Piwowar - magazyn 3 - lato 2011 Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena: 10.00zł / 9.00

Piwowarstwo:
Piwowar - polski magazyn dla piwowarów domowych. Numer 3.

American Sour Beers: Innovative Techniques for Mixed Fermentations Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena promocyjna - zamiast 95.99zł,
zapłacisz jedynie
: 86.39zł - tylko do 28-07-2019!
Anglojęzyczna:
Książka ta wprowadza czytelnika w tajniki produkcji piw kwaśnych.
Dyskusja: Browar Wojnicz
Wyświetlenie postu osobno
Stare 23-06-2005, 00:43
Fotka Użytkownika: Leonpraga
Leonpraga Leonpraga is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa/Baczki Stare
Standardowy

Pewnie i masz rację piwowar, nie zagłębiałem się jeszcze w temat Wojnicza, podałem jedynie dane z Galicyjskiego spisu adresowego firm, z 1912 roku. Ale, co do 3 maszyn parowych o mocy 160 HP, może w spisie popełnili błąd jak zresztą i w innych spisach często to się zdarza. W tym samym spisie pod rubryką SŁÓD BROWARNIANY; występuje ponownie "Wojnicz, Jordan z Zakliczyna Zygmunt, browar parowy i słodownia. 3 masz. par. 160 HP; rob. 60", Ale może też być tak, że te 160 HP odnosi się do Zakładów Fabrycznych, które widnieją w opisie, który podałem wcześniej, w ogóle zastanawiam się, dlaczego podano moc w HP. Jest to jednostka miar angielskich i amerykańskich (koń parowy), horse power, które maja symbole hp. lub HP, 1 hp.=1,0139 KM, co dawałoby moc 162 koni mechanicznych z groszami. W tym samym spisie np. browar w Żywcu ma maszynę parową o mocy 270 HP i produkcji 100 000 hl. piwa, zaś browar Sanguszków w Tarnowie posiada 2 maszyny parowe o mocy 240 HP, dodatkowo 2 dynamomaszyny o mocy 150 HP, i motor elektryczny, zatrudniał 90 robotników a produkowali, 51 000 hl. piwa i wiadomo, że tą moc zużytkowali nie tylko do produkcji piwa, też na zakłady fabryczne. Więc pewnie, co do Wojnicz maszyna ta obsługiwała, browar, słodownię, gorzelnię, młyn. Mogło to też należeć wszystko do Zygmunta Jordana, więc pewnie podawano ogólną moc, całych zakładów fabrycznych, nie rozgraniczając na poszczególne zakłady, który ile zużywa mocy, liczba pracowników też pewnie była liczbą zatrudnianych we wszystkich zakładach. Pozdrawiam.
Odpowiedz cytując