Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

browar w Toszku

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Darek-Chorzów
    Junior
    • 01-2004
    • 16

    #46
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Slawko77 Wyświetlenie odpowiedzi
    Ładna ładna. Jaki ma wymiar na papierze? Skąd pochodzi - gazeta? książka?
    Reklama z książki pt. ,,Die Geschichte der Städte Peiskretscham und Tost sowie des Kreises Tost-Gleiwitz'' z 1927 r.

    Comment

    • Darek-Chorzów
      Junior
      • 01-2004
      • 16

      #47
      Kolejna reklama z książki ,,Reiseführer durch Oberschlesien'' z 1929 r.
      Attached Files

      Comment

      • Darek-Chorzów
        Junior
        • 01-2004
        • 16

        #48
        Witam

        Poniżej kufel z browaru.

        Comment

        • smes
          Senior
          • 09-2006
          • 615

          #49
          Darek gdzie jest ten kufel z Toszka bo nic nie dodałeś.
          Pytanie dla Ciebie przy okazji czy masz te butle z Chorzowa które oferowałem w temacie
          Zbieram przedmioty związane z Tyskimi Browarami. Jeżeli coś masz, pisz xolay@o2.pl

          Comment

          • Darek-Chorzów
            Junior
            • 01-2004
            • 16

            #50
            Sorry

            Zapomniałem wkleić.

            Poniżej kufel wykopany kiedyś strychu z toszeckiego browaru. A co do butli chorzowskich to ich nie mam.

            Pozdrawiam
            Attached Files

            Comment

            • smes
              Senior
              • 09-2006
              • 615

              #51
              Może chcesz wymienić za kufel. Pozdrawiam
              Zbieram przedmioty związane z Tyskimi Browarami. Jeżeli coś masz, pisz xolay@o2.pl

              Comment

              • czaczor
                Member
                • 02-2010
                • 40

                #52
                Witam.Można prosić o podanie pańskiego adresu e-mail.Mam intereseującą propozycje w sprawie kufla z Toszka.Mój adres: czaczor@op.pl

                Comment

                • maciek_beer
                  Junior
                  • 08-2009
                  • 28

                  #53
                  Witam

                  Jestem w trakcie tworzenia kwerendy o browarach toszeckich (może za kilkanaście lat jakaś monografia ). Dzisiaj znalazłem dwa składy browaru toszeckiego (Toster Bierniederlage):

                  - w książce z 1914 roku skład w Bytomiu
                  - w książce z 1924 roku skład w Pyskowicach

                  Dużo trzeba przerzucić kartek zanim się coś znajdzie, ale warto
                  zbieram wszystkie możliwe rzeczy z Browaru Toszek (Schlossbrauerei Tost/Toster Burg Brau)
                  w przygotowaniu kwerenda i monografia o browarze w Toszku
                  link do mojego zbioru: http://myvimu.com/profile/54564228-pyskowicebeer

                  Comment

                  • maciek_beer
                    Junior
                    • 08-2009
                    • 28

                    #54
                    Hejka

                    Następny skład to Gliwice. Załączam również reklamę tego składu. Informacja pochodzi z 1909r. i świadczy o prawdopodobnej dywersyfikacji tego składu ponieważ znalazłem informacje z 1907r. o tym samym składzie, który handlował der Herzogl.Tichauer Bierbrauerei oraz Schultheissbrauerei Act.-Ges. (właścicielem adresu składu był Herzog v. Pless (Pszczyna)).
                    Pytanie tylko czy w dokumencie z 1907r. zamieszczono cały wachlarz dostępnych browarów czy tylko te największe :-)

                    pozdrawiam Maciek
                    Attached Files
                    zbieram wszystkie możliwe rzeczy z Browaru Toszek (Schlossbrauerei Tost/Toster Burg Brau)
                    w przygotowaniu kwerenda i monografia o browarze w Toszku
                    link do mojego zbioru: http://myvimu.com/profile/54564228-pyskowicebeer

                    Comment

                    • maciek_beer
                      Junior
                      • 08-2009
                      • 28

                      #55
                      Hejka

                      Mojego kopania ciąg dalszy :-)

                      Coś mi się nie zgadza z tymi właścicielami browaru. W zestawieniu tego co mówi spis Friedricha kontra dokumenty nic się nie zgadza. W książce z 1894 właścicielem browaru jest Hugo Guradze. Nie ma wogóle wzmianki jakoby miały być dwa browary w Toszku. Dodatkowo w opisie całego "Gleiwitz kreis" jest zamieszczona informacja że były browary w Gliwicach, Pyskowicach oraz "Schloss Tost" co tym bardziej uświadcza mnie w tym że był tylko jeden browar.

                      pozdrawiam Maciek
                      zbieram wszystkie możliwe rzeczy z Browaru Toszek (Schlossbrauerei Tost/Toster Burg Brau)
                      w przygotowaniu kwerenda i monografia o browarze w Toszku
                      link do mojego zbioru: http://myvimu.com/profile/54564228-pyskowicebeer

                      Comment

                      • Krzysiu
                        Krzysiu
                        • 02-2001
                        • 14936

                        #56
                        W książce Friedricha jest mnóstwo błędów, więc nie naleźy jej traktować jako źródło. To może być tylko punkt wyjścia do badań, a i to traktowany z dużą ostrożnością. Najlepszym źródłem będą dokumenty browaru, jeśli się takowe zachowały (sprawdzić we właściwym terytorialnie archiwum państwowym) oraz reklamy i ogłoszenia w gazetach. Dopiero w drugim rzędzie opracowania branżowe - w tego typu adressbuchach również jest wiele błędów.
                        Last edited by Krzysiu; 27-11-2013, 19:26.

                        Comment

                        • maciek_beer
                          Junior
                          • 08-2009
                          • 28

                          #57
                          Hejka

                          No właśnie dzisiaj jestem po pierwszej 3h "sesji" w gliwickim archiwum. Niestety godziny otwarcia pracowni umożliwiają mi tylko raz w tygodniu odwiedzać tą placówkę. Ale to nie jest największym problemem. Główne dokumenty dotyczące browaru , które były na zamku w Toszku spłonęły podczas pożaru :-( Ale nie poddam się i będę próbował coś wykopać.

                          pozdrawiam Maciek
                          zbieram wszystkie możliwe rzeczy z Browaru Toszek (Schlossbrauerei Tost/Toster Burg Brau)
                          w przygotowaniu kwerenda i monografia o browarze w Toszku
                          link do mojego zbioru: http://myvimu.com/profile/54564228-pyskowicebeer

                          Comment

                          • Piwowar
                            Senior
                            • 05-2001
                            • 2543

                            #58
                            Udało m i się zdobyć trochę informacji na temat przybrowarowej słodowni w Toszku. Zbudowano ją w 1884 roku, podobno wtedy browar przystosowano też do produkcji piw dolnej fermentacji. Była to słodownia klepiskowa, posiadająca trzy zbiorniki do namaczania jęczmienia o łącznej ładowności 12 ton. Posiadała pięć klepisk o łącznej powierzchni 667 metrów kwadratowych. Suszarnia wyposażona przez firmę Topf z Erfurtu posiadała dwa poziomy, każdy o powierzchni 38,44 metrów kwadratowych. Na każdym poziomie można było wyłożyć trzy tony wilgotnego słodu. Jej możliwości sięgały niemal 1.000 ton słodu rocznie, lecz na posiadanych pięciu klepiskach dało się wyprodukować rocznie maksymalnie 474 tony zielonego słodu. W latach trzydziestych XX wieku słodownia nie była w stanie pokryć zapotrzebowania zakładu, który warzył wtedy rocznie około 30.000 hl piwa.
                            Archiwum piwne

                            Poznaj
                            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                            Comment

                            • Stolp
                              Senior
                              • 06-2002
                              • 492

                              #59
                              skład w Pyskowicach występuje już w 1914 http://genealogyindexer.org/frame/d1838/316



                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika maciek_beer Wyświetlenie odpowiedzi
                              Witam

                              ...Dzisiaj znalazłem dwa składy browaru toszeckiego (Toster Bierniederlage):

                              - w książce z 1914 roku skład w Bytomiu
                              - w książce z 1924 roku skład w Pyskowicach

                              ...
                              Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                              Szukam
                              e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                              https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                              Comment

                              • Aldonka89
                                Gość
                                • 08-2019
                                • 9

                                #60
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Piwowar Wyświetlenie odpowiedzi
                                Udało m i się zdobyć trochę informacji na temat przybrowarowej słodowni w Toszku. Zbudowano ją w 1884 roku, podobno wtedy browar przystosowano też do produkcji piw dolnej fermentacji. Była to słodownia klepiskowa, posiadająca trzy zbiorniki do namaczania jęczmienia o łącznej ładowności 12 ton. Posiadała pięć klepisk o łącznej powierzchni 667 metrów kwadratowych. Suszarnia wyposażona przez firmę Topf z Erfurtu posiadała dwa poziomy, każdy o powierzchni 38,44 metrów kwadratowych. Na każdym poziomie można było wyłożyć trzy tony wilgotnego słodu. Jej możliwości sięgały niemal 1.000 ton słodu rocznie, lecz na posiadanych pięciu klepiskach dało się wyprodukować rocznie maksymalnie 474 tony zielonego słodu. W latach trzydziestych XX wieku słodownia nie była w stanie pokryć zapotrzebowania zakładu, który warzył wtedy rocznie około 30.000 hl piwa.
                                łał, niezła robota, gdzie udało ci się wyszperać te informacje?

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎