Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browary na Kresach Wschodnich

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kałusz
    Senior
    • 02-2002
    • 302

    #16
    Browary na Kresach Wschodnich

    Dziękuję wszystkim za posty i informacje o kresowych browarach. Moja praca posuwa się do przodu, choc niestety wolniej, niż bym chciał. Wertując rozmaite spisy teleadresowe zorientowałem się, że dla określenia firm zajmujących się dystrybucją piwa stosowane były różne nazwy:

    1.przedstawicielstwo browaru
    2.zastępstwo browaru ( często również " zastępstwo piwa z browaru...")
    3. filia browaru
    4.rozlewnia browaru
    5.hurtowy skład piwa
    6.skład piwa
    7.hurtownia piwa

    Czy możecie mi pomóc w określeniu różnic między tymi nazwami? Z góry dziękuję.
    sj

    Comment

    • arcy
      Senior
      • 07-2002
      • 7538

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Simon
      W Izraelu chyba nie... albo się jest żydem ( po matce ) , albo gojem. Goj nie zostanie nigdy Żydem, może być co najwyżej obywatelem Izraela ( Izraelczyk ? )
      To bardziej skomplikowane i zależne od tego, o jaki odłam judaizmu chodzi.

      Comment

      • Marcin76
        Senior
        • 11-2005
        • 235

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kałusz
        Dziękuję wszystkim za posty i informacje o kresowych browarach. Moja praca posuwa się do przodu, choc niestety wolniej, niż bym chciał. Wertując rozmaite spisy teleadresowe zorientowałem się, że dla określenia firm zajmujących się dystrybucją piwa stosowane były różne nazwy:

        1.przedstawicielstwo browaru
        2.zastępstwo browaru ( często również " zastępstwo piwa z browaru...")
        3. filia browaru
        4.rozlewnia browaru
        5.hurtowy skład piwa
        6.skład piwa
        7.hurtownia piwa

        Czy możecie mi pomóc w określeniu różnic między tymi nazwami? Z góry dziękuję.
        Witam!
        5, 6, 7 uznałbym jako jeden rodzaj firmy. Po prostu hurtownia piwa z możliwością sprzedaży detalicznej lub nie. Pewnie większość rozlewni piwa było też hurtowniami, ale nie wszystkie hurtownie były rozlewniami. Również 1, 2 i 3 można wrzucić do jednego wora. Nazwy te były często wymienne. Różnice raczej nie były zbyt wielkie. Przeważnie firmy z grupy 1, 2, 3 prowadziły też działalność z rodzaju 5, 6 i 7, a czasami były też rozlewniami.

        Comment

        • Kałusz
          Senior
          • 02-2002
          • 302

          #19
          Browary Na Kresach Wschodnich

          Dzięki za odpowiedź, Marcin. Zgadzam się z tobą, zastanawiałem sie po prostu, czy można uchwycić wyraźne różnice w tych nazwach.
          Mam jeszcze jedno pytanie - w jakim mieście było zastępstwo na Wołyń browaru Haberbusch i Schiele? Nie natrafiłem na nie w żadnym z przejrzanych dotychczas spisów adresowych, choć mogłem również po prostu to przeoczyć. W każdym razie są przecież butelki z tej reprezentacji - ale niestety z samym nazwiskiem właściciela.
          sj

          Comment

          • Leonpraga
            Senior
            • 02-2005
            • 468

            #20
            Znalazłem skład piwa w Grodnie
            Grodno Haberbusch – Schiele, Skład Piwa i WWG. „Prima” ul. Rynkowa 15

            Comment

            • Kałusz
              Senior
              • 02-2002
              • 302

              #21
              Browary na Kresach Wschodnich

              To był skład Z.Wellera - sprzedawał nie tylko piwo H&Sch, ale też okocimskie.
              sj

              Comment

              • Leonpraga
                Senior
                • 02-2005
                • 468

                #22
                Znalazłem jeszcze reprezentacje w Buczaczu i Wilnie, należąca do tego samego właściciela

                * Repr. Br. Okocim i fabr świec „Alba“ – wł. Oskar Freudenthal tel. 51 -1937

                Comment

                • Kałusz
                  Senior
                  • 02-2002
                  • 302

                  #23
                  Browary na Kresach Wschodnich

                  Dziękuję za informację. Składów, hurtowni, reprezentacji było na Kresach tyle, że czasem trudno się w tym połapać.
                  Tropię wciąż zastępstwo browaru H&Sch na Wołyń - właścicielem był. A.Tojbicz. W okresie 1927-1930 miał on składy piwa w Kowlu i w Równem, niestety, w przejrzanych przeze mnie księgach adresowych i spisach abonentów telefonicznych nie ma wzmianki, jakie piwo sprzedawał w tych miejscowościach.
                  sj

                  Comment

                  • Leonpraga
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 468

                    #24
                    jeszcze kilka adresów

                    Brześć
                    * „Dojlidy” Erenstein Sz. ul. Krzyuwa 32 -1925/6

                    * Repr. Br. „Dojlidy” – wł. D. T. Cybulkin ' 4-52 ul. Pierackiego 43 -1937

                    * Skł. Piwa – wł. Szymon Szawszycki ' 62 ul. Pierackiego 29 -1937

                    * Hurtowy Skład Piwa – Palewski ' 62 ul. Krzywa 31 -1922/4

                    Stanisławów
                    * Restauracja, pokój do śniadań i Hurt. Skład Piwa – Salomon Händler ' 357 ul. Piłsudskiego 3 -1925

                    * Hurt. Skł. Piw. wł. M. Tauber ' 161 ul. Gazowa 18 -1925

                    Stryj – Stanisławów
                    * Zast. Lwowskiego Tow. Akc. Browarów ' 24 ul. Szaszkiewicz 7 -1925

                    * Skład Piwa, Zast. Br. A. hr. Lanckorońskiego – wł. Abracham Egid ' 131 -1925
                    * Zastępstwo Piwa – wł. A. Egid ul. Zamkowa 4 -1937

                    * Repr. Br. Okocim, wł. B. Diamond i I. Rosenman ' 1-30 ul. Legionów 7 -1937

                    * Repr. Br. Ks. Tychy – wł. Wiktor Tusch ' 9 ul. Jagielońska 41 -1937

                    * Zast. Br. Żywiec i fabr. wody sodowej ' 1-88 ul. Zamkowa 14 -1937

                    Święciany - Wilno
                    * Skład Piwa – wł. Jeruchim Sirotko ' 28 ul. Łyntupska 10 -1937

                    Wilno

                    * Browary i Słodownie „Szopen” Tow. Akc. Browaru (Skład) ul. Tartaki 28 -1925/6

                    * Browar Tow. Akc. ,,Szopen” (Skład) ul. Wileńska 26 -1926/7

                    * Browar – wł. Jodel Margolis ul. Kalwaryjska 6 -1928

                    * Browar „Cerwony Dwór” S. A. ul. Pańska 23 -1926/7

                    * Browar „Czerwony Dwór” S. A. ul. Jagielońska 3 -1928

                    * Skład Browau „Okocim” Sp z o.o. ul. Bonifraterska 6 -1926/7/8/30

                    * Fabr. wód gaz. i owoc., hurt. skład piwa – wł. Mejer Berger ' 14-95 -1937

                    * Repr. Br. Żywiec – wł. Borys Brensztejn ' 18-62 ul. Zarzecze 19 -1937

                    * Skład Piwa, Br. Haberbusch i Schiele – wł. Władysław Chojnicki ' 8-82 ul. Kopnicka 12 -1937

                    * Skład Piwa i fabr. napoj. „Nektar” ' 4-60 ul. Lelewela 1 -1937

                    * „Przemysł Browarniany” Sp z o.o., zarząd i biuro ' 5-66 ul. Podgórna 7 -1937

                    * Hurt Skład Piwa – wł. Józef Raskin ' 5-44 ul. Jagielońska 4 -1937

                    * Skład Browaru Czerwonodworskiego ' 744 ul. Wielka 46-42 -1922/4

                    Comment

                    • e-prezes
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 19165

                      #25
                      Białoruskie tropy

                      Lista na tej stronie zawiera także wytwórnie win i spirytusu, ale znaki zapytania przy niektórych znaczą, że co do przeznaczenia autor strony nie miał zbyt wielu informacji historycznych. Może przyda się komuś ten odnośnik.
                      Last edited by e-prezes; 22-10-2014, 11:39.

                      Comment

                      • e-prezes
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 19165

                        #26
                        Brak odzewu
                        Po latach wróciłem do tematu ze względu na wyjazd do strefy bezwizowej Brześć.
                        Znajdują się tam budynki oznaczone jako browary w miejscowościach:

                        * Wierzchowice (Ivan Roth) obecnie w obwodzie brzeskim, w rejonie kamienieckim (w różnych źródłach destylarnia)
                        * Ogrodniki (Potockich) w obwodzie brzeskim, w rejonie kamienieckim
                        * Kasztanówka (ew. Czachec, Czachce) w obwodzie brzeskim, w prużańskim rejonie
                        * Leżajka w obwodzie brzeskim, w prużańskim rejonie
                        * Linowo (Trębickich) w obwodzie brzeskim, w prużańskim rejonie
                        * Atteczyzna (Bielskich) w obwodzie brzeskim, w żabinieckim rejonie. Rok budowy 1904

                        Ktoś ma jakieś informacje?

                        Comment

                        • e-prezes
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 19165

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga Wyświetlenie odpowiedzi
                          jeszcze kilka adresów

                          Brześć
                          * „Dojlidy” Erenstein Sz. ul. Krzyuwa 32 -1925/6

                          * Repr. Br. „Dojlidy” – wł. D. T. Cybulkin ' 4-52 ul. Pierackiego 43 -1937

                          * Skł. Piwa – wł. Szymon Szawszycki ' 62 ul. Pierackiego 29 -1937

                          * Hurtowy Skład Piwa – Palewski ' 62 ul. Krzywa 31 -1922/4
                          Nie odnalazłem ulicy Pierackiego (była krótko między 1934 lub 35 do 1939 roku.
                          Krzywa to obecnie Dzierżyńskiego. Jeśli zachowała się przedwojenna numeracja to pod nr 31 jest stary drewniany budynek. Nr 32 wygląda na mocno przebudowany współcześnie. Cała narożna kamienica. Więc ciężko stwierdzić czy to przebudowa czy nowy budynek. Raczej to drugie.
                          Last edited by e-prezes; 16-05-2018, 12:38.

                          Comment

                          • e-prezes
                            Senior
                            • 05-2002
                            • 19165

                            #28
                            Uzupełniłem o dane z 1939 roku.
                            * Wierzchowice w rejonie kamienieckim - były trzy majątki Rothów w gminie Wierzchowice, ale najpewniej chodzi o Konstantego Rotha i Wierzchowice "A";
                            * Ogrodniki (Potockich) w rejonie kamienieckim;
                            * Kasztanówka (ew. Czachec, Czachce) - obecnie Linowo w prużańskim rejonie, właściciel Janusz Dziekoński;
                            * Leżajka w obwodzie brzeskim, w prużańskim rejonie;
                            * Linowo (Kazimierz Trębickich) w prużańskim rejonie - folwark Izabelin;
                            * Ateczyzna (Bielskich) obecnie Leninski w żabinieckim rejonie. Rok budowy 1904. Ateczyzna z folwarkami Zwarowicze i Józefin, Edward Bielski,

                            Comment

                            • e-prezes
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 19165

                              #29
                              * Leżajka (Zenowil) w prużańskim rejonie, właściciel Stanisław Wysłołuch;
                              * Linowo (Kazimierz Trębickich) ob. Internacjonalnyj w prużańskim rejonie - folwark Izabelin; przebudowany, po wojnie fabryka skrobi

                              Comment

                              • e-prezes
                                Senior
                                • 05-2002
                                • 19165

                                #30
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga Wyświetlenie odpowiedzi
                                na początek Dokszyce z mojego spisu katalogowego;

                                DOKSZYCE

                                * Browar – wł. Szleifer -1889
                                * Browar – wł. J. D. Gordinow -1910/26/7/8/30
                                * Browar – Jakób Godinow -1930/1
                                * Browar – Gordinow B-cia -1929/30/6
                                * Browar ,,Gambrinus” tel. 8 ul. Sienkiewicza 10 -1937/8/9

                                Proszę o uzupełnienie
                                Znalazłem w sieci butelkę z czasów carskich, a na pewno sprzed 1917 roku. Nowa Bawaria H. Gordina. 107 strona pdf-a.

                                Gordon H. (tak w książce), Dokszycki nr 30. Według danych z 1909 r. W zakładzie pracowały 3 osoby. Roczna wydajność wyniosła 6908 rubli.
                                Szleifer. Rok założenia: 1880. Wzmianka o zakładzie występuje w 1884 roku.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎