Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Wojnicz

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kotmonika
    Member
    • 04-2005
    • 32

    Browar Wojnicz

    Witam!
    Mam takie sprzczne informacje dotyczące miejscowości Wojnicz.Mianowicie:

    WOJNICZ – browar Zygmunta Wojnicza w Wojniczu. Brakuje mi informacji o dacie założenia i zamknięcia browaru oraz o jego produkcji.
    Znalazłam tez w necie taka informację przy Wojniczu:
    Dawny browar z ok. 1900 r., wzniesiony przez Jordanów przy drodze do Zakliczyna, na wprost pałacu. Eklektyczny, o zróżnicowanej strukturze przestrzennej, z przybudowanym od zach. skrzydłem gospodarczym.

    Czy to był ten sam browar, cz te informacje są wiarygodne? Może posiadacie cos na ten temat w swoich zbiorach. Pozdrawiam!
  • Leonpraga
    Senior
    • 02-2005
    • 468

    #2
    Niema tego dużo ale myślę że pozwoli, to rozwinąć dyskusję o browarze w Wojniczu, nie wiem akurat skąd, data założenia browaru 1900 rok, może jest to data zmiany na browar parowy, może przebudowy browaru, nieraz w jednym browarze występuje kilka dat założenia, moje poszukiwanie różnią sie od podanego prez ciebie opisu, poniżej podaję spis z mojego katalogu;

    WOJNICZ, k. Tarnowa, woj. Małopolskie

    * Browar – wł. Władysław Dembski (1873) -1873
    * Zakłady Fabr., Browar Parowy i Słodownia – wł. Zygmunt Jordan z Zakliczyna-1896/12/4
    * Browar – wł. L. Jordan -1922/6/7/8

    W 1912 roku jako Zakłady Fabryczne, browar parowy i słodownia należace do Zygmunta Jordana, były wyposażone w 3 maszyny parowe o mocy 160 HP., przy produkcji piwa i fabryce zatrudnionych było 60 robotników.

    Comment

    • cororo
      • 04-2003
      • 766

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kotmonika
      Witam!
      Mam takie sprzczne informacje dotyczące miejscowości Wojnicz.Mianowicie:

      WOJNICZ – browar Zygmunta Wojnicza w Wojniczu. Brakuje mi informacji o dacie założenia i zamknięcia browaru oraz o jego produkcji.
      Znalazłam tez w necie taka informację przy Wojniczu:
      Dawny browar z ok. 1900 r., wzniesiony przez Jordanów przy drodze do Zakliczyna, na wprost pałacu. Eklektyczny, o zróżnicowanej strukturze przestrzennej, z przybudowanym od zach. skrzydłem gospodarczym.

      Czy to był ten sam browar, cz te informacje są wiarygodne? Może posiadacie cos na ten temat w swoich zbiorach. Pozdrawiam!

      mam etykiete w stanie bardzo słabym ale jest myśle ze za kilka dni znajdzie się na stronie u kolegi Skrzyniarza.

      Comment

      • szczerbak
        Junior
        • 02-2005
        • 5

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga
        Niema tego dużo ale myślę że pozwoli, to rozwinąć dyskusję o browarze w Wojniczu, nie wiem akurat skąd, data założenia browaru 1900 rok, może jest to data zmiany na browar parowy, może przebudowy browaru, nieraz w jednym browarze występuje kilka dat założenia, moje poszukiwanie różnią sie od podanego prez ciebie opisu, poniżej podaję spis z mojego katalogu;

        WOJNICZ, k. Tarnowa, woj. Małopolskie

        * Browar – wł. Władysław Dembski (1873) -1873
        * Zakłady Fabr., Browar Parowy i Słodownia – wł. Zygmunt Jordan z Zakliczyna-1896/12/4
        * Browar – wł. L. Jordan -1922/6/7/8

        W 1912 roku jako Zakłady Fabryczne, browar parowy i słodownia należace do Zygmunta Jordana, były wyposażone w 3 maszyny parowe o mocy 160 HP., przy produkcji piwa i fabryce zatrudnionych było 60 robotników.
        Witam
        Wiadomości te nie są prawdziwe. Zamieścił je ktoś bez wcześniejszego sprawdzenia. Opisany budynek nie jest częścią browaru. Znajdował się on nieco dalej. Po browarze nie pozostało prawie nic. Zachowała się część parteru jednego z budynków browarnianych, zaadoptowana obecnie na budynek mieszkalny, dużych rozmiarów piwnica fermentacyjna z kamienia ciosanego i cegły oraz część betonowej zapory, która spęczała wodę na potrzeby browaru. Co do daty powstania browaru to jest to rok 1867, a zamknięcia rok 1915.

        Comment

        • Leonpraga
          Senior
          • 02-2005
          • 468

          #5
          Kolego szczerbak nie wiem jakie posiadasz dane co do browaru w Wojniczu, może je przekażesz na forum. Zarzucanie mi ze podaje nieprawdziwe i niesprawdzone wiadomości jest po prostu nadużyciem w stosunku do mnie, nie powiem wręcz że chamstwem, ja nie opisywałem żadnego budynku tylko podałem że był wyposażony w maszynę parowa i zatrudniał 60 ludzi, o jakie budynki ci chodzi. Piszesz że browar został zamknięty w 1915 roku proszę przedstaw dowody a nie krytykuj, ja swoje dane czerpie z wydawnictw rządowych, jak spisy nieruchomości, czy taryf lub ksiąg adresowych a nie z jakichś felietoników pisanych przy innych okazjach, i nie zarzucaj człowiekowi którego nie znasz że kłamie. W księgach adresowych browar wł. L. Jordan, występuje w 1922, 1926, 1927, 1928, jest wiec co do twojej daty zamknięcia 1915 r. różnica 13 lat, to dużo. Więc chciałbym żebyś podał skąd wzięła się ta data i skąd masz wiadomości że w tym roku został browar zamknięty, zaraz biorę się i do pracy i prześlę dane ze spisów adresowych które posiadam, ty lepiej postaraj się oto samo na potwierdzenie swoich słów. Przedstawiam fragment spisu firm z 1912 roku
          Attached Files
          Last edited by Leonpraga; 09-06-2005, 13:02.

          Comment

          • szczerbak
            Junior
            • 02-2005
            • 5

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga
            Kolego szczerbak nie wiem jakie posiadasz dane co do browaru w Wojniczu, może je przekażesz na forum. Zarzucanie mi ze podaje nieprawdziwe i niesprawdzone wiadomości jest po prostu nadużyciem w stosunku do mnie, nie powiem wręcz że chamstwem, ja nie opisywałem żadnego budynku tylko podałem że był wyposażony w maszynę parowa i zatrudniał 60 ludzi, o jakie budynki ci chodzi. Piszesz że browar został zamknięty w 1915 roku proszę przedstaw dowody a nie krytykuj, ja swoje dane czerpie z wydawnictw rządowych, jak spisy nieruchomości, czy taryf lub ksiąg adresowych a nie z jakichś felietoników pisanych przy innych okazjach, i nie zarzucaj człowiekowi którego nie znasz że kłamie. W księgach adresowych browar wł. L. Jordan, występuje w 1922, 1926, 1927, 1928, jest wiec co do twojej daty zamknięcia 1915 r. różnica 13 lat, to dużo. Więc chciałbym żebyś podał skąd wzięła się ta data i skąd masz wiadomości że w tym roku został browar zamknięty, zaraz biorę się i do pracy i prześlę dane ze spisów adresowych które posiadam, ty lepiej postaraj się oto samo na potwierdzenie swoich słów. Przedstawiam fragment spisu firm z 1912 roku
            Przepraszam kolegę Leonapragę za nie porozumienie. Wystawiałem po raz pierwszy komentarz i „dodałem cytowany post” przez pomyłkę. Nie dotyczył on tekstu Leonapragi, lecz jest to odpowiedz na pytania zadane przez kotmonikę.

            Comment

            • szczerbak
              Junior
              • 02-2005
              • 5

              #7
              Poszukuję przedmiotów związanych z działalnością Browaru Wojnicz. Jeśli posiadacie Państwo w swoich kolekcjach cokolwiek, co jest związane z tym browarem, to bardzo proszę o kontakt zemną. Będę bardzo wdzięczny.

              Comment

              • Leonpraga
                Senior
                • 02-2005
                • 468

                #8
                Nic dodać nic ująć przeprosiny przyjęte. Pozdrawiam

                Comment

                • Piwowar
                  Senior
                  • 05-2001
                  • 2542

                  #9
                  Według moich danych browar został założony w 1864 roku. Władysław Dembski został właścicielem w roku 1873 lub 1878, w starych, zmaltretowanych tekstach łatwo jest pomylić 3 z 8, więc nie jestem do końca pewny. W 1896 roku mam już jako właściciela Zygmunta Jordana, który w latach późniejszych występuje jako Zygmunt Zakliczyn – Jordan. Pan Zakliczyn oprócz browaru i słodowni w Wojniczu posiadał kilka innych zakładów, takich jak na przykład młyny parowe w Wojniczu i Zawodziu oraz gorzelnię w Pustkowie koło Dębicy.
                  Nie chciałbym się narazić tak jak kolega Szczerbak, ale podejrzewam że spis firm Leonpragi z 1912 roku nie jest zbyt dokładny. Sam browar napędzany był maszyną parową o mocy 40 koni mechanicznych oraz silnikami elektrycznymi i zatrudniał przy rocznej produkcji około 13 000 hl - 14 000 hl piwa 40 osób. 160 koni to ogólna moc wszystkich maszyn pracujących w zakładach Zakliczyna. Poza tym w młynach zatrudniano 20 osób, a w gorzelni 8. Po 1905 roku nie znalazłem już żadnej wzmianki o gorzelni, co jednak nic nie znaczy, ponieważ spisy, niezależnie czy polskie, czy austriackie, nie zawsze bywały dokładne. Na przykład „Verzeichnis der Brauereien Österreichs - Spis browarów Austriackich“ sporządzony 15 kwietnia 1911 roku informuje, że browar w Wojniczu napędzany jest ręcznie, co jest na pewno bzdurą. Funkcję głównego piwowara w browarze przed pierwszą wojną światową pełnił niejaki J. Klusek, mistrzami piwowarskimi byli Max Wolf (chyba Niemiec) oraz Karl Dworak (na pewno Czech). Taki jest stan moich informacji na dzień dzisiejszy.
                  Archiwum piwne

                  Poznaj
                  http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                  Comment

                  • Leonpraga
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 468

                    #10
                    Pewnie i masz rację piwowar, nie zagłębiałem się jeszcze w temat Wojnicza, podałem jedynie dane z Galicyjskiego spisu adresowego firm, z 1912 roku. Ale, co do 3 maszyn parowych o mocy 160 HP, może w spisie popełnili błąd jak zresztą i w innych spisach często to się zdarza. W tym samym spisie pod rubryką SŁÓD BROWARNIANY; występuje ponownie "Wojnicz, Jordan z Zakliczyna Zygmunt, browar parowy i słodownia. 3 masz. par. 160 HP; rob. 60", Ale może też być tak, że te 160 HP odnosi się do Zakładów Fabrycznych, które widnieją w opisie, który podałem wcześniej, w ogóle zastanawiam się, dlaczego podano moc w HP. Jest to jednostka miar angielskich i amerykańskich (koń parowy), horse power, które maja symbole hp. lub HP, 1 hp.=1,0139 KM, co dawałoby moc 162 koni mechanicznych z groszami. W tym samym spisie np. browar w Żywcu ma maszynę parową o mocy 270 HP i produkcji 100 000 hl. piwa, zaś browar Sanguszków w Tarnowie posiada 2 maszyny parowe o mocy 240 HP, dodatkowo 2 dynamomaszyny o mocy 150 HP, i motor elektryczny, zatrudniał 90 robotników a produkowali, 51 000 hl. piwa i wiadomo, że tą moc zużytkowali nie tylko do produkcji piwa, też na zakłady fabryczne. Więc pewnie, co do Wojnicz maszyna ta obsługiwała, browar, słodownię, gorzelnię, młyn. Mogło to też należeć wszystko do Zygmunta Jordana, więc pewnie podawano ogólną moc, całych zakładów fabrycznych, nie rozgraniczając na poszczególne zakłady, który ile zużywa mocy, liczba pracowników też pewnie była liczbą zatrudnianych we wszystkich zakładach. Pozdrawiam.

                    Comment

                    • Piwowar
                      Senior
                      • 05-2001
                      • 2542

                      #11
                      Ja też nie chcę na 100% deklarować swojej racji. Spisy są nie zawsze dokładne, czasami nawet sobie przeczą, więc należy próbować znaleźć jakiś złoty środek. Z tą maszyną parową o mocy 40 HP akurat się odważyłem, ponieważ piszą o niej roczniki od 1905 do 1913 roku, informując że napędzała browar i wymieniając oprócz tego maszyny o mocy 120 HP, które napędzały resztę przedsiębiorstwa.
                      Archiwum piwne

                      Poznaj
                      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                      Comment

                      • Piwowar
                        Senior
                        • 05-2001
                        • 2542

                        #12
                        Znalazłem jeszcze produkcję na rok 1912/13 = 12 200 hl.
                        Archiwum piwne

                        Poznaj
                        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                        Comment

                        • Leonpraga
                          Senior
                          • 02-2005
                          • 468

                          #13
                          Znalazłem kilka wiadomości o piwowarstwie w Wojniczyu o które prosił mnie szczerbak, przekazuje je dla niego na forum browaru dla ogólnego dostepu dla zainteresowanych.

                          WOJNICZ

                          Wypisy z ksiąg miejskich Wojnicza



                          20. (nr Regestu) 23 V 1578 r.

                          Walenty Katarzyna i Helena dzieci po mieszczaninie Andrzeju Jędruku, działające prze plenipotenta Jana Mołdawę, sprzedają za 200 grzywien (liczonych po 30 groszy) dom narożny sąsiadujący z domem Stanisława Bardzieja, wraz z browarem przy drodze do Tarnowa, oraz plac na przedmieściu, przy drodze do Radłowa a także rolę w Kątach i na Górach.

                          28. 1578 r.

                          Walenty Jurkiewicz syn Andrzeja za 150 złp. sprzedaje Andrzejowi Stopie przypadającą mu części ojcowizny, a mianowicie domu z browarem z tyłu przy drodze do Tarnowa.

                          225. 24 IV 1592 r.

                          Mieszczanin Zygmunt Serafinowicz sprzedaje za 95 grzywien, mieszczaninowi Janowi Kubali dom z browarem, który kupił od Biesaziny stojący w rynku (in circule), miedzy domem Macieja Kołodzieja (Ratifexa i Stanisława Bujaka.

                          16. V 1597 r.

                          Dzieci ŚwP. Pawła Żyłki – Katarzyna Filipkowa, Elżbieta Jadwiga i Jan – reprezentowani przez pelenipotenta Katarzynę przez męża Filipa Filipowicza, Jadwiga przez męża Mallendinatora (młynarza) a Elżbieta przez Walentego Szczygła, sprzedają za 130 grzywien, szwagrowi Jakubowi Zającowi i ich siostrze a jego żonie Zofii dom z browarem, stojący miedzy domami Kaspra Kamińskiego i Wojciecha Andrzejewicza.

                          751. 12 IV 1619 r.
                          Jan Winiarski z żoną Anną sprzedaje za 260 złp. mieszczaninowi Wojciechowi Dułkowi i jego żonie Reginie dom z ogrodem i browarem, stojący miedzy domem Milewskiej i Wawrzyńca Wąsowicza.

                          755. 7 VI 1619 r.

                          Mieszczanin Wojciech Stopka sprzeda za 350 złp., Maciejowi Śliwczykowi i żonie jego Annie Maurkuwnie, dom z ogrodem i browarem, stojący między domem Marcina Baryczki drogą do Tarnowa

                          345. 16 II 1785 r.

                          Barbara Stańska dostaje 203 złp., za browar pod nr 56 kupiony na tymczasowe stajnie (masternię) dla koni wojskowej.

                          408. 17 VIII 1790 r.

                          Piotr Łyszkiewicz i Ignacy Łyszkowski, arendatarzy propinacji piwnej, proszą o wyznaczenie miejsca pod budowę browaru, bo dotychczasowe miejsce jest nie bezpieczne dla ognia i niewygodne dla braku wody. Magistrat zwołał na ratuszu dawnych (starych) rajców, cechmistrzów, starszych pospólstwa i wyznaczył takie miejsce na Odspisku, plac ten oddano im na 3 lata.

                          415. 8 IV 1791 r.

                          Ignacy Kozłowski i Piotr Łyszkiewicz subarendują Michałowi Barańskiemu propinację miodową i piwną na 2lata po 360 złp. z browarem, Barański winien dawać Kozłowskiemu za darmo co 10 garniec gorzałki kupowany u niego.

                          290. 12 VII 1793 r.

                          Michał i Helena Barańscy, pożyczają 615 złr. Tj. 2460 złp. od Tomasza Halla kontrolera kasy cyrkularnej w Tarnowie i zabezpieczają to na swoim domu nr 12, browarze i rolach w Wojniczu, oraz na kamienicy Panczkowej nr 94 w Tarnowie.

                          92. 4 VIII 1797 r.

                          Marianna z Korczynskich Szachowiczowa, Ewa z Korczyńskich Machalski i Ignacy Kroczynski, dzieci Marcina i Reginy Kroczyńskich, protestują przeciw kaucji z 3 X 1794 roku, wniesionej przez Józefa Machalskiego na folwarku, gruntach, rolach, łąkach, browarze i domu w mieście na rzecz, Jana Giżyckiego za dług 6592 złp., gdyż ten majątek nie jest jego własnością.

                          116. 5 II 1800 r.

                          Józef Kozłowski sprzedaje miastu dom nr 12 w Rynku na szkołę za 400 złr., z placem, piwnicą, studnią, stajniami, chlewikami i browarem pod warunkiem że umowę zatwierdzi władza wyższa (nie zatwierdziła)

                          142. VIII 1801 r.

                          Józef Kozłowski sprzedaje Wojciechowi i Zofi Zborskiej za 100 złp. Dom nr 12 w Rynku
                          Kupiony 26 X 1799 od Teresy Zaborskiej za wyjątkiem browaru.

                          144. 14 XIII 1801 r.

                          Dominik Studziński sprzedaje Jacentemu i Jadwidze Kurkiewiczom za 1600 złp. Plac pusty po pożarze pod nr 2 leżący miedzy bramą Żabieńską i Józefa Śliwczyńskiego, od rynku do przykopy, zwanej Łażińską, wraz z browarem, piwnicami, studnią z wiadrem żelaznym okutym, drzewem do budowy, dwoma drabinami i nowym stolikiem.

                          Niektóre opisy miasta Wojnicz, wskazują na fakt istnienia na przedmieściu Zamoście, dużego browaru piwnego, który powstał około 1750 – 60 roku, był to pierwszy zakład, nastawiony na produkcję przemysłową, jeżeli można nazwać to przemysłem, ale na pewno nie był to browar produkujący jedynie piwo do wyszynku we własnej karczmie.
                          Piwo tu wytwarzane było rozprowadzane do okolicznych wiosek, jak i oczywiście niekiedy docierało do Tarnowa.
                          Michał Stadnicki z Wielkiej Wsi, kupił starostwo wojnickie 30 VI 1780 roku, jak wynika ze spisów „Państwo Wojnickie w metryce Józefińskiej 1785-87” że na folwarku Michała Stadnickiego na przedmieściu, Zamoście już w tamtych latach znajdował się browar pod nr 1. W tamtym okresie browary ale już w samym mieście Wojniczu posiadali pod nr 2 Wojciech Małecki, nr 5 Jan Pachowicz, nr 54 Michał Barański, nr 58, Jan Kozłowski i nr 59 Jakub Suszewicz.
                          W 1870 roku po pertraktacjach z Stadnickimi, sprzedano Wojnicz, Dąbskim, którzy zwali się dziedzicznymi starostami wojnickiemi.
                          Na przedmieściach Wojnicza, zwanym Zamoście, a więc terenami za rzeczką, Więckówką w 1874 roku rodzina Dąbskich, wybudowała duży murowany browar, około 1883 roku został on własnością tabularną Wandy Chwalibogowskiej. Pozdrawiam

                          Comment

                          • masumi
                            Senior
                            • 08-2001
                            • 289

                            #14
                            Pozwolę sobie zabrać głos w sprawie browaru wojnickiego:
                            W XIX stuleciu dobra wojnickie przeszły w ręce Dąbskich, którzy wybudowali piękny dwór na przedmieściu Zamoście, w kierunku na Zakliczyn, a około roku 1867, duży browar i cegielnię, później własność tabularna Wandy Chwalibogowej z Dąbskich. M. Friedrich podaje, że browar powstał w 1864 roku, ale nie jest to prawda, ponieważ na drukach reklamowych browaru widnieje data 1867. Początkowo należał do Władysława hr. Dąbskiego. Po jego śmierci w 1884 roku, browar przejęła córka, Katarzyna Wanda z Dąbskich Chwalibogowa. Ona z kolei zmarła w 1891 roku i browar wraz z dobrami wszedł do masy spadkowej. W 1895 roku przeprowadzono postępowanie spadkowe w wyniku, którego 3/4 dóbr przejęła jej matka, Salomea z Jordanów Dąbska, zaś 1/4 mąż Kornel Chwalibóg, względnie syn, Jan Andrzej Ignacy Chwalibóg. Pełnomocnikiem Salomei Dąbskiej został jej syn, Zygmunt Jordan i on to właśnie zawiadywał „Browarem Wojnickim” od 1896 roku. W latach 1888 – 1896 dzierżawiony był przez Johanna Seidla. W 1900 roku firma została zmodernizowana, a w zasadzie zbudowana od podstaw. W 1906 roku browar był firma protokołowaną. Produkował piwo Angielskie, Czeskie, Bawarskie, Marcowe, Eksportowe, Porter oraz słód jasny i ciemny. W 1910 roku zatrudniał 40 robotników i miał maszynę parową o mocy 40 KM, a już 1912 roku „Zakłady fabryczne, browar parowy i słodownia” Zygmunta Jordana posiadały 3 maszyny parowe o łącznej mocy 160 KM i zatrudniały 60 robotników. Wymieniany jest jeszcze w Księdze adresowej Polski z 1928 roku, ale wydaje się, że browar przestał działać na początku lat dwudziestych XX wieku. W trakcie I Wojny Światowej został poważnie uszkodzony.
                            Żródła: poza cytowanymi przez Leonapragę i piwowara, korzystałem z zasobów Archiwum Panstwowego w Krakowie

                            Comment

                            • eskoBAR
                              Junior
                              • 04-2008
                              • 5

                              #15
                              posiadam butelkę i 2 etykiety w stanie dobrym...

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎