Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Antokol Wilno

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kałusz
    Senior
    • 02-2002
    • 302

    Browar Antokol Wilno

    Witam wszystkich Forumowiczów.
    Poszukuję informacji o browarze, który działał na przedmieściu Wilna o nazwie Antokol.
    Browar został założony pod koniec XVIII wieku przez rodzinę Zajkowskich. Znajdował się on w dawnym pałacu Dominika Słuszka, który został po jego śmierci sprzedany. W opisie swojej podróży na Litwę w 1819 roku Julian Ursyn Niemcewicz ubolewał, że dawne herby rodziny Słuszków - niegdyś symbol świetności - stały się "znakiem szynków".. Wydaje mi się , że browar zaprzestał działalności ok połowy XIX wieku. W opisie Wilna , wydanym w 1856 roku, o browarze wspomina się już w czasie przeszłym..
    Na stronie J.Skrzyniarza znajduje sie skan etykiety z browaru Antokol, wygląda ona - oczywiście "na oko" - na przełom XIX i XX wieku. Zapewne był to juz zupełnie inny zakład..
    Może ktoś z was dorzuci kolejne informacje?
    sj
  • Kałusz
    Senior
    • 02-2002
    • 302

    #2
    Browar Antokol Wilno

    Na planie Wilna z roku 1840 w domu Zaykowskich jest już garnizon wojskowy. Czyli - browar musiał być zamknięty wcześniej, może ok połowy lat 30 XIX wieku.
    sj

    Comment

    • Marcin76
      Senior
      • 11-2005
      • 235

      #3
      Myślę, że etykieta nie jest aż tak stara. Jest skromna, ale dość starannie wykonana. Nigdzie nie zetknąłem się z tym browarem. Ja stawiałbym na koniec XIX wieku ewentualnie wczesny okres pierwszej wojny światowej. Za drugą wersją przemawia to, że Antokol został przyłączony do Wilna w 1901 roku.
      Dodam jeszcze, że w latach 80-tych działało w Wilnie minimum dziesięć browarów i drugie tyle w powiecie wileńskim, a 20 lat później w 1901 roku były już tylko trzy w mieście i trzy w powiecie.

      Comment

      • Marecki384
        Junior
        • 04-2011
        • 9

        #4
        Odkopuję temat gdyż znalazłem pewną ciekawostkę historyczną
        Gazeta Wyborcza - Wiadomości z kraju i ze świata, nauki i kultury oraz sportu, a także aktualne komentarze. Zajrzyj na Wyborcza.pl.

        Comment

        • Cooper
          Senior
          • 11-2002
          • 6055

          #5
          Kolega Kałusz jest właśnie autorem artykułu jaki podlinkowałeś
          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

          Comment

          • Kałusz
            Senior
            • 02-2002
            • 302

            #6
            Niestety redaktorzy Logo wrzucili mi do tekstu o Wilnie zdjęcia piwiarni lwowskich, nie udało mi się ich przekonać , żeby tego nie robić
            sj

            Comment

            • Marecki384
              Junior
              • 04-2011
              • 9

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
              Kolega Kałusz jest właśnie autorem artykułu jaki podlinkowałeś
              O kurcze ale wstyd
              Przepraszam chciałem dobrze

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎