Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

renowacja porcelanek

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • qulek82
    Member
    • 10-2006
    • 33

    renowacja porcelanek

    Już kiedyś rozpocząłem ten temat w "moje zbieranie" bez żadnego echa ze strony zbieraczy.Dzisiaj powtórnie bo chcę się podzielić moim "wynalazkiem".Kiedyś Stolp napisał po co komu te "szroty" jak na nich nic nie widać ,faktycznie ołówek to słaba metoda odzysku napisu.Znalazłem inny mosiężna szczoteczka i czyszczenie .Patrz na efekt -tak wyglądają zdawałoby się całkowicie czyste porcelanki ,na których napis można było odczytać pod ukosem w świetle dzienym ,a teraz całkowicie czytelne!!!!!!!!!!Tylko na jednej porcelance z Namysłowa(nie ma jej na fotce) na razie nic nie wyszło ,czyszczę nadal.Z legnickich wyskoczył mi niezły rarytasik G.H.Kuhn.Udaje się z porcelankami z czarnym napisem ,czerwone w trakcie prób....
    Attached Files
  • qulek82
    Member
    • 10-2006
    • 33

    #2
    na dodatek daje jeszcze dwie fotki przed i po renowacji
    Attached Files

    Comment

    • mimons
      Member
      • 12-2002
      • 39

      #3
      Próbowałem tego. Faktycznie napisy się pojawiły, a kompletnie były niewidoczne.
      Jedyny kłopot taki, że trwałość tego co się pojawiło była krótka. Po przetarciu palcem, albo szmatką napisy od razu się wycierały.

      Comment

      • qulek82
        Member
        • 10-2006
        • 33

        #4
        trzeba będzie spróbować polakierować

        Comment

        • ergie
          Senior
          • 05-2004
          • 1041

          #5
          Polecam satynowy werniks Polycolor dostępny w sklepach dla plastyków.
          Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
          ------------------------------------------------------------------
          Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

          Comment

          • mor842
            Senior
            • 07-2015
            • 114

            #6
            Pozwolę sobie odkopać. Czy mosiężną szczotkę można zastąpić czymś innym?

            Jeszcze odnośnie samej renowacji. Czy ktoś z Was ma jakiś patent na usuwanie resztek drutu, rdzy z otworów mocujących? Wyczytałem że można to robić Fosolem. Tylko nie bardzo wiem jak wówczas je moczyć żeby nie uszkodzić napisów.

            Aha i jak usunąć z powierzchni porcelanki resztki rdzy? Jakiś delikatny środek ścierny (mleczko CIF)?
            Last edited by mor842; 22-04-2019, 21:37.

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #7
              Nie za bardzo kumam jak czyszczenie mosiężną szczoteczką a więc dalsze tarcie ma powodować pojawienie się napisów czyli farby która na skutek różnych warunków starła się, zanikneła ?
              Mosiądz jakoś wciera się w mikroskopijne rowki po farbie czy reaguje z porcelaną i powstaje od nowa napis/nadruk ?
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • mor842
                Senior
                • 07-2015
                • 114

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                Nie za bardzo kumam jak czyszczenie mosiężną szczoteczką a więc dalsze tarcie ma powodować pojawienie się napisów czyli farby która na skutek różnych warunków starła się, zanikneła ?
                Mosiądz jakoś wciera się w mikroskopijne rowki po farbie czy reaguje z porcelaną i powstaje od nowa napis/nadruk ?
                Szczerze to też się nad tym zastanawiałem. Może chodzi bardziej o ściągnięcie jakiejś wierzchniej warstwy zabrudzenia powierzchniowego?? Dlatego pytałem czy coś innego też może być. Trzeba będzie popróbować różnych sposobów...

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎