Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Landsberg (Gorzów Wlkp)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • scheik
    Member
    • 09-2003
    • 34

    Browar Landsberg (Gorzów Wlkp)

    Witam.
    Interesuje mnie historia Gorzowa przedwojenna gdyż rozwijam swoją stronke internetową m.in. w tym temacie (www.boonkersmaniac.org). A że do tego jestem miłośnikiem złotego trunku ciekaw jestem, czy zna ktoś losy gorzowskiego browaru Kohlftock. Mi udało się zdobyć pare skanów etykiet tegoż browaru. Wiem, że mieścił się on przy dzisiejszej ulicy Matejki (zaraz koło skrzyżowania Atejki Kosynierow Gdyńskich). Będe wdzięczny za wszelkie informacje, linki, bądź materiały
    Attached Files
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Na początek - właściciel browaru nazywał się Louis Kohlstock.

    Comment

    • Shlangbaum
      Senior
      • 03-2005
      • 5828

      #3
      Browar został założony w 1849

      Znalazłem w sieci etykietę tego browaru. Pochodzi z witrynki http://www.brauwesen-historisch.de/

      Tutaj też jest ciekawa rzecz.
      Attached Files
      Last edited by Shlangbaum; 27-01-2007, 14:51.

      Krakowski Konkurs Piw Domowych !

      Comment

      • Shlangbaum
        Senior
        • 03-2005
        • 5828

        #4
        Pokaźny zbiorek etykiet z tego browaru znalazłem też na stronie Sopisty


        Krakowski Konkurs Piw Domowych !

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2542

          #5
          No to na początek trochę o początkach browaru, a resztę jak znajdę więcej czasu.

          Browar Louis Kohlstock

          Korzeni tego browaru należy pewnie szukać w odległych wiekach. W 1719 roku posiadał Johann Michael Kaßmann, mieszczanin z przywilejem piwnym, a z zawodu blacharz, działkę w rynku, na której znajdował się browar z gorzelnią i wyszynk. Przez cztery generacje synowie rodziny Kaßmann byli w Gorzowie blacharzami i piwowarami. W ciągu tego okresu doprowadzili browar do takiego stanu, że w 1818 roku był największym w mieście.
          W 1849 roku Wilhelmina Karolina Kaßmann wyszła za mąż za zarządcę gorzelni, urodzonego w 1820 roku Louisa Borislausa Kohlstocka. Kohlstock wydzierżawił browar od swoich teściów i już w 1854 roku stać go było na wykupienie zakładu na własność. Zapewne od tego roku browar nazywał się „Brauerei Louis Kohlstock”.
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • lukiper
            Senior
            • 02-2003
            • 163

            #6
            Tu też są etykiety z Gorzowskich browarów:


            Jakiś czas temu ktoś sprzedawał też na allegro zestaw z Gorzowa za ok 800zł
            www.pilsdeckchen.za.pl
            www.wkk.free.ngo.pl

            Comment

            • brzeczka
              Senior
              • 12-2003
              • 373

              #7
              Do scheika - powinienieś udać się do Biblioteki Wojewódzkiej, mają tam 2 książki adresowe z 1903 i 1909. Poza tym pani z biblioteki powiedziała mi, że w Archiwum Państwowym przy Grottgera mają tego więcej, ale nigdy tam nie dotarłem.

              Browar Louisa Kohlstocka faktycznie działał, jak podał Piwowar od roku 1719, ale mieścił się przy rynku głównym, nieopodal katedry po stronie północno-zachodniej. Na pocztówkach przedwojennych, przedstawiających miasto widziane z Zawarcia widać komin słodowni. Browar najprawdopodobnie spłonął razem z całą starówką, spalony przez bawiących się "przyjaciół" zza Buga 2 miesiące po przejściu frontu.
              W 1908 firmę przejął Hugo Kohlstock, a od 1912 Herbert & Hans Kohlstock. W 1931 jako właściciele widnieją H. Kohlstock i B. Wangerin a piwowarem był Walter Komes.
              Na szyldzie z okolic 1910 widnieje napis Brauerei, Destillation, Rum Fabrik von Louis Kohlstock (zdjęcie poniżej). Firma produkowałą także wody gazowane i lemoniady.
              Browar posiadał składy w dzielnicach Neumark, Grenzmark i Pommern. Znalazłem w Stargardzie Szczecińskim i Szczecinie:
              Stargard - piwa Kohlstocka oferowała firma Otto Clemens Biergrosshandlung przy Grosse Muehlenstr. 12, która działała conajmniej od 1915 r., poza tym w latach 30-tych browar miał własne przedstawicielstwo przy Barnimstr. 10 (1937);
              Szczecin - skład firmy działał od 1927 do 1941 przy Falkenwalderstr. 61, 62, 116, 119 - zmiany adresu, obecnie Al. Wojska Polskiego.
              Firma posiadała (1931) słodownie o pojemności 40 cetnarów zsypu, 2 maszyny chłodzące firmy Borsig, urządzenia do obciągu beczek i butelek firm Oskar Boethner Maschinenfabrik z Lipska i Saxo. Transport zapewniało 6 samochodów ciężarowych i 50 koni. W tym czasie browar warzył piwa dolnej fermentacji i piwo karmelowe górnej fermentacji

              Myślę, że można pociągnąć temat na dalsze browary gorzowskie, tym bardziej, że w "Brauerei Verzeichnis..." Friedrich namieszał mocno.
              Źródła:
              Adressbuch der Brauereien und Malzfabriken von Europa 1892-93
              Reichsadressbuch 1912, 1915
              Stettiner Adressbuch 1927-1941
              Stargarder Adressbuch 1911, 1917, 1937
              Landsberger Adressbuch 1903, 1909
              Die Deutschen Brauereien 1931
              Attached Files
              opracowanie Tomasz Kaczmarski Szczecin

              Comment

              • brzeczka
                Senior
                • 12-2003
                • 373

                #8
                Niechcący zamieściłem zdjęcie pływającej stołówki-sklepu ponownie...
                Znalazłem jeszcze skład Kohlstocka w Myśliborzu (Soldin NM) - informacje w temacie o browarach pow. myśliborskiego.
                Zamieszczone zdjecia pochodzą z:
                Dawne widoki Gorzowa, Zdzisław Linkowski, Gorzów 1997
                Stettiner Adressbuch 1930
                Szczecin - Miasto Szczecinian: Nabrzeże Odry między Dworcem Kolejowym a Grabowem oraz Łasztownia, Aleksy Pawlak, Szczecin 2005

                Drugim działającym do Końca browarem była firma Braci Gross, mieszcząca się przy Wollstrasse 45/46 - obecnej nazwy nie znam.
                Na zdjęciu poniżej widać za zachowanym fragmentem murów miejskich budynki browaru.
                Brauerei Gebr. Gross Brauerei założyli w roku 1834 2 bracia Gross. Od roku 1903 firmą zarządzali Willy i Walter Gross - wnukowie jednego z założycieli browaru, a w 1936 firmę przekształcono w otwartą spółkę handlową (OHG - chyba odpowiednik spółki jawnej).
                W okresie hiperinflacji firma rozszerzyła asortyment o produkcję likierów i soków ocowych oraz handel winami.
                W 1931 r. prokurentem firmy był Fritz Gross, piwowarem i głównym słodownikiem Karl Petermann.
                Browar posiadał własną niewielką słodownię na 12 cetnarów zsypu, piwo rozwoziły 2 samochody, zatrudniano łącznie 19 pracowników, w tym 10 robotników.
                Produkowano wyłącznie piwa górnej fermentacji, w tym Landsberger Kribbelweisse – specjalność browaru.
                Browar przetrwał pożar Starówki z wiosny 1945, niestety nie wiem w jakim stanie i czy warzono po wojnie piwo, zamknięto go chyba w 1950 r.
                Attached Files
                opracowanie Tomasz Kaczmarski Szczecin

                Comment

                • Piwowar
                  Senior
                  • 05-2001
                  • 2542

                  #9
                  Wracając do browaru Kohlstock:
                  Zdolny właściciel wciąż powiększał swój zakład, produkując coraz więcej piwa. Kiedy po 1880 roku przestawiono produkcję na piwa dolnej fermentacji, które wymagały dłuższego leżakowania, okazało się że piwnice browaru są niewystarczające. Na zboczu góry przy dawnej Heinersdorfer Strasse, być może że dzisiejszej ul. Matejki, zbudowano nowe piwnice, w których odtąd leżakowano piwo. W browarze w rynku pozostały biuro, warzelnia, słodownia, destylarnia i wyszynk. W 1906 roku przeniesiono do nowo wybudowanych budynków przy Heinersdorfer Strasse warzelnię.
                  Archiwum piwne

                  Poznaj
                  http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                  Comment

                  • brzeczka
                    Senior
                    • 12-2003
                    • 373

                    #10
                    Zapomniałem: założycielami browaru byli kupcy Gustav Fr. i Karl Ed. Gross, który był także radnym miejskim.

                    W 1863 r. w Gorzowie działało 6 browarów:
                    Ehrenberg, Brückenstraße 8
                    Groß, Wollstraße 45/46 - także gorzelnia
                    Güthler, Wollstraße 61
                    Hoffmann, Wasserstraße 8
                    Kohlstock, Markt 12 - także gorzelnia
                    Pfauth, Richtstraße 61
                    Za: http://www.genealogienetz.de/reg/BRG...g/land1863.htm
                    opracowanie Tomasz Kaczmarski Szczecin

                    Comment

                    • Marcin76
                      Senior
                      • 11-2005
                      • 235

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika brzeczka
                      Drugim działającym do Końca browarem była firma Braci Gross, mieszcząca się przy Wollstrasse 45/46 - obecnej nazwy nie znam...
                      Browar przetrwał pożar Starówki z wiosny 1945, niestety nie wiem w jakim stanie i czy warzono po wojnie piwo, zamknięto go chyba w 1950 r.
                      Browar działał do ok. 1946/1947 roku. Później była chyba tylko rozlewnia. Jego właścicielem był Józef Bukowski. Po 1945 ulica początkowo nazywała się Wolska, a następnia Pocztowa.
                      Reklama prasowa z XI 1945 roku.
                      Attached Files

                      Comment

                      • brzeczka
                        Senior
                        • 12-2003
                        • 373

                        #12
                        Przed chwilą dostałem interesujące zdjęcie - jest to pewnie ta druga siedziba browaru przy ul. Matejki.
                        Obieg pocztówki 16.10.1915, oryginał pochodzi z kolekcji Jacka Jakubca.
                        Attached Files
                        opracowanie Tomasz Kaczmarski Szczecin

                        Comment

                        • scheik
                          Member
                          • 09-2003
                          • 34

                          #13
                          Nie spodziewałem się aż tak fachowej pomocy za co mocno dziękuje

                          Jeżeli chodzi o ten browar przy murach miejskich, to do dzisiaj zachowane są piwnice. Dzisiaj znajduje się w nich pub Gerappa. Z kolei jeżeli chodzi o warzelnie na Matejki, panuje tam, niestety, ogólna rozbiórka ruin budynku. Właśnie w tych ruinach koleś znalazł etykiety a następnie wystawił na allegro. Dostęp do biblioteki uniemożliwiają mi studia w Poznaniu.
                          Pozdrawiam

                          Comment

                          • brzeczka
                            Senior
                            • 12-2003
                            • 373

                            #14
                            Z tego co ja się orientuję to lokal Gerappa mieści się w pozostałościach browaru Moegelina (Wollstr. 61), a browar Gross` ów stał bardziej w lewo, ale głowy nie dam.
                            Browar ten działał już 1863, a jego właścicielem był do 1880 (?) Christian Ernst Güthler. Po nim firmę przejął (wg M. Friedricha) Bernhard Rothenbücher, po którym firmę przejął w 1886 r. Walter Prochnow, a po 1892 Gustav Moegelin. Firma prawdopodobnie zaprzestała warzenia w 1908 r. Moegelin prowadził na dużą skalę handel zborzem, a w budynku browaru mieściła się także gospoda.
                            Ze względu na dużą ilość browarów na niewielkiej powierzchni, posiadanie kilku siedzib przez kilka browarów jednocześnie i totalny miszung w "Brauerei Verzeichnis..." ciężko jest ustalić co gdzie i kiedy było, a ostatnio w Gorzowie zaczęto na dużą skalę rozbiórki.
                            opracowanie Tomasz Kaczmarski Szczecin

                            Comment

                            • Shlangbaum
                              Senior
                              • 03-2005
                              • 5828

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika scheik
                              Z kolei jeżeli chodzi o warzelnie na Matejki, panuje tam, niestety, ogólna rozbiórka ruin budynku.
                              Jeżeli masz taką możliwość, to byłoby interesujące jakbyś udokumentował to (jeśli nie osobiście to poprzez znajomych) fotograficznie i zamieścił tu zdjęcia. Zawsze to jakaś pamiątka pozostanie.

                              Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎