Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Warka, Kolejowa 26, Browar Browarka

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4552

    Warka, Kolejowa 26, Browar Browarka

    Nikt nie zaprzeczy, że Warka z piwa jest znana. Gorzej jednak, że produkty wychodzące z fabryki wuja Huinekena chluby miastu nie przynoszą i nie po to wysiadłem tu z pociągu 14.05.2018. Na szczęście w cieniu giganta, którego ogromne silosy widoczne są w tle, w październiku 2016 roku powstał browarek nawiązujący do chlubnych tradycji wareckiego piwowarstwa. Co ciekawe mieści się on w parterowym budynku, który kiedyś pełnił rolę magazynu wielkiej Warki. Trafić tu bardzo łatwo, z dworca PKP ulicą wzdłuż torów trzeba iść około 400 m i skręcić w prawo przy domu weselnym.
    Browarka to "dziecko" Huberta Kurzepy, który piwowarstwem (oczywiście domowym) z sukcesami zajmował się już od wielu lat. Świadczy o tym blacha Mistrza Piwowara zdobyta na Żywieckim Konkursie Piw Domowych już w 2007 roku, zdobiąca obecnie jego własny browar. A ten technicznie wygląda tak:
    Warzelnia pochodzi z przemysłu mleczarskiego. Kocioł warzelny i kadź filtracyjna mają nominalną pojemność 12 hl, whirpool nawet 16 hl, jednak max wielkość warki to 10 hl. Kocioł jest ogrzewany żywym ogniem za pomocą palników gazowych zasilanych z butli. Brzeczka po schłodzeniu na wymienniku, przetaczana jest do bezciśnieniowego tanku fermentacyjnego znajdującego się w sąsiednim pomieszczeniu. Po 7-10 dniach fermentacji młode piwo trafia za kolejne drzwi na leżakownię gdzie znajdują się 4 stojące tanki leżakowe. Tak fermentor jak leżaki są własnej produkcji, spawane na miejscu o pojemności użytkowej 10 hl. Miejsca jest bardzo dużo, tak więc powiększenie możliwości produkcyjnych browaru poprzez dstawienie kolejnych tanków jest jak najbardziej możliwe.
    Do produkcji używa się słodów Irex, chmieli polskich i z USA. Ciekawostką jest sposób rozdrabniania słodu do warzenia gdyż w użyciu jest tu nie klasyczny śrutownik lecz mający już swoje lata walcowy zgniatacz.
    Jak na razie Hubert wszystko robi sam warząc 3 warki miesięcznie. Gotowe piwa w około 70 % rozlewa do butelek a resztę do kegów. Choć wolał by odwrotne proporcje, to taka jest polska specyfika i zapotrzebowanie. Jako właściciel sklepu piwno-monopolowego w centrum Warki (Warszawska 2) wie to najlepiej. Można tu kupić wszystkie piwa z Browarki (butelka 7,50-9 zł), lub napełnić PET (12-15 zł/1 l). Poza tym butelkowe można trafić w innych sklepach w Warce i okolicy albo po umówieniu się podjechać na zakupy wprost do browaru.
    Obecnie większość piw ma nową szatę graficzną i krój etykiet, a na kapslach pojawiły się stylowe banderole.

    Chyba trzech piw z Browarki (na pewno Trolla) miałem już okazję spróbować na debiucie browaru na 6 edycji WFP, teraz prosto z tanków Hubert polewał:
    - Zawodnik (Ale na polskim chmielu)
    - Czar Tropików (Fruit Ale)
    - Stefan (Robust Porter)
    - Żytni Stout z suszoną śliwką - sorka, nie zapisałem nazwy.
    No i cóż powiedzieć, dobrotki to były . No a jeszcze kolejne nowości dostałem w butelkach do domu.
    Jak wiadomo okolice Warki to ogromne zagłębie sadownicze, więc gmina wraz z miejscowymi producentami jabłek, miodów, rękodzieła, gospodarstwami agroturystycznymi, muzeum maszyn rolniczych i Browarką utworzyła tzw. Szlak Jabłkowy (www.jablkowa.warka.pl) dzięki czemu turyści mają co zwiedzać i czego próbować. Wydano również bardzo ładny, kolorowy folder promujący tą inicjatywę, cieszy ze nie zabrakło w nim browaru.
    Dlatego Hubert postanowił (chyba jako pierwszy) zastosować do swojej 12° Zawodnik wytłoczyn jabłkowych pozyskanych przy produkcji soków. Jednak nie do końca był zadowolony z efektu, jabłko jakoś w piwie ginie. Próbowałem tej wersji już w domu z butelki, jest ciut jabłkowości w aromacie ale w smaku rzeczywiście się ona rozmywa choć piwo jest jak najbardziej dobre. Czekam na dalsze jabłkowe eksperymenty. I nie tylko jabłkowe, bo na małym sprzęcie Browamatora Hubert ciągle coś eksperymentuje.

    Dzięki za możliwość zwizytowania Browarki, pogaduchy, piwne poczęstunki i prezenty. W imieniu Huberta zapraszam na stoisko browaru na Wrocławskim FDP w czerwcu oraz imprezy lokalne w okolicy Warki.

    Fotki w galerii:









  • Pancernik
    Senior
    • 09-2005
    • 9731

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dadek Wyświetlenie odpowiedzi
    ...teraz prosto z tanków Hubert polewał:
    - Zawodnik (Ale na polskim chmielu)
    - Czar Tropików (Fruit Ale)
    - Stefan (Robust Porter)
    - Żytni Stout z suszoną śliwką - sorka, nie zapisałem nazwy
    Się mi wydaje, że pierwsze piwo nazywa się "12. zawodnik", a ostatnie - "Cień" .

    Comment

    • e-prezes
      Senior
      • 05-2002
      • 19165

      #3
      Piękne są w swej prostocie takie browary.

      Comment

      • Jaroslav
        Senior
        • 10-2005
        • 967

        #4
        Kraft przez duże K.
        PS. Dadek jak zawsze świetna relacja

        Comment

        • dadek
          Senior
          • 09-2005
          • 4552

          #5
          Wpadliśmy znów do Browarki 12.06.2019 robiąc sobie przystanek w drodze do radomskiej Pivovarii. Hubert jak zwykle uśmiechnięty i serdeczny dla gości browaru zaprosił naszą ekipę do zwiedzania. "Ty już byłeś więc niczego nowego nie zobaczysz" zaśmiał się do mnie ale po chwili się zreflektował - "a jednak zobaczysz, zainstalowałem pasteryzator". No i był - skrzynkowy (zanurzeniowy), wykonany przez zaprzyjaźnioną firmę według projektu Huberta.
          Na zewnątrz też się coś zmieniło bo przyjeżdżających klientów wita wymalowany na fasadzie duży napis informujący, że to właśnie tu jest browar Browarka. Pod nim powstał mini ogródek z pnącymi się kłączami chmielu, zieleni się również trawa co ożywia nieco tutejszą betonową rzeczywistość.
          Oczywiście nie obeszło się bez poczęstunków z tanku. No i tu trafił nam się sztos - braggot! Jeszcze młody bo leżakujący dopiero niecałe 3 miesiące, jednak już pyszny. Uwarzony z udziałem 120 kg miodu jaśminowego, 24°Blg, alk. 10%. Równie dobry był również Żytni Stout 14°Blg (25% żytniego słodu w zasypie), mocno palony, odsłodowo kwaskowy. Jak powiedział Hubert, finalnie będzie to stout malinowy, by skontrować kwaskowość zamierza do niego dodać słodkich malin.
          Browarka również odczuła koronawirusową kwarantannę, piwa sprzedawało się mniej, głównie z powodu zatrzymania ruchu turystycznego "Szlaku jabłkowego". To wymusiło również pasteryzację części piw. Jednak pomimo pewnego spowolnienia w Browarce, Hubert roboty ma dość. Okazało się, że od ponad 2 miesięcy jest również głównym piwowarem w sąsiednim browarze Perun, z którym rozstał się Adam Czogalla.
          Warto wpadać po piwa Browarki, Hubert serdecznie zaprasza czy to do sklepów w mieście czy to do browaru (po uprzednim umówieniu się).
          Fotki w galerii:


          Comment

          • Pancernik
            Senior
            • 09-2005
            • 9731

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dadek Wyświetlenie odpowiedzi
            Wpadliśmy znów do Browarki 12.06.2019 [...]
            Warto wpadać po piwa Browarki, Hubert serdecznie zaprasza czy to do sklepów w mieście czy to do browaru (po uprzednim umówieniu się).
            Dadek, byłeś tam rok temu?
            Poważniej, wiesz może, gdzie w Warce w sklepach jest browareckie piwo?
            To są rejony grzybołowów mojej żony, rysuje się więc szansa, że niebawem zawinę .

            Comment

            • dadek
              Senior
              • 09-2005
              • 4552

              #7
              O kurde, sam nie wiem skąd mi się ten 2019 wziął. Człowiek się mimowolnie odmładza.
              Piwa Browarki są dostępne właściwie we wszystkich sklepach monopolowych i knajpach w Warce (butelkowe), lane na kampingu (Nowy Zjazd) i Przystani na Winiarach.

              Comment

              • kosher
                Senior
                • 04-2005
                • 2292

                #8
                Wczoraj widziałem piwa z Browarki w dwóch monopolowych położonych jeden obok drugiego na wareckim rynku.
                W obu były Pszeniczne- Pomarańcza z Hibiskusem oraz Czerwony Grejpfrut. Zdaje się, że po 6.50 zł.
                Last edited by kosher; 24-08-2020, 13:15.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎