Przewodnik po polskich browarach 2019!

Wyświetlenie postu osobno
Stare 18-08-2011, 17:11
zby zby is offline
Junior

Miejscowość: W-wa
Standardowy to właśnie chce powiedzieć

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pioterb4 Wyświetlenie odpowiedzi
Chcesz mi powiedzieć że przeciętny polski konsumewnt piwa bez głębszej wiedzy sensorycznej jest w stanie odróżnić Pilsnera czeskiego od licencji polskiej mimo że nie udało się tego dokonać piwnym kiperom, którzy porównywali wersje czeską z polską i rosyjską (artykuł wklejał kiedyś Darekd)? Potem Ci sami wyrobieni konsumenci idą do minibrowaru, dostają klarowne Tyskie jako pilsa i wypijają go bez zmrużenia oka. Sorry, ale zbyt długo żyję w tym kraju by tak zaufać ludzkim podniebieniom.
Co roku bywamy przy czeskiej granicy i kupujemy w Czechach piwo (w butelkach). Od znanego nam ze sklepów warszawskich sprzed sporego czasu PU (moim zdaniem pochodziło z Poznania) odróżniała je także moja żona, która pije piwo ale nie jest koneserem (choć wybiera Svijansky Maz, ja wybieram Budweisera Budvara). Nie jestem koneserem sensomotorycznym ani inż chemikiem tym bardziej kiperem - jednak zaręczam, że wyczułem różnicę.No chyba, że nie mam smaku w ogóle (bo nie jestem kiperem) i nie mam prawa do rozróżniania za jego pomocą.
Jednak myślę, że nie tylko ja rozróżniłem i PU powróciło do wytwarzania się w Czechach. O rosyjskim nic nie wiem i go nie piłem.
Jak już tak solennie się troszy o wiarygodność zwykłych konsumentów to czy nie trzeba zatroszczyć się o to samo u kiperów. Producentowi nie zależy na wytwarzaniu wrażeń i przekonywaniu, że to on za pomocą kipera decyduje co zwykłemu konsumentowi najbardziej smakuje?
Jednak nie smakuje i to sensorycznie (jakkolwiek bez rejestrującej obiektywnie smaki aparatury: jakiegoś skalibrowanego na poprawne smaki smakomierza z sensorami i analizatorem zamiast języka. Kiperzy mają takie urządzenie?
Okazuje się, że podniebienie zwykłego pijaka zakłamane jest, a kiper jak trzeba (np. zarobić) wszystko prawdziwie przedstawi i nawet się nie pomyli.
Odpowiedz cytując