Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Louny, Rybalkova 1323, Rodinný pivovar Domov

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4552

    Czechy, Louny, Rybalkova 1323, Rodinný pivovar Domov

    Kiedy w styczniu 2010 roku zły wuj Huineken zamknął stary browar, piwosze w Lounach byli skazani na koncernową piwopodobną chemię. Słońce im zaświeciło ponownie w październiku 2013 gdy prawie równocześnie otworzyły się dwa browary restauracyjne i to na tej samej ulicy. Pierwszy to większy ZLoun http://www.browar.biz/forum/showthre...32#post1204332 , drugim jest odległy od niego o 300 m (350 m od przystanku ČD Louny střed) browarek Domov.
    Mieści się w ładnie wyremontowanym, starym, przedwojennym budynku mieszczącym od grubo ponad 100 lat pensjonat i restaurację. Wchodząc do głównej sali, dawny wygląd tego miejsca można podziwiać w postaci malowidła na przeciwległej ścianie i na starych fotografiach po bokach. Sala jest jasna, stoły, krzesła i boazeria z ciemnego drewna, na półkach stare piwne butelki.
    Na prawo od wejścia, w wąskim przejściu naprzeciw baru, umieszczono 200 litrową miedzianą warzelnię. Mijając ją dojdziemy do mniejszej sali, przez nią można wyjść na podwórze gdzie urządzono częściowo kryty letni ogródek z siedmioma sporymi ławami.
    Stąd wchodzi się do piwnicy gdzie znajdują się pozostałe urządzenia browaru. Zabrał mnie tam sympatyczny pan sládek, z pasją opowiadając o swojej pracy. Początkowo było tu 6 kadzi otwartej fermentacji (200 l każda), a w leżakowni 4 tanki leżakowe po 1000 l firmy kovo-Janči Přibice. Całość technologii (łącznie z warzelnią) dostarczyła firma Josefa Krýsla. Po paru miesiącach dokupiono jeszcze 2 tanki leżakowe po 1200 l (Brewtec-Lom u Mostu) i dwie kadzie fermentacyjne po 600 l każda. Dzięki temu pan sládek ma większą swobodę i może eksperymentować z nowymi rodzajami piw. A stara się uwarzyć nawet 2 piwa specjalne miesięcznie. Było już pszeniczne, ale, miodowe (miód dodawany przy fermentacji), śliwkowe (na bazie maceratu) i inne których nie zapamiętałem. Na początku sierpnia miał być gotowy dojrzewający właśnie Amber Ale 12° oraz mocniejsza wersja jasnego - 13°, w początku września dojrzeje Red IPA. W stałej ofercie są 2 piwa:

    - Lounský žejdlík 11° světlé http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=109481
    - Lounský žejdlík 13° tmavé http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=109483
    W czasie mojej wizyty trafiłem jeszcze na
    - Polotmavý speciál 12° http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=109482

    Pan sládek to prawdziwy pasjonat, widać jaką radość sprawia mu ta praca, cieszy się gdy goście mogą co kilkanaście dni spróbować nowego piwa. Zapytany o bliską konkurencję w postaci browarku ZLoun powiedział, że to nie konkurencja tylko dobrzy znajomi (czy u nas to możliwe?). Razem organizują 30.08.14 na głównym rynku lounskiej starówki Pivní slavnosti, gdzie oprócz obu miejscowych będą uczestniczyć zaprzyjaźnione browarki: Kahan-Most, Antoš-Slany, U Štocesů-Rokycany.

    Ale powróćmy do browarku Domov.
    Trochę dziwi, że piwa podawane są w kuflach bez logo choć takowe są w sprzedaży (0,5 l-85 kč, 0,3 l-75 kč). Są też koszulki (180 kč), etykiety samoprzylepne (20) i inne gadżety w postaci otwieraczy, długopisów itp.). Podkładki firmowe dostępne na stołach.
    Można zabrać piwa na wynos w PET-ach lecz napełniane są one wprost z nalewaka na barze.

    Oferta jedzenia zmienia się w zależności od pory dnia. Do godziny 13 obowiązuje polední nabídka z gotowymi daniami (zupa 25 kč+do wyboru 5 drugich po 75 kč). Później można już zamawiać z dość bogatego menu dania typowo czeskiej kuchni w cenach 100-300 kč, w 99% oczywiście mięsne. Jest też kilka rodzajów ryb i oczywiście komplet czeskich przekąsek.
    Obsługa sprawna i miła. Warto tu wpaść, rzeczywiście można się poczuć jak w domu.
    Czynne: pon. - czw. 10.30-23, pt. 10.30-24, sob. 11- 24, niedz. 11-22.

    Fotki w galerii:







    Last edited by dadek; 17-08-2014, 03:03.
  • pebejot
    Senior
    • 01-2010
    • 1415

    #2
    Browarek odwiedzony na początku listopada.

    W ofercie były 4 piwa:
    - Lounský žejdlík 11° světlé (18 / 26 kč)
    - Lounský žejdlík 13° tmavé (20 / 28 kč)
    - Pumpkin Ale 13° special (27 kč za 0,4 l.)
    - Galaxy Ale 13° special (27 kč za 0,4 l.)

    Piwo nadal nalewane jest do "czystych" szklanek, a firmowe kufle i pokale pozostają jako ekspozycja na sprzedaż.
    Ceny gadżetów nieco się zmieniły. Szkło kosztuje teraz od 55 do 200 kč, koszulki są po 120 kč, zaś firmowe podstawki (na stołach tylko poplamione i podniszczone) można kupić za 8 koron.

    Comment

    • heckler
      Senior
      • 09-2012
      • 1817

      #3
      Piwo nieznacznie podrożało i kosztuje następująco:
      Jasna 11-ka 19 / 27Kc. Dla mnie bardzo dobre, piwko. Treściwe. Szkoda tylko że praktycznie bez goryczki. Sladek mógłby sypnąć garść więcej chmielu.
      Ciemna 13-ka 21 / 29Kc. Średnie.
      Rezane 20 / 28Kc. Nie piłem.
      Special 0,4l /28Kc. dostępna była IPA. Spróbowałem.
      Attached Files

      Comment

      • Shedao
        Senior
        • 09-2007
        • 900

        #4
        Środkowy browarek z Louńskiej trójcy. Odwiedzony 29.06 w godzinach okołopołudniowych, kiedy w lokalu na poledni nabidkę zwaliło się chyba pół miasta Udało nam się jednak zająć stolik, i to na ogródku, gdzie mogliśmy korzystać z pięknej pogody.

        Faktycznie do godziny 13 w ofercie są tylko rzeczy z nabidki, regularne menu jest niedostępne. Jako, że oferta nabidki, jak i zapowiedziany długi czas oczekiwania na jedzenie, nas nie zachęciły, zdecydowałem się tylko na piwo. Wypiłem dwa: Svetly Lezak 11 oraz IPA. Kelnerka obsługująca mnie była mocno niekomunikatywna, prosiłem o oba piwa małe, dostałem jedno małe, jedno duże... dodatkowo wydawała się mieć problem z tym, że poprosiłem o deseczkę degustacyjną (która jest w ofercie). Zaczęła coś kręcić, że długo będzie nalewana (a piwa w wersji 0,3/0,5l. to już nie problem ), w końcu zrezygnowałem.

        Same piwa - uwaga, spoiler alert - najsłabsze w Lounach. IPA była tak jałowa, że klękajcie narody. Svetle to dolne regiony czeskich minipivovarów. Nic specjalnego.

        Ogólnie - nie urzekło mnie to miejsce w żadnym aspekcie. Zdecydowanie bardziej warto przejść się do pobliskiego Zichovca.

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎