Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

starsze polskie kapsle

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • paveuek
    Senior
    • 09-2001
    • 410

    starsze polskie kapsle

    Prośba do kolekcjonerów kapsli a szczególnie Beermatta i Andiego:
    co to za kapsle? Niektóre mogą być nie od piwa, nie wiem..

    5 - pod spadem mam napis "Ustroń"
    6 - pod spodem napis Gdańsk
    Attached Files
    Katalog polskich kapsli od piwa: www.kapsle.xon.pl
    Polskie forum kolekcjonerów kapsli: www.forum.kapsle.xon.pl
  • behemoth
    Senior
    • 12-2001
    • 248

    #2
    1- rozlewnia Końskie
    2- rozlewnia Grabowo
    9- rozlewnia Gołuchów

    Comment

    • paveuek
      Senior
      • 09-2001
      • 410

      #3
      No po prostu super!
      Może jeszcze wiesz w jakich latach mniej więcej były używane te kasple?
      Katalog polskich kapsli od piwa: www.kapsle.xon.pl
      Polskie forum kolekcjonerów kapsli: www.forum.kapsle.xon.pl

      Comment

      • Andi
        Senior
        • 07-2001
        • 1915

        #4
        Odp: starsze polskie kapsle

        paveuek napisał(a)
        Prośba do kolekcjonerów kapsli a szczególnie Beermatta i Andiego:
        co to za kapsle? Niektóre mogą być nie od piwa, nie wiem..

        5 - pod spadem mam napis "Ustroń"
        6 - pod spodem napis Gdańsk

        Wydaje mi sie ze najlepszym specjalista z Polskimi Kapslami jest Sikor-a wiec chyba jego trzeba zapytac
        Kolekcja i wymiana kapsli piwnych

        http://www.andreas-kronkorken.de

        Comment

        • becik
          Senior
          • 07-2002
          • 14999

          #5
          Filar, rozlewnia piwa Grabowo, rozlewali piwa wielu browarów (musiałbym posprawdzać), uzywany w połowie lat 90-tych, nr 1 prawdopodobnie Szczyrzyc
          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

          Comment

          • pieczarek
            zwykle cham i prostak
            • 06-2001
            • 5011

            #6
            Pamiętam dokładnie, że kapsel nr 3 był używany pod koniec lat 70-tych do napojów gazowanych sprzedawanych w Poznaniu. Najbardziej znanym napojem było "Capri". Nie przypominam sobie aby ten kapsel był stosowany do piwa.

            Comment

            • pieczarek
              zwykle cham i prostak
              • 06-2001
              • 5011

              #7
              Oprócz napojów gazowanych firma "Pegaz" produkowała różne przetwory owocowo-warzywne i musztardę. Tę musztardę pamiętam jak dzisiaj. W czasie wojny polsko-jaruzelskiej Poznań był jednym z nielicznych miast gdzie w sklepach było do kupienia coś oprócz octu. Przywoziłem do Świebodzina tę musztardę całymi torbami.

              Comment

              • Beermatt
                Gość
                • 10-2002
                • 192

                #8
                " Prośba do kolekcjonerów kapsli a szczególnie Beermatta i Andiego:

                Sporo mnie tu nie było i nie miałam okazji zareagować w szybki sposób na prośbę . Mój post będzie niewiele pomocny. Moge potwierdzić to co napisał Behemoth i dodać, że Pegaz 3, z tego co wiem nie jest kapslem po piwie. Natomiast 6 i 8 nie są znane mi w ogóle.
                Post tytułujesz Polskie starsze kapsle, gdybym tego nie doczytała pomyślałabym że to jakieś nowe na rynku. Masz pewność że te numerowane 6 i 8 to starsze??

                Comment

                • paveuek
                  Senior
                  • 09-2001
                  • 410

                  #9
                  Tak, jestem pewien, 6 i 8 posiadają sugnaturkę POB, która przestała być używana w połowie lat 90.
                  Katalog polskich kapsli od piwa: www.kapsle.xon.pl
                  Polskie forum kolekcjonerów kapsli: www.forum.kapsle.xon.pl

                  Comment

                  • Kudłaty
                    Senior
                    • 09-2001
                    • 1972

                    #10
                    Co do kapsle 5 to w Ustroniu jest rozlwnia wody mineralnej. Więc może jest to kapselek z mineralki.

                    Comment

                    • pieczarek
                      zwykle cham i prostak
                      • 06-2001
                      • 5011

                      #11
                      Kudłaty, a gdzie ty widziałeś wodę mineralną z napisem "PASTERYZOWANE"? Czasy mamy takie, że niczego z góry nie można wykluczyć ale wydaje się to mocno nieprawdopodobne.

                      Comment

                      • Kudłaty
                        Senior
                        • 09-2001
                        • 1972

                        #12
                        Napisu nie widziałem, te jasne kapsle są słabo widoczne. Też zawsze miałem problem przy ich skanowaniu.

                        Comment

                        • Sikor
                          Member
                          • 11-2001
                          • 43

                          #13
                          Co do 1,2 i 7 zgadzam się z przedmówcami. Zresztą co do 3 też - jest to kapsel napewno niepiwny. 6 i 8 wydaje mi się, że to któraś z byłych rozlewni krakowskich. Jednak 100% pewności nie mam. Dostałem kiedyś te kapsle od kolekcjonera z Krakowa on zaś miał je z jakiejś rozlewni miejscowej. Wtedy jeszcze niezbyt interesowało mnie pochodzenie kapsli a bardziej ich ilość w kolekcji i nie dowiadywałem się skąd je wziął. Zastanawia mnie ten napis Gdańsk na spodzie kapsla. To jest nadruk czy ktoś napisał Gdańsk długopisem? Tym bardziej zastanawia mnie napis na kapslu 5 - Ustroń. Kapsel ten jest z browaru Zielona Góra. W Ustroniu faktycznie była rozlewnia piwa. Używali kapsli od wody Ustronianka albo gładkich. Nie przeczę, że może i ten tam się pokazał. W latach osiemdziesiątych browary i rozlewnie brały kapsle skąd się dało. Wtedy to był wysyp na polskich piwach kapsli: czeskich, niemieckich i kapsli po wszelkiego rodzaju napojach. Rozlewnie czasami brały kapsle z browarów jak np: Browint.
                          Jeśli chodzi o lata ich używania to są to lata osiemdziesiąte.
                          Sikor

                          Comment

                          • Cooper
                            Senior
                            • 11-2002
                            • 6055

                            #14
                            Rozumiem Bart(Sikor) że nie wszystkie kapsle "wyceniłeś" na lata 80. Według mnie większość to lata 90. Kapsle 1,4,6,7 i 9 to I połowa lat 90. Nr 7 widziałem na butli ale niestety nie przylukałem na jakie piwo. Był to rok 92 (wtedy pojawiły się pierwsze po PRL-u kapsle z Warszawy i pierwsze polskie puszki - ale to już osobny temat). Nr 9 to oczywiście Gołuchów a rok też 92 (jeśli ktoś posiada stare wykazy etykiet P. Piotrowskiego to jest to kapsel do etykiety 1509/92.Nawet łoiłem to piwo (etykieta czarno-złota podobna do austriackiej) . Kapsle 2 i 8 to wg. mnie II połowa lat 90.
                            Odnośnie tych zagranicznych (głownie niemieckich) kapsli na polskich piwach to nie pamiętam jak było w latach 80. ale w 90. było ich mnóstwo (np. Konstancin używał m.in. kapsla z browaru Dessau , Dębowa Góra miała też jakiś niemiecki z 3 gotyckimi literami , podobnie jakaś rozlewnia z Pułtuska )
                            Jeśli chodzi o zaliczenie kapsli do rozlewni to zgadzam się w 100% z tym co napisaliście powyżej
                            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                            Comment

                            • paveuek
                              Senior
                              • 09-2001
                              • 410

                              #15
                              Sikor napisał(a)
                              Zastanawia mnie ten napis Gdańsk na spodzie kapsla. To jest nadruk czy ktoś napisał Gdańsk długopisem? Tym bardziej zastanawia mnie napis na kapslu 5 - Ustroń. Kapsel ten jest z browaru Zielona Góra.
                              Tak te napisy ktoś zrobił długopisem. Co do kapsla nr 6: niezbyt dobrze widać, ale na środku kapsla jes siedmioramienny żydowski świecznik, wnioskuję że było to jeszcze jedne piwo "koszerne" na jakie panowała moda na początku lat 90.
                              Katalog polskich kapsli od piwa: www.kapsle.xon.pl
                              Polskie forum kolekcjonerów kapsli: www.forum.kapsle.xon.pl

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎