Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Warszawa - browary i ich właściciele

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #61
    Jaki konkretnie XIX-wieczny browar przy Wronej masz na myśli? Ja spotkałem się jedynie (tu sięgam do notatek które jednak nie są nieomylne a już na pewno nie aktualizowane od lat ) z małym rzemieślniczym browarem (wpierw określonym jako "browar drewniany" a póżniej "murowany", wystęującym pod adresem Wronia 45 róg Krochmalnej którego od około 1829 roku właścicielem była rodzina Suchockich i browar ten funkcjonował najprawdopodobniej do 1849 roku kiedy to został kupiony przez powstały 3 lata wcześniej browar Haberbuscha , Schiele i Klawe'go a likwidacja nastąpiła (ale to już moje domniemania) gdyż browar Haberbuscha wchłonął po prostu sąsiednią działkę (sam znajdował się na Krochmalnej 59 pod nt hipotecznym 1003).
    Edward Thieme (lub Timme-nazwisko to było często przekręcane w źródłach) faktycznie prowadził browar w podwarszawskim Tarczynie w okresie od pierwszej dekady XX wieku do początku lat 20.
    W okresie międzywojennym rodzina Thieme była właścicielem reprezenatacji browaru Haberbuscha w podwarszawskim Grójcu (niestety budynki nie zachowały się już). Posiadam jedyny znany egzemplarz kapsla Haberbuscha z nazwą tej reprezentacji (składu) - niestety w stanie tragicznym.
    Masz rację iż tuż po 1945 roku Zygmunt Thieme prowadził rozlewnię (skład) browaru Książęcego przy ul. Ceglanej (obecna Pereca). Potwierdza to oczywiście etykieta ktorej skan zamieściłeś jak i rozmowa jaką miałem przyjemność odbyć kilka lat temu z rodziną Thiele ktora do tej pory mieszka w Grójcu o czym zapewnie dobrze wiesz
    Myslę że Marcin76 jak tylko przełamie wrodzone lenistwo dopisze tutaj sporo ciekawych informacji na Twój temat , szczególnie odnośnie browaru w Tarczynie którego lokalizację udało Mu się ustalić jakiś czas temu.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • babsy
      Junior
      • 12-2007
      • 5

      #62
      Jestem pod niebywalym wrazeniem! Dziekuje Ci baaardzo ale to bardzo serdecznie za te informacje! Nie jestem jednak pewna rodziny "Thiele" z Grojca - moj dziadek, mieszkaniec Grojca, nosi bowiem nazwisko Time. To od niego zaczerpnelam te wszystkie informacje, ale wiadomo jak to z dziadkami bywa...tu cos doda, tam o czyms zapomni wiec sama postanowilam poszukac czegos na temat swoich korzeni.
      Jeszcze raz bardzo dziekuje. Bede niezmiernie wdzieczna za kolejne informacje.
      Niestety nie wiem co to byl za browar na Wroniej, nie udalo mi sie takze dotrzec do imienia owego Thime, ktory prawdopodobnie nie byl rodowitym Polakiem. Ponoc pracujac w browarze w jakims wypadku nieszczesnik stracil obie nogi... Nie wiem nawet kiedy zmarl :-/

      Comment

      • Cooper
        Senior
        • 11-2002
        • 6055

        #63
        Sorry , fatalna literówka z mojej strony. Miałem na myśli oczywiście nazwisko Time. Przykry incydent o którym piszesz też wydaje mi się iż był wspomniany w czasie rozmowy z - jak wynika - Twoim dziadkiem. Nie jestem pewien czy nie chodziło o ktoryś z browarów radomskich - bodajże browar "Nektar" ale tu już nie chcę tu przyfantazjować przypominając sobie na siłę fakty Niestety w obecnej chwili nie mogę sobie przypomnieć więcej detali.
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • babsy
          Junior
          • 12-2007
          • 5

          #64
          Jak moge sie skontaktowac z Marcinem? Probowalam mailowo ale bez powodzenia a sam Marcin widac nie zaglada juz na ten watek :-/ Ciekawosc przeokrutna mnie zrzera a bezradnosc w tym przypadku dobija...

          Comment

          • Adaskov
            Junior
            • 12-2007
            • 2

            #65
            Chcial bym sie przedstawic : jestem pra, pra wnukiem Karola Machlejd jak widac pisane nazwisko przez "j" chcial bym zwrocic na to uwage gdyz widze ze jest ono pisane blednie Widze ze duze zainteresowanie jest browarem. Niestety o browarze sam duzo nie wiem , tyle ze byl, z opowiesci dziadka i ojca , kiedys nawet w swieto zmarlych nad grobem proboszcza Machlejda , zalozyciela liceum Reja , spotkalismy juz starsza kobiete ktora opowiadala jak bawila sie kiedy byla dzieckiem w browarze Karola.

            Pozdrawiam wszystkich Bede musial z ojcem odwiedzic browar kiedys

            Comment

            • darek99
              Senior
              • 04-2002
              • 2147

              #66
              Chyba ten w Ciechanowie.
              Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
              Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
              skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
              Epikur z Samos.

              Comment

              • Adaskov
                Junior
                • 12-2007
                • 2

                #67
                tak , w ciechanowie.

                Comment

                • Kałusz
                  Senior
                  • 02-2002
                  • 302

                  #68
                  Warszawa - browary i ich właściciele

                  A ja z innej ( trochę) beczki - co prawda nie chodzi o warszawski browar, ale o warszawską reprezentację ( skład) wileńskiego Browaru Szopen, która przed 1914 rokiem działała na Pradze, na ulicy Namiestnikowskiej. Szukam informacji o niej, ale - niestety - oprócz krótkich wzmianek o jej istnieniu nie znalazłem nic więcej. Może ktoś ze znawców warszawskiego piwowarstwa coś wie? Z góry dziękuję!
                  sj

                  Comment

                  • Marcin76
                    Senior
                    • 11-2005
                    • 235

                    #69
                    Z tego co mi wiadomo przy ulicy Namiestnikowskiej 9 mieścił się skład piwa już przed 1896 rokiem. Początkowo jest podawany jako skład piwa i porteru Wileńskiego Browaru Parowego I. Lipskiego, a przed 1898 też z Wileńskiego Towarzystwa Akcyjnego Browaru " Chopin ". Ostatnia znaleziona przeze mnie wzmianka o tej firmie pochodzi z kalendarza z 1907 roku.

                    Comment

                    • Leonpraga
                      Senior
                      • 02-2005
                      • 468

                      #70
                      Namiestnikowska 9 na Pradze to obecnie J. Sierakowskiego 9 na placu gdzie znajdował się skład obecnie znajduje sie szkła, na przeciwko Urzędu Dzielnicy Praga Północ, w 1900 roku znajdował sie tam skład piwa Chopina i Lipskiego.

                      Comment

                      • Leonpraga
                        Senior
                        • 02-2005
                        • 468

                        #71
                        Nazwisko Time występuje w spisach kilkakrotnie i tak;

                        Tarczyn – Browar – Edwar Time 1910/3/22
                        - Edwar Thiem Bierlager 1939

                        Głuchów k. Grójca – Browar Edward Time 1927

                        Kobylin pod Grójcem – Browar E. Time 1926/7

                        Ostrołęka – Zygmunt Time 1910/1

                        Comment

                        • babsy
                          Junior
                          • 12-2007
                          • 5

                          #72
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga Wyświetlenie odpowiedzi
                          Nazwisko Time występuje w spisach kilkakrotnie i tak;

                          Tarczyn – Browar – Edwar Time 1910/3/22
                          - Edwar Thiem Bierlager 1939

                          Głuchów k. Grójca – Browar Edward Time 1927

                          Kobylin pod Grójcem – Browar E. Time 1926/7

                          Ostrołęka – Zygmunt Time 1910/1
                          Dziekuje za informacje. Wybaczcie ale jako laik musze spytac co to oznacza? Te daty i miejscowosci? Czy Bierlager to nazwa tego browaru w Tarczynie? Skad czerpiecie te wszystkie informacje?
                          Ostatnio moje poszukiwania genealogiczne zawiodly mnie w watki intryg rodem z brazylijskich seriali wiec wole zadac kilka banalnych pytan :-)
                          Pozdrawiam

                          Comment

                          • Leonpraga
                            Senior
                            • 02-2005
                            • 468

                            #73
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika babsy Wyświetlenie odpowiedzi
                            Dziekuje za informacje. Wybaczcie ale jako laik musze spytac co to oznacza? Te daty i miejscowosci? Czy Bierlager to nazwa tego browaru w Tarczynie? Skad czerpiecie te wszystkie informacje?
                            To oznacza że w latach 1910, 1913, 1922 właścicielem browaru w Tarczynie był Edward Time, a w r1939 roku nazwa browaru brzmiał Edwar Thiem Bierlager, informacje te jak zwykle przeważnie pochodzą z zasobów bibliotecznych lub archiwalnych.

                            Comment

                            • Piwowar
                              Senior
                              • 05-2001
                              • 2542

                              #74
                              Znalazłem taką ciekawostkę:

                              Warszawa, 21 lipca 1895 roku

                              Do biura browaru akcyjnego Kijok & Cie. wdarł się zwolniony ze stanowiska były księgowy browaru i po ostrej wymianie zdań oddał pięć strzałów z rewolweru do dyrektora browaru Zaremby oraz głównego akcjonariusza Liedtke; pierwszy poniósł śmierć na miejscu, drugi został ciężko ranny. Mordercę aresztowano."
                              Archiwum piwne

                              Poznaj
                              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                              Comment

                              • ziomalreal
                                Junior
                                • 09-2004
                                • 17

                                #75
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                                No , no piękna sprawa. Skąd wiesz że to podstawka ??? Masz orginał !???Wg mnie to etykieta. Browar najprawdopodobniej ten na Żurawiej 14 , jednak nie wiem jaki był tam adres (numer) hipoteczny a na etykiecie właśnie takowy widnieje. Muszę pogrzebać w źródłach. Na prawie 100-procentowe udowodnienie iż jest to etykieta załączam skan prawie identycznych etykiet z browaru H.Junga. Tam jednak jako adres podany jest adres składu a nie browaru.
                                Żurawia 16. Poniżej fotka etykiety
                                Attached Files

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎