Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar w Karwinie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Żywiec
    Senior
    • 12-2001
    • 1571

    Browar w Karwinie

    Poszukuję wszelkich informacji dotyczących browaru w czeskiej Karwinie. Zakład ten jak chyba wszyscy wiedzą miał swój polski epizod. W październiku 1938 po przyłączeniu części Zaolzia do Polski stał się chcąc, niechcąc browarem polskim. W krótkim czasie przynależności Karwiny do Polski, browar wypuścił mnóstwo etykiet w języku polskim, ukazały się równie wafle i inne drobne materiały reklamowe. Niestety moja wiedza na temat tego zakładu jest niewielka. Wiadomo mi jedynie, że właścicielem w latach 1938-1939 był Dr Jan Hr. Larisch-Monnich (był on również zarządca cieszyńskiego browaru w czasie okupacji). Z przetrwałych do naszych czasów etykiet dowiedziałem się również, że karwiński browar posiadał swoje składy i reprezentacje w Piekarach Śląskich, Mogile, Rydutłowach, Katowicach, Rybniku, Trzyńcu i Czeskim Cieszynie.
    Jeżeli ktoś jest w posiadaniu materiałów dotyczących historii tego browaru i jego losów po 1939 roku to proszę aby się nimi podzielił z Forumowiczami
    Attached Files
  • Żywiec
    Senior
    • 12-2001
    • 1571

    #2
    Karwina

    Przykład polskojęzycznej etykiety z browaru w Karwinie.
    Lata 1938/1939.
    Attached Files

    Comment

    • jdudu
      Gość
      • 11-2001
      • 58

      #3
      Karwina

      Na giełdzie w Żywcu będziesz miał okazję dowiedzieć się czegoś
      napewno od gości kolekcjonerów z Czech.
      Wystarczy spytać

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        Browar w Karwinie przeżył dwa polskie epizody: pierwszy w latach 1918 - 1920 (przed zajęciem Zaolzia przez Czechy w drodze zbrojnej agresji, a czym zazwyczaj nie pamiętamy) oraz drugi, w latach 1938 - 39.
        Z pierwszego okresu prawdopodobnie pochodzi pokazan wyżej etykieta, z drugiego - popularne u nas ładne etykiety barwne - czerwone, pomarańczowe, żółte i niebieskie.
        Ciekawostką jest etykieta w trzech językach - po polsku, czesku i niemiecku, pochodząca najprawdopodobniej z 1940 r.

        Comment

        • Żywiec
          Senior
          • 12-2001
          • 1571

          #5
          Krzysiu napisal/a
          Ciekawostką jest etykieta w trzech językach - po polsku, czesku i niemiecku, pochodząca najprawdopodobniej z 1940 r.
          W zbiorze posiadam nawet dwie takie, trzyjęzyczne ciekawostki..
          Attached Files

          Comment

          • Żywiec
            Senior
            • 12-2001
            • 1571

            #6
            c.d.

            i dygi przykład karwińskiej etykiety z okresy przejściowego. Znane są również trzyjęzyczne butelki na piwo karwińskie, z rozlewni Hoyera w Czeskim Cieszynie.
            Attached Files

            Comment

            • Żywiec
              Senior
              • 12-2001
              • 1571

              #7
              Re: c.d.

              Żywiec napisal/a
              i dygi okresy

              Comment

              • grzeber
                Senior
                • 05-2002
                • 2866

                #8
                Podstawka z Karwiny

                Przedwojenna podstawka z Karwiny. Mój nanjowszy nabytek
                Pytanie dla ekspertów: co oznacza skrót O.S. obok napisu KARVIN ( moje domysły kierują sie na Oberschlesien ).
                Attached Files
                pozdrawiam
                www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                Comment

                • dryx
                  † 1966-2017 Piwosz w Raju
                  • 04-2002
                  • 1735

                  #9
                  podstawka z Karwiny

                  a oto inna podstawka z Kawiny nie występująca w katalogu R.Kwietnia
                  wzór obustronny
                  Attached Files

                  Comment

                  • kiszot
                    Senior
                    • 08-2001
                    • 8081

                    #10
                    Odp: Podstawka z Karwiny

                    grzeber napisał(a)

                    Pytanie dla ekspertów: co oznacza skrót O.S. obok napisu KARVIN ( moje domysły kierują sie na Oberschlesien ).

                    Brawo.Dokładnie to,czyli Górny Śląsk.
                    Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                    1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                    Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                    Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                    So von Natur, Natur in alter Weise,
                    Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                    Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                    Comment

                    • Bartosz98
                      Gość
                      • 12-2002
                      • 7

                      #11
                      Swego rodzaju ciekawostką są okolicznoci zamknięcia Browaru w Karwinie ( zakończył swą działalnosć 14.04.1953 roku). Mianowicie powodem zamknięcia było tąpnięcie górotworu w nocy z 13 na 14.04.( jak widać w latach pięćdziesiątych nie tylko u nas wydobywano na tzw. Zawał) Na skutek rozległych szkod górniczych zabudowania browaru groziły katastrofą budowlaną w związku z czym z dnia na dzień zakład zamknięto.Niestety nie mam informacji czy do dzis browar choć w częći istnieje.

                      Comment

                      • Piwowar
                        Senior
                        • 05-2001
                        • 2542

                        #12
                        Browar w Karwinie założył hrabia Jindrich von Larisch Mönnich w roku 1840. W latach 1859 – 1887 właścicielem był Johann von Larisch Mönnich, lecz piwo warzył w browarze dzierżawca Bernard Mandovsky. W latach 1887 – 1915 mam znów niejakiego Jindricha von ... jako właściciela. Dzierżawcą browaru był w tym okresie Bedrich Proskovec. W latach 1915 – 1939 dzierżawcą był Ottokar Weber. W 1947 roku browar wszedł w skład Moravsko – Slezskich Pivovarów i według moich danych został w 1948 roku zamknięty.
                        Archiwum piwne

                        Poznaj
                        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                        Comment

                        • uszok73
                          Senior
                          • 01-2003
                          • 135

                          #13
                          Odp: Podstawka z Karwiny

                          grzeber napisał(a)
                          Przedwojenna podstawka z Karwiny. Mój nanjowszy nabytek
                          Pytanie dla ekspertów: co oznacza skrót O.S. obok napisu KARVIN ( moje domysły kierują sie na Oberschlesien ).
                          masz całkowitą racje z O S ale ta podstawka nie jest zaliczana do zbiorów polskich gdyż było to po zajęciu zaolzia przez Czechów.A następnie przez Niemców.Tak samo z etykietami

                          Comment

                          • becik
                            Senior
                            • 07-2002
                            • 14999

                            #14
                            a z którego roku (mniej więcej) jest ta podstawka niemieckojęzyczna?, przecież etykiety z czasów okupacji (w języku polskim, czeskim i niemieckim) są zaliczane jako polskie, wiec jeśli podstawka pochodzi z tego okresu można ją śmiało zaliczyć do Polski
                            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                            Comment

                            • Piwowar
                              Senior
                              • 05-2001
                              • 2542

                              #15
                              Podstawka niemieckojęzyczna pochodzi według mnie z przed wojny, ale pierwszej. Widokówka, którą zamieścił Grzesiek też jest tylko niemieckojęzyczna i pochodzi z roku 1905.
                              Archiwum piwne

                              Poznaj
                              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎