelankę paluszkiem , nadmiar usuwasz ręcznikiem papierowym lub flanelką po czym malujesz porcelankę bezbarwnym lakierem do paznokci lub wernixem kupionym w sklepie dla plastyków .

                Comment

                • mor842
                  Senior
                  • 07-2015
                  • 114

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_M_T Wyświetlenie odpowiedzi
                  Jeśli chcesz użyć innego koloru to proponował bym użycie Pastel tzw. pastel miękkich — zwane też suchymi, o przekroju okrągłym lub kwadratowym; pierwotny, najbardziej rozpowszechniony typ pasteli. Mają bardzo miękką konstrukcję, jest ona spowodowana użyciem bardzo słabego roztworu gumy jako spoiwa. Należy trochę oskrobać proszku który wcierasz w porcelankę paluszkiem , nadmiar usuwasz ręcznikiem papierowym lub flanelką po czym malujesz porcelankę bezbarwnym lakierem do paznokci lub wernixem kupionym w sklepie dla plastyków .
                  Póki co próbuję opracować sposób jak wymoczyć porcelanki w Fosolu w celu pozbycia się resztek drutu ale tak żeby nie uszkodzić napisów.

                  A podany przez Ciebie sposób jest sprawdzony w praktyce czy to tylko luźny pomysł?

                  Comment

                  • Marcin_M_T
                    Junior
                    • 06-2019
                    • 16

                    #10
                    Podobny sposób stosuję się przy renowacji rzeźb , figurek . Oczywiście że porcelanka to nie figurka czy rzeźba ale możesz spróbować z jedną porcelanką na której ci aż tak bardzo nie zależy . Wiadomo że jak jeszcze nie naprawiałeś porcelanki na początku mogą być problemy ale to nie jest żadna filozofia .W sklepie dla plastyków za wsze coś doradzą i pomogą w razie problemów .

                    Comment

                    • mor842
                      Senior
                      • 07-2015
                      • 114

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_M_T Wyświetlenie odpowiedzi
                      Podobny sposób stosuję się przy renowacji rzeźb , figurek . Oczywiście że porcelanka to nie figurka czy rzeźba ale możesz spróbować z jedną porcelanką na której ci aż tak bardzo nie zależy . Wiadomo że jak jeszcze nie naprawiałeś porcelanki na początku mogą być problemy ale to nie jest żadna filozofia .W sklepie dla plastyków za wsze coś doradzą i pomogą w razie problemów .
                      No to też jakiś pomysł. Ten z ołówkiem działa więc pewnie ten Twój też powinien. No ale póki co męczę się z usunięciem resztek drutów, żeby to jakoś estetyczniej się później prezentowało. Dzięki i Twoje zdrowie!

                      Comment

                      • Krzysiu
                        Krzysiu
                        • 02-2001
                        • 14936

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mor842 Wyświetlenie odpowiedzi
                        Póki co próbuję opracować sposób jak wymoczyć porcelanki w Fosolu w celu pozbycia się resztek drutu ale tak żeby nie uszkodzić napisów.
                        Sposób jest bardzo prosty. Należy zanurzyć porcelankę w roztworze kwasu w taki sposób, by nie zanurzyć napisów. Fosol akurat jest najgorszym z możliwych, bo powstający fosforan żelaza jest nierozpuszczalny i tworzy warstwę ochronną. Wystarczy nawet kwas cytrynowy spożywczy, ocet, kwas z akumulatora.

                        Comment

                        • mor842
                          Senior
                          • 07-2015
                          • 114

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                          Sposób jest bardzo prosty. Należy zanurzyć porcelankę w roztworze kwasu w taki sposób, by nie zanurzyć napisów. Fosol akurat jest najgorszym z możliwych, bo powstający fosforan żelaza jest nierozpuszczalny i tworzy warstwę ochronną. Wystarczy nawet kwas cytrynowy spożywczy, ocet, kwas z akumulatora.
                          Widzę, że kolega jest bardzo elokwentny i jeszcze podpowie mi w jakim naczyniu mam to uczynić?? Tak aby porcelanka w nim się nie przewróciła i napis nie miał kontaktu z płynem. Rozumiem również że kolega próbował usuwać resztki drutów nie Fosolem tylko wymienionymi przez siebie sposobami i były szybsze i skuteczniejsze?? Jeśli tak to musisz mi dać namiar gdzie można dostać te produkty. Bo widzisz jakoś moje kwaski, octy, wybacz kwasem do aku nie dysponuję nie zadziałały. A Fosol na porcelankach bez napisów zadziałał błyskawicznie. Tylko musiały być całe zanurzone. Twoje zdrowie!

                          Comment

                          • Krzysiu
                            Krzysiu
                            • 02-2001
                            • 14936

                            #14
                            Elokwentny, bo się na tym znam. Ile kilogramów porcelanek przerobiłeś w ten sposób? Ja kilka plecaków. Może 30, a może 50 kg. Jakieś trzydzieści parę lat temu.

                            Wymienione przez mnie środki można dostać w sklepach spożywczych (kwas octowy, cytrynowy) lub budowlanych (kwas solny, siarkowy), nie mówiąc już o specjalistycznych sklepach chemicznych w necie i realu.

                            Aby porcelanka stała na dupce, wystarczy jej założyć gumkę uszczelniającą i odwrócić kołnierz na zewnątrz, a następnie postawićć w naczyniu o odpowiednio niskim poziomie kwasu. Naprawdę nie jesteś w stanie wymyślić czegoś aż tak prostego, tylko trzeba ci podpowiadać?
                            Last edited by Krzysiu; 05-08-2019, 13:45.

                            Comment

                            • mor842
                              Senior
                              • 07-2015
                              • 114

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                              Elokwentny, bo się na tym znam. Ile kilogramów porcelanek przerobiłeś w ten sposób? Ja kilka plecaków. Może 30, a może 50 kg. Jakieś trzydzieści parę lat temu.

                              Wymienione przez mnie środki można dostać w sklepach spożywczych (kwas octowy, cytrynowy) lub budowlanych (kwas solny, siarkowy), nie mówiąc już o specjalistycznych sklepach chemicznych w necie i realu.

                              Aby porcelanka stała na dupce, wystarczy jej założyć gumkę uszczelniającą i odwrócić kołnierz na zewnątrz, a następnie postawićć w naczyniu o odpowiednio niskim poziomie kwasu. Naprawdę nie jesteś w stanie wymyślić czegoś aż tak prostego, tylko trzeba ci podpowiadać?
                              Przepraszam, że znowu zawiodłem Twoje oczekiwania co do młodszych stażem użytkowników tego wymierającego forum.

                              Tak jak napisałem wcześniej, sprawdził mi się tylko Fosol. Ty przerabiałeś pewnie porcelanki w lepszym stanie niż moje stąd też wymienione przez Ciebie sposoby były skuteczne. U mnie nie.

                              Sposób jest oczywisty ale trzeba dysponować jeszcze takimi gumkami.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎