Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar i Fabryka Octu Gustawa Keilicha czyli początki Browarów Łodzkich nr2

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • maciek_beer
    Junior
    • 08-2009
    • 28

    #16
    Witajcie

    Zastanawiam się nad wydatowaniem szklanki, którą wrzuciłem dziś do galerii. Widnieje na niej nazwa Lodsch, ale sama forma szklanki oraz grawer raczej nie dają mi pewności, że jest ona z początku okupacji.

    Zresztą spróbujcie ocenić sami: http://www.browar.biz/kolekcjonerstwo.php?id=52409

    pozdrawiam Maciek
    zbieram wszystkie możliwe rzeczy z Browaru Toszek (Schlossbrauerei Tost/Toster Burg Brau)
    w przygotowaniu kwerenda i monografia o browarze w Toszku
    link do mojego zbioru: http://myvimu.com/profile/54564228-pyskowicebeer

    Comment

    • kruger_nr1
      Senior
      • 11-2005
      • 801

      #17
      Usiłowałem wyłowić puszki, które wyszły z Browaru nr2 w Łodzi i taki mały problem się pojawia... W kolekcjonerstwie w opisie kiedy zamknięto browar jest data 1993. W innych miejscach znalazłem datę 1994 lub nawet 1996. Natomiast jedyna tutaj puszka 0,33 Goldpilsa dodana jest pod datą 1997. W mojej kolekcji naliczyłem 17 puszek z adresem ul. Orla 25, jednak wszystkie one są w przedziale 1997 - 1999. Tylko jedną mam z 1996 roku - Champion Pils 0,5 litra. Więc czy jest sens dodawać je do browaru nr2 ? Wychodzi na to, że wszystkie były tylko z Browaru nr1. Macie jakieś informacje w tym temacie lub sugestie?
      Kolekcja puszek piwnych:
      http://puszkikrugera.web-album.org/

      Comment

      • Cooper
        Senior
        • 11-2002
        • 6055

        #18
        A czy przypadkiem adres Orla 25 to nie był generalny adres całej spółki Browary Łódzkie ? Nie wiem czy można go traktować jako dosłowne miejsce (browar) produkcji konkretnego piwa.
        Podejrzewam że nawet jeśli puszkowano piwa warzone w więcej niż jednym łódzkim browarze to i tak proces samego ich puszkowania mógł się odbywać tylko pod jednym adresem gdzie piwo zostało dowiezione w cysternach bo wątpię czy każdy z 3 działających w latach 90. browarów miał własną linię do rozlewu puszkowego. Najlepiej wyposażonym i doinwestowanym był chyba jedyny browar jaki przetrwał czyli ten przy Północnej i to pewnie on miał linię puszkową. Być może trzeba by przeanalizować nadrukowane numery partii piw i (przy założeniu że puszkowano piwa uwarzone w kilku browarach) tam doszukiwać się ewentualnego oznaczenia miejsca produkcji.
        Puszki w ramach jednej firmy raczej zamawiano identyczne.
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • Cooper
          Senior
          • 11-2002
          • 6055

          #19
          Aha, jeszcze nieco na temat dat zamknięcia łódzkich browarów.
          Na podstawie dobrze prowadzonych w tamtym czasie spisów etykiet Pawła Piotrowskiego można wyczytać że Browar nr 2 czyli ten przy Orlej 25 zamknięto w 1993 roku i był to pierwszy zamknięty z browarów łódzkich. Kolejny tzn browar nr 3 przy Sędziowskiej zamknięto na pewno później ale kiedy to nie wiadomo bo Paweł spisy prowadził tylko do 1993 roku włącznie.
          Obecny czynny browar to dawny browar nr 1.
          Oczywiście mówię o tej ostatniej numeracji z lat 90. bo wcześniej numery te były nieco zmieniane.
          Po zamknięciu browaru przy Orlej były tam przez ileś lat tylko biura BŁ i sklep firmowy dlatego na puszkach/piwach po 1993 roku jest ten adres.
          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

          Comment

          • Cooper
            Senior
            • 11-2002
            • 6055

            #20
            Przysiadłem z nudów nad tym tematem i z co prawda nie stojącej na najwyższym poziomie książki "Browary Łodzi i Regionu" wyczytałem że linię do puszkowania w BŁ miał jedynie, tak jak zasugerowałem wcześniej, browar przy Północnej czyli ten jedyny obecnie działający. Zakupiono ją z kredytu w 1994 roku. Być może więc że w praktyce ruszyła w 1995 i pierwsze ich piwa mają wspomnianą przez Ciebie Kruger datę spożywki do 1996.
            Oczywistym więc jest że nie były puszkowane piwa z Orlej która warzyła do 1993 roku i prawie na pewno nie załapały się na puszkowanie piwa z browaru na Sędziowskiej. Książka co prawda nie podaje kiedy zamknięto ten browar, jedynie że istniał jeszcze w 1994 roku kiedy to zainwestowano w nim w linię do napełniania KEGów. Prawdopodobnie jednak niedługo później zakład padł. Być może po 1994 roku robił jedynie piwa beczkowe dla łódzkich knajp, jeśli coś butelkował to tylko w rozlewniach w terenie.
            Reasumując wg mnie wszystkie puszkowe piwa BŁ pochodzą tylko z browaru przy Północnej a adres Orla 25 jaki jest na części puszek to jedynie adres siedziby (biur) BŁ zanim przeniesiono je.

            Na tym dochodzenie zakończono.
            Last edited by Cooper; 08-01-2018, 01:25.
            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

            Comment

            • kruger_nr1
              Senior
              • 11-2005
              • 801

              #21
              Dzieki Cooper za dokładną analizę tematu!
              Kolekcja puszek piwnych:
              http://puszkikrugera.web-album.org/

              Comment

              • becik
                Senior
                • 07-2002
                • 14999

                #22
                Browar na Sędziowskiej zamknięto ok/po 1998 roku, mniej więcej wtedy odwiedziłem ten browar i produkował jedynie piwo w KEG-ach (śmieszne xero etykiety na beczki).
                Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎