Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ile browarów upadło od 1989r?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Pendragon
    Senior
    • 03-2006
    • 13949

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
    Browar w Grodzisku Wielkopolskim był prawdopodobnie pierwszym ze starych browarów zamkniętym po 1990 roku. Wcześniej niż browary w Radkowie czy Łodzi.
    Jest to możliwe. Znalazłem gdzieś, że produkcji zaprzestano pod koniec 1993.

    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

    Comment

    • toto
      Senior
      • 12-2006
      • 949

      Wg Ziemowita Fałata ("Wszystko o piwie", 2005) Szwejk w Górze działał od 2001 r., zaś Grodzisk zamknięto w 1992 r.
      Nie znalazłem też zamknięcia browaru w Grudziądzu.

      Comment

      • Pendragon
        Senior
        • 03-2006
        • 13949

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
        Wg Ziemowita Fałata ("Wszystko o piwie", 2005) Szwejk w Górze działał od 2001 r., zaś Grodzisk zamknięto w 1992 r.
        Zapomniałem o tej pozycji, a mam ją. Pisze też, że w Górze zaprzestano produkcji w 2004 w wyniku zaniedbań proceduralnych. Wznowiono ją czy nie?
        Czyli wydzierżawienie Szwejowi mogło mieć miejsce już na początku 2002.

        PS
        Wg Fałata Łańcut zamknięto dopiero w 2002.
        Last edited by Pendragon; 20-12-2013, 12:34.

        moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


        Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          Szwejk w Górze wcześniej działał jako Browar Kwarta, chyba dwa lata.

          Comment

          • Pendragon
            Senior
            • 03-2006
            • 13949

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
            Zapomniałem o tej pozycji, a mam ją. Pisze też, że w Górze zaprzestano produkcji w 2004 w wyniku zaniedbań proceduralnych. Wznowiono ją czy nie?
            Już sobie sam odpowiadam. 17-03-2005 ART podał w wiadomościach, że produkcję wznowiono w listopadzie 2004. Produkowano piwa pod marką Saazer. Nie wiadomo czy browar przetrwa do lata 2005r. Jako datę zamknięcia podaje się jednak 2006. Zatem pytanie brzmi, czy warzył w 2006?

            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

            Comment

            • toto
              Senior
              • 12-2006
              • 949

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
              Zapomniałem o tej pozycji, a mam ją. Pisze też, że w Górze zaprzestano produkcji w 2004 w wyniku zaniedbań proceduralnych. Wznowiono ją czy nie?
              Czyli wydzierżawienie Szwejowi mogło mieć miejsce już na początku 2002.

              PS
              Wg Fałata Łańcut zamknięto dopiero w 2002.
              Na bbizie masz artykuł na ten temat (produkcję wznowiono w listopadzie 2004 r.).

              Comment

              • e-prezes
                Senior
                • 05-2002
                • 19167

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
                Na bbizie masz artykuł na ten temat (produkcję wznowiono w listopadzie 2004 r.).
                Twoja uwaga jest do Góry jak mniemam?!
                ART w tym poście już w kwietniu 2001 roku wspominał o tym, że Browar Łańcut jest zamknięty.

                Comment

                • Jack75g
                  Senior
                  • 02-2009
                  • 555

                  W mojej bezpośredniej okolicy zamieszkania tj. RZESZOWSZCZYZNA po 1989 roku zamknięto następujące browary: ZACZERNIE 7 km od Rzeszowa, ŁAŃCUT 25 km od Rzeszowa, ROMUS-Trzciana k/Rzeszowa.
                  Marne to pocieszenie lecz z każdego z w/w browaru miałem przyjemność pić piwa w latach 90.
                  Cieszy jednak to że powstają małe browary regionalne, restauracyjne czy projekty URSA, PINTA itp.
                  Kto piwa nie pije ani nie smakuje, ten już jest wariat albo zwariuje.

                  Wódeczka? Nie dziękuję, żony i piwa nie zdradzam ...

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                    A nie było w tym Bojanowie jakiejś przerwy, zmiany właściciela, wcześniejszej próby reaktywacji? Pytam tak bez ogródek, bo już sam głupi jestem skąd niektóre daty wziąłem - to było już dawno temu, przy tworzeniu mapy - ale dopiero teraz mam ochotę i czas zgłębić lepiej temat. Póki co jednak jadę na skróty
                    Wg mnie dodawanie dat, okresów przerwy pracy browarów to tylko niepotrzebne komplikowanie podjętej próby spisania browarów jak w tytule.
                    I tak i to w najlepszym przypadku uda nam się wynotować przerwy powiedzmy w ciągu ostatniej dekady tzn okresie kiedy powiedzmy dokumentowaliśmy to wirtualnie postami na żywo na browar.bizie. Co z pozostałymi dobrze ponad 10 latami ? Dawne posty na browar.bizie też nie są idealne. Po pierwsze na początku nie było ich zbyt wiele (mała aktywność forumowiczów) a po drugie nawet te które są mogą być pisane na podstawie niepewnych, domyslnych i zasłyszanych gdzieś informacji i to z pewnym opóźnieniem. Nieczęsto bowiem udawało się w porę dowiedzieć że np browar wstrzymał produkcję gdyż jego piwa nadal były dostępne w sprzedaży.
                    Ja skupiłbym się tylko dokładnym podawaniu dat zamknięcia/otwierania starych/nowych zakładów.
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • Pendragon
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 13949

                      Jeśli nie ustalimy takich przerw, to nie będziemy mieli prawidłowej ilości czynnych browarów w danym roku. Ciebie to może nie interesować, ale mnie już tak.
                      Przypomnę, że nie chodzi o kilkumiesięczne przerwy technologiczne czy własnościowe, tylko przerwy co najmniej roczne.

                      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                        ...
                        Warszawa Browary Królewskie 1846-2004
                        ...
                        Wyszków 1860-2002
                        ...
                        Góra Śląska Szwejk 1865-1973 / 2002-2004 / 2005-2006
                        ...
                        Olsztyn Jurand 1879-2007
                        Konstancin 1993-2013
                        Jeśli spisujesz również przerwy w pracy browarów sprzed 1989 roku a po Braniewie widzę że tak to Warszawa nieczynna była przez całą dekadę bo w latach 1944-1954. Zresztą wiele browarów tuż po wojnie miało krótszą lub dłuższą przerwę w życiorysie np browar Jurand w Olsztynie który uruchomiono gdzieś na przełonie lat 50. i 60.
                        Wyszków z pewnością miał przerwę bodajże w 2000 roku kiedy to po zamknięciu go przez Br. W-skie Królewskie został uruchomiony na krótko jako Spółka o.o. Była to jednak krótka przerwa chyba poniżej roku a takie wiem że pomijasz więc nie ma błędu.
                        Potwierdzam że browar w Górze ten zamknięty w 1973 to zupełnie inny browar (inny adres) niż ten z lat 90 a więc nie powinno być tutaj o nim wzmianki.
                        W przypadku Konstancina zakładam że mogłeś zasugerować się najstarszymi datownikami na etykietach. Podają one rok 1993 jednak pamiętam że jest to spowodowane tym iż browar zamówił w drukarni etykiety bardzo wcześnie a realnie pierwsze piwo uwarzono dopiero w następnym roku. Być może data 1993 jest też datą zarejestrowania firmy jednak jeśli chodzi ci o datę uruchomienia produkcji to wg mnie był to rok 1994.
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • Pendragon
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 13949

                          Dzięki Cooper. O Warszawie, tj o jej powojennej przerwie wiem... od wczoraj czy przedwczoraj Konstancin zatem trzeba będzie poprawić, a kwestia Góry jest już załatwiona (na mapie).

                          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎