Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Mexican Cerveza Pierwsze kroki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Mattieu
    Junior
    • 05-2011
    • 19

    Mexican Cerveza Pierwsze kroki

    Witam,

    W piątek nastawiłem swoje pierwsze piwo z puchy Mexican Cerveza. Dzisiaj jest dopiero poniedziałek ( 3 doby ) a już przestało bulgotać. BLG jeszcze nie sprawdzałem - Pierwsze wyszło około 10, Zamiast cukru dodałem "Light malt extract" ekstraktu.
    Pytania :
    - Sprzedawczyni w sklepie piwowarskim nie kazała mi gotować ekstraktów w 2 litrach wody tylko je podgrzać - Czy będzie to miało wpływa na smak czy jakość piwa ?

    - Czy warto piwo z brew-kita przelewać do 2 fermentatora na cichą ( ile dni ) ? Czy temp w cichej jest zależna od rodzaju Brew-Kita ?

    - Czy po cichej przelewać jeszcze raz i dopiero mieszać z glukozą ?

    - Czy po cichej, zabutelkowaniu trzymać je jeszcze w temp pokojowej kilka dni czy ten etap zastępuje cicha ?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi, na forum jest sporo niejednoznaczności dlatego więc piszę.
  • Gabe
    Senior
    • 03-2010
    • 405

    #2
    Nachmielonych ekstraktów się nie gotuje - jedynie podgrzewa, aby swobodnie wyszły z puszki i rozpuściły się w wodzie.

    Co do cichej - zaszkodzić na pewno nie zaszkodzi, ale za to może pomóc (sklarować, polepszyć smak).

    Temperatura fermentacji (i burzliwej i cichej) nie zależy od typu brewkita, a od typu drożdży - jako że zapewne są to górnej fermentacji, więc temperatura z zakresu 15-25 °C będzie odpowiednia. (około 20 było by idealnie)

    Jeśli do fermentora, w którym przeprowadzasz cichą wrzucisz glukozę i zamieszasz, to cały proces klarowania psu na budę Lepiej surowiec do refermentacji wsypać do butelek, ewentualnie rozpuścić w minimalnej ilości wody, wlać do fermentora z kranikiem i zalać piwem po cichej.

    Comment

    • Mattieu
      Junior
      • 05-2011
      • 19

      #3
      Cyt-----Lepiej surowiec do refermentacji wsypać do butelek, ewentualnie rozpuścić w minimalnej ilości wody, wlać do fermentora z kranikiem i zalać piwem po cichej.-----

      Czyli po przelaniu do cichej, umyć fermentator po burzliwej i tam wymieszać i rozlać ?
      Rozumiem że to samo będzie jak odmierzę glukozę bezpośrednio do butelek i zaleję piwem ?
      Czy wlewanie do butelek wystarczająco wymiesza glukozę na refermentację czy trzeba jeszcze bełtnąć ( mocno, słabo? )

      Comment

      • zgoda
        Senior
        • 05-2005
        • 3516

        #4
        Masz za mało wiader. Co najmniej o jedno bez kranu.
        Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

        Comment

        • Mattieu
          Junior
          • 05-2011
          • 19

          #5
          To bez kranu do mieszania z glukozą przed refermentacją ?

          Młode piwo podczas cichej szczelnie zamknąć czy uchylić / ew podłączyć rurkę ?

          Comment

          • zgoda
            Senior
            • 05-2005
            • 3516

            #6
            To brakujące bez kranu na klarowanie/fermentację wtórną.
            Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

            Comment

            • Mattieu
              Junior
              • 05-2011
              • 19

              #7
              To jak to później przelać ? Wężykiem ?

              Comment

              • zgoda
                Senior
                • 05-2005
                • 3516

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Mattieu Wyświetlenie odpowiedzi
                To jak to później przelać ? Wężykiem ?
                Pewnie że wężykiem. Można i po sznurku, ale wężykiem szybciej. Do wiadra z kranem, w którym czeka już niezbyt gęsty syrop z cukru do refermentacji.
                Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                Comment

                • Gabe
                  Senior
                  • 03-2010
                  • 405

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                  Masz za mało wiader. Co najmniej o jedno bez kranu.
                  Niekoniecznie - na początek wystarczą dwa: jeden z kranikiem do burzliwej i rozlewu i bez kranika do cichej. Sam tak robiłem na samym początku, sprawdzało się całkiem dobrze, ale blokowało możliwości twórcze okropnie, bo dopóki piwa nie rozlałem do butelek, nie dało się nastawić niczego innego

                  Comment

                  • zgoda
                    Senior
                    • 05-2005
                    • 3516

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Gabe Wyświetlenie odpowiedzi
                    Niekoniecznie - na początek wystarczą dwa: jeden z kranikiem do burzliwej i rozlewu i bez kranika do cichej. Sam tak robiłem na samym początku, sprawdzało się całkiem dobrze, ale blokowało możliwości twórcze okropnie, bo dopóki piwa nie rozlałem do butelek, nie dało się nastawić niczego innego
                    No widzisz? Wiadro tylko 25zł kosztuje, a ile wolności daje... A co dopiero 4 wiadra, 4x więcej wolności!
                    Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                    Comment

                    • Mattieu
                      Junior
                      • 05-2011
                      • 19

                      #11
                      Blg 5, nic nie bulgoce przelewać na cichą?

                      Comment

                      • zgoda
                        Senior
                        • 05-2005
                        • 3516

                        #12
                        Jak nie minęło 2 tygodnie, to nie.
                        Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                        Comment

                        • Mattieu
                          Junior
                          • 05-2011
                          • 19

                          #13
                          Blg 4, ale na powierzchni dziwne białe place zaczęły się robić, zepsute??Click image for larger version

Name:	IMAG0173 (2).jpg
Views:	1
Size:	52,8 KB
ID:	2035374

                          Comment

                          • zgoda
                            Senior
                            • 05-2005
                            • 3516

                            #14
                            Dzie łapy pchasz? Zamknij te wiadro i nie zaglądaj tam!

                            Jak będzie zepsute, to się dowiesz w odpowiednim czasie.
                            Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                            Comment

                            • fidoangel
                              Senior
                              • 07-2005
                              • 3489

                              #15
                              Wylej, wylej bo jakaś epidemia się szykuje

                              A tak poważnie to jest ok.

                              Ps. Weź sie trochę za czytanie. Wydaje mi się, że łatwiej poczytać troszkę "kołyskę" niż tracić czas na robienie fotek, wklejanie ich na forum (do tego jest galeria). Podpowiedzi gdzie, co i jak znajdziesz w moim podpisie.
                              "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                              Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                              Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                              Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                              Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎