Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Abbaye du Val-Dieu, Val-Dieu Blonde

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    Abbaye du Val-Dieu, Val-Dieu Blonde

    zaw. alk. 6,0%, but. 0,33 l
    kupione w hurtowni Belgium's Best (Września)

    Browar Val-Dieu to browar klasztorny powstały w... 1997 r. Założony przez dwóch młodych przedsiębiorczych wielbicieli piwa z tradycjami klasztornymi ma w sumie niewiele wspólnego. Co prawda działa w murach dawnego klasztoru cystersów Val-Dieu i wykorzystuje stare zakonne receptury, ale pewnie więcej w tym chłodnej handlowej kalkulacji niż klasztornych tradycji.
    Browar warzy trzy podstawowe gatunki: Blonde, Brune i Tripel oraz – sezonowo – Biere de Noel.
    Blond to jasne ale, częściowo filtrowane i niepasteryzowane, refermentujące w butelce.
    kolor – ciemnozłoty, lekkie zmętnienie;
    piana – początkowo rośnie dość gęstą czapą, ale bardzo szybko opada do wątłego wianuszka;
    nasycenie – wysokie; w kielichu istny wulkan;
    zapach – intensywny, drożdżowo-korzenny ze sporą cytrusową kwaskowością, ale w bardzo zachęcającym wydaniu;
    smak – wyraźna dominacja drożdży, które decydują o kwaskowym charakterze piwa; słabo wyczuwalny słód, za to głębia delikatnego smaku śmiało może konkurować z dobrymi wytrawnymi winami; korzenne dodatki też w winnym stylu; do tego sporo cytrusów (limonki, no może trochę pomarańczy) i wygładzony, lekko słodkawy posmaczek.
    Dobry cytrusowy, ale delikatny i gładki smak.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • grzech
    Senior
    • 04-2001
    • 4592

    #2
    Nabyte na Kilińskiego w Białymstoku.

    Kolor - ciemna słoma, przybrudzona drożdżami. Piana - średnia co do rozmiaru, ale trwała. Do końca pozostał korzuszek oraz sporo koronki na ściankach. Gaz - burzliwy. Zapach chlebowo-owocowy. Smak łagodny - chlebowy, głęboko aromatyczny, nieco wytrawności na koniec. Piwo "gładko" wchodzące, aromatyczne, a przy tym orzeźwiające. Pychota na 6,0.

    Comment

    • Seta
      Piję piwo
      • 10-2002
      • 6964

      #3
      Zapach kwiatowo-cytrusowy, w tle aromat chmielowo-drożdżowy; przyjemny, intensywny.
      Smak bardzo korzenny, chlebowy, lekko kwaskowaty. W posmaku goryczka i bardzo delikatna nutka alkoholowa.
      Piana na 5! - patrz poniżej.
      Kolor brudno-bursztynowy, zmącony drożdżami.

      Świetne piwo!
      Attached Files
      Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

      Comment

      • kopyr
        Senior
        • 06-2004
        • 9475

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika seta Wyświetlenie odpowiedzi
        Piana na 5! - patrz poniżej.
        Rozumiem o co Ci chodziło, ale dla mnie ta zapałka w pianie, to nie teges.
        blog.kopyra.com

        Comment

        • Seta
          Piję piwo
          • 10-2002
          • 6964

          #5
          Nie czeges??

          PS Wyjąłem ją przed wypiciem...
          Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

          Comment

          • kopyr
            Senior
            • 06-2004
            • 9475

            #6
            A mnie się kojarzy z takim kawałem. Uwaga dowcip tylko dla forumowiczów dorosłych, a przecież innych tu nie ma. Nadaje się do wątku "Dowcipy, które śmieszą tylko nas."
            blog.kopyra.com

            Comment

            • dyzman
              Senior
              • 01-2008
              • 108

              #7
              Bardzo wysokie nagazowanie, przekonująca pianka i wytrawny chlebowy posmak. Jak dla mnie najbardziej przekonująca pozycja z tego browaru.
              "Piwo stanowi dowód tego, że Bóg nas kocha i pragnie naszej szczęśliwości" Benjamin Franklin

              Comment

              • Kolesław
                Senior
                • 03-2004
                • 1130

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                Piana na 5! - patrz poniżej.
                W moim była znacznie słabsza. Fakt, że nie wysilałem się zbytnio, nie miałem ambicji, żeby pobić rekord świata, a i kielich nie taki. Moje piwo miało pianę co najwyżej średnią.
                Zapach na początku owocowy i trochę cytrusowy, lekko słodki, a do końca rzeczywiście korzenny: imbir, cynamon, kolendra. Kolor świetlisty złoto-cytrynowy.
                Smak adekwatny do zapachu, z poprawką na elementy owocowe - prawie niewyczuwalne, nie słodkie lecz kwaskowe.
                Ogólnie piwo określiłbym jako odświeżające. Dobre.

                Comment

                • GaryFisher
                  Senior
                  • 10-2009
                  • 739

                  #9
                  Kolor: bursztynowy, lekko mętny [5]

                  Piana: średnio/gruboziarnista, opada zaraz po nalaniu, jednak firanka zostaje do końca [3.5]

                  Zapach: miodowo-chmielowy, na drugim planie owoce, lekka słodowość i chlebek, przy nalewaniu skojarzyło mi się to z piernikiem, po jakimś czasie aromat miodu słabnie [5]

                  Smak: słodkawy, słodowo-owocowy, solidna baza słodowa, w smaku również występują nuty piernikowe, a gdzieś w tle coś delikatnie pieprznego co lekko piecze podniebienie (imbir?), goryczka delikatna, posmak ziarnisto mączny, bardzo treściwe piwo, bardziej przypomina piwa domowe niż współczesne komercyjne piwa, pewnie tak smakowały piwa warzone w klasztorach
                  w średniowieczu, chociaż jak napisał Dreamer piwo warzy się w Val-Dieu dopiero od 1997 roku to klasztor powstał podobno w 1216r. i przez parę
                  wieków warzono w nim piwo podobno według tych samych receptur co teraz w co jestem w stanie uwierzyć opróżniając tą flaszkę jasnego [5]

                  Nasycenie: niezbyt wysokie, odpowiednie dla tego piwa [5]

                  Opakowanie: prosta etykieta z ryciną opactwa na fioletowym tle, butelka to typowy bączek, kapsel firmowy (wszystko jak u Dreamera)[4.5]

                  Uwagi: www.val-dieu.com
                  Zakupione w: Piotr i Paweł w Blue City, Warszawa
                  Data ważności: niestety się rozmazała
                  Degustowane: 26.09.2011 ok godz. 14.45
                  Soundtrack: "Born in the U.S.A." by Bruce Springsteen
                  Tylko idiota ma porządek, geniusz panuje nad chaosem

                  Comment

                  • Swaroga
                    Senior
                    • 10-2011
                    • 115

                    #10
                    Swietne i latwo dostepne piwo.

                    Nowa etykietka to :

                    Click image for larger version

Name:	Val-dieu1.jpg
Views:	1
Size:	54,9 KB
ID:	2049215 Click image for larger version

Name:	Val-dieu2.jpg
Views:	1
Size:	54,7 KB
ID:	2049216
                    Moje przygody piwne w Belgii relacjonuje na stronie FB : Hopester
                    https://www.facebook.com/hipester
                    Spis i opis piw, które miałem okazje spróbować :
                    www.ratebeer.com/user/137460/

                    Comment

                    • wpadzio
                      Senior
                      • 06-2011
                      • 2645

                      #11
                      Nadal 6% alkoholu, 18 IBU i 8 EBC, jak podano na kontretykiecie.

                      Barwa bursztynowo-miodowa. Wyraźnie nieklarowna.
                      Biała piana o drobnej teksturze zaraz po nalaniu, w trakcie opadania pojawiają się spore bąble, które krzaczą się na szkle. Ale po pianie szybko pozostaje jedynie wspomnienie w postaci miernej szumowiny.
                      W zapachu na pierwszym planie dość ostra, jakby nawet metaliczna drożdżowa nuta. Dopiero po chwili udaje się wyczuć pewną owocową słodkawość i chmielowe ziołowe odcienie.
                      Smak jest mało wyrafinowany jak na belgijską blondynkę. Zadziwia za to wysoki udział chmielowych, trawiastych klimatów. I powiem szczerze, że mnie to ujęło. Piwo jest rześkie w odbiorze i przypomina nieco retronosowo wrażenie jak przy żuciu miętowo-limonkowej gumy. Gdzieś daleko pojawia się chlebowa słodowość a wcześniej słodkie owocowe nuty, nieco fenoli i oddech drożdży.
                      Żywe nagazowanie, pracuje w ustach, co zresztą też widać było po nalaniu w postaci szeregów niteczek bąbelków gazu obecnych w świetle piwa.
                      Butelka jak w Swarogi powyżej. Kapsel przypisany piwu.

                      Dziwne to piwo. Pachnie drożdżem i apteką. Smakuje zaś zaskakująco przyjemnie. I w tym drugim kierunku będę się skłaniał oceniając. 8 w skali 1-10.
                      Rzeczywistość jest po to, by podstawiać jej pod nos krzywe zwierciadła.
                      Serviatus status brevis est
                      3603 etykiety z zagranicznych piw wypitych osobiście, 1148 recenzji piw na browar.biz (z czego 733 zagraniczne opisałem i sfotografowałem jako pierwszy) - stan na 31.01.2020

                      Comment

                      • yaro74
                        PremiumUżytkownik
                        • 09-2012
                        • 2089

                        #12
                        Parametry od ostatniego wpisu Wpadzio bez zmian, podobnie jak opakowanie.
                        Kolor bursztynowy, zmętniony.
                        Piana, wysoka, gęsta, trwała, ładnie oblepia szkło.
                        Zapach średnio intensywny, przyjemny, drożdżowo-owocowy.
                        Wysycenie średnie.
                        Smak słodkawy, słodowy, owocowy, korzenny z lekką goryczką. Piwo jest średnio treściwe i bardzo smaczne

                        Comment

                        • grodek
                          Senior
                          • 06-2015
                          • 527

                          #13
                          KOLOR: ciemnozłoty, z dużą ilością osadu drożdżowego.
                          PIANA: bardzo obfita, trwała, osadzająca się na ściankach pokalu. Kolor delikatnie złamanej bieli, drobnopęcherzykowa.
                          ZAPACH: piękny, mocno owocowy (jabłka, morele, gruszki) z odrobiną przypraw.
                          SMAK: początkowo lekka słodycz i posmak miodowy, ale też bardzo owocowe, z nieco wytrawnym smukłym finiszem i posmakiem przypraw.
                          WYSYCENIE: wysokie, musujące w ustach.
                          Bardzo dobre piwo, z przyjemnością sięgnę po nie w przyszłości.
                          604 piw (Polska: 366, Czechy: 93, Belgia: 71, pozostałe: 74). Razem 216 browarów z 19 krajów.

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎