Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Surowce niesłodowane

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Ka_Dar
    Senior
    • 03-2003
    • 248

    #16
    Odp: Odp: Odp: mąka kukurydziana

    Krzysiu napisał(a)
    Tak jak nie szukam wrażeń kulinarnych w McDonaldsie.
    W tej "restauracji" kawałki kurczaka i ryby (podobno filety z dorsza) w panierce smakują tak samo. Takie "pyszne", że smaki odróżnia się po napisach na opakowaniu. Ale to już inny temat.

    Comment

    • Borysko
      Senior
      • 02-2004
      • 1144

      #17
      A ja dla odmiany jak najbardziej na temat.
      Często pojawia się tu zwrot "kleikowanie". Ale co on tak na prawdę oznacza? Czy chodzi tu o rozpuszczenie skrobi zawartej w ziarnie?
      Jakie są temperatury kleikowania pszenicy, jęczmienia i owsa?

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #18
        Kleikowanie to czynność, która przez podgrzanie powoduje otwarcie łańcuchów amylopektyny (3/4 skrobii), które ulegają wyprostowaniu i przez to stają się bardziej podatne na działania enzymów. Kleikowanie zwiększa lepkość brzeczki, dlatego często stosuje sie je osobno, przy udziale enzymów sztucznych.

        Temperatura kleikowania zalezna jest od pochodzenia skrobii i waha się od 65 C (pszenica, jęczmień do 80 C w przypadku ryżu.

        Comment

        • joelka
          Senior
          • 03-2005
          • 817

          #19
          niesłodowana pszenica/jęczmień

          Odświeżę temat.
          Doszukałam się kiedyś informacji o korzystnym wpływie niesłodowanego ziarna jęczmienia i pszenicy w zacieraniu, w ilości oczywiście małej. Skleroza jednak nie pozwala mi dojść do źródła tej informacji. Jeśli ktoś słyszał, ktoś wie, proszę niech się podzieli informacją.

          Comment

          • Twilight_Alehouse
            Chmielowisko.pl
            • 06-2004
            • 6310

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika joelka
            Odświeżę temat.
            Doszukałam się kiedyś informacji o korzystnym wpływie niesłodowanego ziarna jęczmienia i pszenicy w zacieraniu, w ilości oczywiście małej. Skleroza jednak nie pozwala mi dojść do źródła tej informacji. Jeśli ktoś słyszał, ktoś wie, proszę niech się podzieli informacją.
            Ogólnie surowce niesłodowane wpływają korzystnie na pienistość piwa. Jednak od ziarna wygodniejsze są płatki, zarówno jęczmienne, jak i pszeniczne (po prostu łatwo dostępne).

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #21
              Trudno mówić o "korzystnym" wpływie surowców niesłodowanych na piwo - dodaje się je zwykle ze względu o obniżenie kosztów produkcji. Różne surowce jednak mają pewien wpływ na właściwości piwa: ryż rozjaśnia i poprawia pienistość, kukurydza nadaje słodkawy posmak, pszenica poprawia nieco pienistość, jęczmień nadaje bardziej surowy, zbożowy smak, a sacharoza i syrop glukozowy łagodzą smak piwa, zwiększając jednocześnie ilość alkoholu. Pamiętać jednak należy, że dodatek surowców zbożowych utrudnia zacieranie - mniejsza ilość enzymów ma do przerobienia większą ilość "trudniejszej" skrobi, dlatego w przemyśle równocześnie z surowcem zbożowym stosuje się dodatek egzogenicznych enzymów.

              W niektórych piwach dodatek surowców niesłodowanych jest dość znaczny i wywiera istotny wpływ na właściwości (Witbier - do 50% niesłodowanej pszenicy - wyraźnie odmienny charakter piwa niż typowe bawarskie pszeniczniaki). Najwięcej surowców niesłodowanych - głównie przetworzonej kukurydzy - stosuje się w przemyśle amerykańskim, ale trudno ich piwa wielkoprzemysłowe uważać za wyznacznik dobrego smaku.
              Last edited by Krzysiu; 16-08-2005, 19:17.

              Comment

              • joelka
                Senior
                • 03-2005
                • 817

                #22
                [QUOTE=Krzysiu]
                W niektórych piwach dodatek surowców niesłodowanych jest dość znaczny i wywiera istotny wpływ na właściwości (Witbier - do 50% niesłodowanej pszenicy - wyraźnie odmienny charakter piwa niż typowe bawarskie pszeniczniaki). QUOTE]

                O wpływie na pienistość lub kolor to wiedziałam. Interesowało mnie właśnie to czy dobrze zapamiętałam znalezioną informację o tak dużym wkładzie niesłodowanej pszenicy. Zastanawiałam się czy ktoś się pomylił czy ja coś przeoczyłam. Tak więc dziękuję za informację.
                A że mam 2 kg niezesłodowanej pszenicy to może kiedyś w ramach eksperymentu sprawdzę co uzyskam po dodaniu wyżej wymienionej.

                Comment

                • Chmielu94
                  Gość
                  • 08-2005
                  • 5

                  #23
                  ??????

                  Comment

                  • huanghua
                    Senior
                    • 10-2005
                    • 1910

                    #24
                    Reaktywuje dyskusję pytaniem:
                    Czy dodatek płatków owsianych zwiększa mętność piwa gotowego? W stoutach to nie robi różnicy, ale w klarownym może. Tak podejrzewam. Jak myślicie?
                    W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                    Comment

                    • darko
                      Senior
                      • 06-2003
                      • 2078

                      #25
                      Niesłodowane zboże wprowadza dodatkowie białko - a to może być przyczyną zmętnienia.

                      Comment

                      • huanghua
                        Senior
                        • 10-2005
                        • 1910

                        #26
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darco112
                        Niesłodowane zboże wprowadza dodatkowie białko - a to może być przyczyną zmętnienia.
                        Czyli ewentualna przerwa w 50 st. C może dac efekt...
                        Ale z drugiej strony po to dodaję, aby poprawic pienistość... ach te dylematy
                        Dzięki darco
                        W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                        Comment

                        • Hedin
                          Senior
                          • 02-2011
                          • 370

                          #27
                          A ktoś ma doświadczenie z dodawaniem niesłodowanego jęczmienia? Ma korzystny wpływ na pianę, podobnie jak pszenica, czy nie? Planuję użyć tak do 15% do alta kiedyś, by był bardziej "tradycyjny" (zapewne nie każde ziarno w słodzie puściło kiełki).

                          Comment

                          • jacer
                            Senior
                            • 03-2006
                            • 9875

                            #28
                            Dlaczego ma być bardziej tradycyjny? Alty robili z niesłodowane go jęczmienia?
                            Milicki Browar Rynkowy
                            Grupa STYRIAN

                            (1+sqrt5)/2
                            "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                            "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                            No Hops, no Glory :)

                            Comment

                            • Hedin
                              Senior
                              • 02-2011
                              • 370

                              #29
                              Zakładam, że słodownie z XVII w. nie wyglądały tak, jak te z XX i technologia produkcji słodu się nieco różniła. Słodując dwukrotnie zwykły jęczmień w domu, zauważyłem, że każde ziarno nie puszcza kiełków.

                              Comment

                              • jacer
                                Senior
                                • 03-2006
                                • 9875

                                #30
                                Na podstawie tego, że tobie nie wykiełkowały ziarna przyjąłeś tezę, że kiedyś też nie kiełkowały?

                                Bardzo to odważne i jakoś mało naukowe.

                                Może poprostu miałeś dziadowski jęczmień.
                                Milicki Browar Rynkowy
                                Grupa STYRIAN

                                (1+sqrt5)/2
                                "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                                "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                                No Hops, no Glory :)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎