Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Wojnicz

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kałusz
    Senior
    • 02-2002
    • 302

    #31
    Odezwij się w sprawie materiałów dot browaru w Wojniczu, próbowałem ci wysłać info na PW, ale bez efektu. Mój mail: stryj1@gmail.com Pozdrawiam
    sj

    Comment

    • slawekkazek
      Senior
      • 01-2003
      • 544

      #32
      W roku 209 w Dzienniku Polskim ukazał się taki oto tekst o wojnickim browarze (wklejam, bo nie znalazłem w dziale prasówka). Jak to w materiale prasowym tak i tu występują "ładne kwiatki" (prawie cała łąka) :
      WOJNICZ. Historia miasta ma wiele interesujących, często zapomnianych, kart. Jedną z nich stanowi zapomniany browar. Okazuje się bowiem, że podobnie jak w Tarnowie - Sanguszkowie, w Brzesku - Goetzowie, także w Wojniczu - Dąmbscy, wybudowali go mniej więcej w tym samym czasie. Dziś gdyby istniał, liczyłby 142 lata. Niestety zniszczony został w czasie I wojny światowej i być może dlatego, ślad po nim zaginął. Do dzisiaj, po wojnickim browarze, pozostało już tylko to co było pod ziemią czyli potężne piwnice leżakowni piwa. Browar w Wojniczu był dziełem Władysława Dąmbskiego, właściciela pałacu i okolicznych dóbr. Rozpoczął on produkcję piwa w roku 1867. W okresie rozkwitu zatrudniał 40 piwowarów. Wytwarzali oni rocznie ponad 12 tysięcy hektolitrów dobrego piwa, dziewięciu marek i smaków. Jak wiadomo z przekazów historycznych, wojniczanie i okoliczni mieszkańcy mogli popijać piwo: czeskie, bawarskie, bukowe, leżakowe, porterowe, marcowe, jasne, ciemne i eksportowe. Nazwa piwa "eksportowe" sugeruje, że było ono sprzedawane do innych krajów. Wynika z tego, że wojnicki browar miał niezłą opinię, a wytwarzane w nim piwo cieszyło się uznaniem smakoszy. Świadczy o tym również fakt, że na początku XX wieku, kolejny właściciel Zygmunt Jordan dokonał gruntownej modernizacji browaru. Niestety jego dalszy rozwój przerwał wybuch I wojny światowej. Wysokie kominy browaru były widocznym i łatwym celem dla rosyjskiej artylerii. Jeden z jej ostrzałów zniszczył jego budynki. Zniszczenia były tak wielkie, że nie podjęto się już ich odbudowy. Tak więc wojnicki browar funkcjonował tylko około 50 lat, zapisując w gospodarczej historii miasta ważny, chociaż już dziś zapomniany, rozdział. (SMOL)
      źródło: http://www.dziennikpolski24.pl/artyk...owar,id,t.html

      Comment

      • slawekkazek
        Senior
        • 01-2003
        • 544

        #33
        No i stało się! 16 września 2017 roku świętowano 150 urodziny browaru w Wojniczu. Szacownego Jubilata uczczono okolicznościową książką. Uroczystości odbyły się w zachowanych piwnicach leżakowych browaru. Zgromadzeni wysłuchali fantastycznego koncertu (ach, ta akustyka!) Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego. Pojawiło się nawet okolicznościowe piwo wojnickie. Cóż, szacowny Jubilat odszedł od nas w wieku 48 lat (co w początkach XX wieku odpowiadało średniej) i niestety nie zapowiada się na zmartwychwstanie. Niech więc coś po nim pozostanie (na koniec mi się zrymowało): Sławomir Dryja, Jakub Szczerba, Browar Woynicz 1867-1915, Wojnicz 2017.
        Attached Files

        Comment

        • Kałusz
          Senior
          • 02-2002
          • 302

          #34
          Gdzie można tę książkę kupić? A przy okazji - gratulacje z okazji jubileuszu i wydania ciekawej zapewne monografii
          sj

          Comment

          • Cooper
            Senior
            • 11-2002
            • 6055

            #35
            Przyłączam się do zapytki o możliwość kupna tej książki. Internety nic nie znajdują.
            Współczesne piwo wojnickie gdzie uwarzone ? Może jakiś skan etki do działu Kolekcjonerstwo albo przynajmniej zdjęcie zoom na samą etykietę.
            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

            Comment

            • Piwowar
              Senior
              • 05-2001
              • 2542

              #36
              Jestem zainteresowany zakupem trzech egzemplarzy.
              Archiwum piwne

              Poznaj
              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

              Comment

              • seba_gliwice
                Senior
                • 10-2003
                • 374

                #37
                Ja również nabędę jeden egzemplarz do mojej domowej biblioteczki ... Gdzie jest do nabyci ata książka?

                Comment

                • wiaterek
                  Member
                  • 07-2016
                  • 61

                  #38
                  I ja także chciałbym nabyć jeden egzemplaż!

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    #39
                    Słownika ortograficznego ?
                    Sorry nie mogłem się powstrzymać Wiaterek
                    Nie ma co robić listy zakupowej. Mam nadzieje ze gdy Slawek zobaczy te posty napisze gdzie jest dostępna reklamowana przez niego książka.
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • wiaterek
                      Member
                      • 07-2016
                      • 61

                      #40
                      Właśnie coś mi nie pasowało,ale już poszło w świat...zdarza się.

                      Comment

                      • szczerbak
                        Junior
                        • 02-2005
                        • 5

                        #41
                        Zainteresowanych książką "Browar Woynicz 1867-1915",. proszę o info. na PW.

                        Comment

                        • e-prezes
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 19159

                          #42
                          Bardzo ciekawa publikacja. Dużo treści. Spodziewałem się broszury, a jest więcej. Szacun! Polecam!

                          Comment

                          • darek99
                            Senior
                            • 04-2002
                            • 2147

                            #43
                            Dzięki Tomek za info co do książki, czekałem aż ktoś coś w temacie napisze, wchodzę w to.
                            Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
                            Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
                            skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
                            Epikur z Samos.

                            Comment

                            • slawekkazek
                              Senior
                              • 01-2003
                              • 544

                              #44
                              Tak gwoli informacji chciałem poinformować, że książka o browarze w Wojniczu doczekała się drugiego wydania. Pierwsze miało charakter - powiedzmy - kolekcjonerski i zostało przygotowane na obchody 150 rocznicy powstania browaru. Zasięg i oddziaływanie książki były niewielkie (nigdy nie trafiła do dystrybucji ani nawet bibliotek). A nakład został wyczerpany... Nową książkę uważnie przejrzano i wyeliminowano niektóre niedoróbki. Dodane zostały indeksy (osobowy i geograficzny), streszczenie w języku angielskim (nawet dość obszerne), tekst zrecenzowano i oddano w fachowe ręce - książkę wydała oficyna Księgarnia Akademicka.

                              Click image for larger version

Name:	ScanImage002.jpg
Views:	1
Size:	41,1 KB
ID:	2070878

                              Książka zmieniła też nieco tytuł i nazywa się: Szkice z dziejów wojnickiego piwowarstwa. Browar Wojnicz 1867 - 1915. Jest do nabycia tu:
                              https://akademicka.pl/

                              Comment

                              • Cooper
                                Senior
                                • 11-2002
                                • 6055

                                #45
                                Pierwsze wydanie o ile pamiętam całkiem nieźle trzymało poziom i było na prawdę sporo merytorycznych informacji o w sumie tak mało znanym i raczej nie obfitującym we wszelkiego rodzaju materiały (przynajmniej w porównaniu do wielu polskich browarów i to nawet nie tych największych) browarze.
                                Jeśli w II edycji udało się jeszcze coś dorzucić, coś poprawić to szacun. Pewnie zanabędę.
                                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎