Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Identyfikacja porcelanek

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • wiaterek
    Member
    • 07-2016
    • 61

    Identyfikacja porcelanek

    Witam Kolegow
    Czy ktoś zechcialby się podzielić wiedzą na temat zalączonych porcelanek?
    1/dwie wersje źródelka wybijającego z sielskiego krajobrazu,obok postać ówczesnego modnisia (może tak ubieral się człowiek sukcesu?) - zapewne z wody mineralnej
    2/po skosie napis SCHEIBE
    3/napis Fischer i ładne ozdobniki.
    Będę zobowiązany za pomoc.
    Pozdrawiam
    Piotrek
    Attached Files
  • Piwowar
    Senior
    • 05-2001
    • 2542

    #2
    Scheibe kojarzy mi się z miejscowością Scheibe w Turyngii. Zdaje się że browar nazywał się nawet "Brauerei Scheibe in Thüringen".
    Archiwum piwne

    Poznaj
    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

    Comment

    • wiaterek
      Member
      • 07-2016
      • 61

      #3
      Scheibe

      Dziekuje samemu Mistrzowi za dobry trop i szybka reakcje!Pozdrawiam

      Comment

      • wiaterek
        Member
        • 07-2016
        • 61

        #4
        i jeszcze kilka niewiadomych

        z prośbą o pomoc w rozjaśnieniu ciemności..

        Zazwyczaj najwięcej trudności sprawiają takie porcelanki, gdzie widnieją jedynie inicjały,popularna nazwa czy jakiś obrazek.
        Co do Bilza: czy ktoś wie czy po małych inicjałach w dolnym ramieniu można rozszyfrować miejsce rozlewu czy nawet jego nazwę?
        1/Słoń - gdzieś go widziałem, ale nie mogę trafić w to miejsce
        2/znak ochr. i kombinacja liter - mam intuicję, że to gdzieś z dzisiejszych Kujaw
        3/V - wypukła litera i nietypowy kształt
        4/W.K. - ?

        Nie mam zbyt dużych złudzeń, ale może ten choć słoń jest ładny i charakterystyczny...
        Attached Files

        Comment

        • wiaterek
          Member
          • 07-2016
          • 61

          #5
          nieznane

          i jeszcze ta ostatnia
          Attached Files

          Comment

          • Piwowar
            Senior
            • 05-2001
            • 2542

            #6
            "BILZ" był wprowadzonym w 1902 roku na rynek napojem orzeźwiającym, a jego nazwa jest po prostu nazwiskiem wynalazcy. Nazwę tę zmieniono później na Sinalco, ale w niektórych karajach, na przykład w Chile, znana jest do dzisiaj.
            Archiwum piwne

            Poznaj
            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

            Comment

            • wiaterek
              Member
              • 07-2016
              • 61

              #7
              Bilz

              Tak,te informacje już się gdzieś na forum przewinęły i je zarejestrowałem.
              Rozumiem,że ten oranżadopodobny napitek był rozlewany,może i produkowany w różnych miejscach na licencji,stąd moje pytanie,czy można rozpoznać przez kogo/ gdzie na podstawie tych drobnych inicjałów na jednym ramieniu krzyża?

              Comment

              • Piwowar
                Senior
                • 05-2001
                • 2542

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wiaterek Wyświetlenie odpowiedzi
                Tak,te informacje już się gdzieś na forum przewinęły i je zarejestrowałem.
                Rozumiem,że ten oranżadopodobny napitek był rozlewany,może i produkowany w różnych miejscach na licencji,stąd moje pytanie,czy można rozpoznać przez kogo/ gdzie na podstawie tych drobnych inicjałów na jednym ramieniu krzyża?
                Nie będzie to łatwe zadanie, ale może kiedyś ktoś się na to przypadkowo natknie.

                Słonik to prawdopodobnie spółka akcyjna The St. Pauli Brewers Company Limited z Londynu, która zarejestrowała kila słoników, w tym jeden taki jak na porcelance, dla browaru C. L. Wilhelm Brandt w Bremie. Brandt był między innymi też właścicielem browaru "Bergschloss" w Zielonej Górze.
                Archiwum piwne

                Poznaj
                http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                Comment

                • wiaterek
                  Member
                  • 07-2016
                  • 61

                  #9
                  Słoń

                  Dzięki za ciekawe watki.
                  Czy te zajestrowane (zastrzeżone?) przez St.Pauli znaki słonika można gdzieś zobaczyć?może dysponujesz tymi wizerunkami ,żeby się podzielić?próbowałem w neciku,lecz bez skutku.
                  I druga rzecz:jeśli znak zastrzeżony, to jak on się ma do znaku słonia,który znalazłem w tzw.międzyczasie, także na "Butelkach z Pomorza", na butelkach wytwórcy likierów Carla Mampe z Berlina,syna F.J.Mampe,któren to zapoczątkował ten biznes w Stargardzie Szczec.Tata posługiwał się logo stargardzkiej Bramy Wodnej,a syn w Berlinie już słoniem.
                  Inna sprawa,że ładne butelki Mampech nie były zamykane patentami z porcelanką.Chyba,że jednak produkowali także coś,co było tak zamykane.

                  Comment

                  • wiaterek
                    Member
                    • 07-2016
                    • 61

                    #10
                    OBV

                    I jeszcze trochę na inny temat:zamieściłem pytanie w poście nt.butelek OBV,gdzie dyskusja kończy się w 2013 i nie mam pewności,czy listonosz dostarcza info,że ktoś wznowił.
                    Pytanie do Piwowara jako skarbnicy wiedzy i na ten wątek:czy natknąłeś się kiedykolwiek w źródłach,aby Browar Tyski należał ( może podczas 2 w.ś.?) do OBV?

                    Comment

                    • seba_gliwice
                      Senior
                      • 10-2003
                      • 374

                      #11
                      Uważam, że browar w Tychach użył po prostu butelki OBV Zabrze z powodu okresowego deficytu opakowań na rynku. Ja osobiście znalazłem kiedyś kilka butelek z gliwickiego Scobla z etykietami browaru zabrzańskiego (około 1939 roku) ... Po prostu na rynku brakowało opakowań (zwrotnych butelek) i używano tych, które były pod ręką ...

                      Po drugie ... jeśli butelka ta pochodzi z obrotu kolekcjonerskiego, a nie bezpośrednio ze znaleziska z epoki (np. strychowego), to nie można wykluczyć radosnej twórczości podszytej fantazją, że kto kiedyś zdobył z niezależnych źródeł porcelankę na drucie z Tychów i butelkę z Zabrza i postanowił „ożenić” ze sobą te dwa walory ...


                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wiaterek Wyświetlenie odpowiedzi
                      I jeszcze trochę na inny temat:zamieściłem pytanie w poście nt.butelek OBV,gdzie dyskusja kończy się w 2013 i nie mam pewności,czy listonosz dostarcza info,że ktoś wznowił.
                      Pytanie do Piwowara jako skarbnicy wiedzy i na ten wątek:czy natknąłeś się kiedykolwiek w źródłach,aby Browar Tyski należał ( może podczas 2 w.ś.?) do OBV?

                      Comment

                      • wiaterek
                        Member
                        • 07-2016
                        • 61

                        #12
                        OBV

                        Dzięki za opinię:dopuszczam jak najbardziej możliwość "przekładki"...choć raczej wykonanej nie przez współczesnego odkrywcę tej butelki, a raczej być może z powodów deficytu opakowań zwrotnych,o których pisaleś.
                        Pozdrawiam

                        Comment

                        • Piwowar
                          Senior
                          • 05-2001
                          • 2542

                          #13
                          Jednego słonia udało mi się wydobyć na światło dzienne, ale pamiętam że było ich więcej.
                          Browaru tyskiego z OBV nie kojarzę, ale nie wiem wszystkiego i nie jest wykluczone, że kiedyś do OBV należał. Może kiedyś się wyjaśni.
                          Attached Files
                          Archiwum piwne

                          Poznaj
                          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                          Comment

                          • wiaterek
                            Member
                            • 07-2016
                            • 61

                            #14
                            Dość podobne zarówno z porcelanki,St.Pauli jak i C.Mampego - cóż,może ktoś kiedyś natknie się na jednoznaczne wskazówki;-)

                            Comment

                            • wiaterek
                              Member
                              • 07-2016
                              • 61

                              #15
                              Porcelanka AR B C

                              Post nr 12 - ta porcelanka pochodzi z browaru Augusta Riedla z Chojnic.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎