Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Drożdże Wyest Direct Pitch Activator

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • korbicz
    Senior
    • 06-2008
    • 170

    Drożdże Wyest Direct Pitch Activator

    Witajcie,

    Kupiłem ostatnio wspomniane wyżej drożdże do Saisona. Niestety okazało się, że data produkcji to marzec 2013, czyli 11 miesięcy temu.
    Ponieważ nie mam dobrych doświadczeń z używaniem tych Activatorów (ostatnie 2 jakie używałem nie wystartowały w ogóle) proszę was o radę:
    - ile wcześniej aktywować drożdże (planuję dać im 48 godzin)
    - czy robić starter? Mój saison zaplanowany jest na 13,5 BLg. Na stronie Wyesta piszą, że niby do 15 Blg nie trzeba startera...
    - czy czekać do pełnego spuchnięcia szaszetki?

    Ostatnio używałem Bohemian Lager i Weihenstephen Weizen i pomimo, że saszetki nieco spuchły (nie czekałem do pełnego spuchnięcia, zgodnie z instrukcją) drożdże w ogóle nie ruszyły w brzeczce. Datę produkcji miały z sierpnia 2013 ale niewykluczone, że trochę za długo leżały w temperaturze pokojowej, jakieś 2-3 tygodnie. W tym upatruję przyczyny problemu.

    Będę wdzięczny za sugestie.
    Last edited by korbicz; 07-02-2014, 09:53.
  • zgoda
    Senior
    • 05-2005
    • 3516

    #2
    Teoria mówi, że na każdy miesiąc od daty produkcji 1 dzień. Jedne wystartują i napuchną szybciej, inne wolniej, ale lepiej dać im więcej czasu niż za mało. Saszetka nie wybuchnie.

    Starter z płynnych należy zrobić zawsze. Niezależnie od tego, co mówi producent. Sądzę, że bez startera można się obyć tylko w przypadku bardzo lekkich piw (tak z 10*Blg) i mając bardzo świeże drożdże, z miesiąc od daty produkcji najwyżej.

    Tak że przygotowania zacznij na 5-6 dni przed zadaniem drożdży.
    Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

    Comment

    • korbicz
      Senior
      • 06-2008
      • 170

      #3
      Tę teorię 1 dzień - 1 miesiąc z powodzeniem stosowałem przy Wyestach tej poprzedniej serii, bodajże Propagator to się nazywało.
      Ok, dzisiaj rozbiję saszetkę i będę czekał, obym zdążył uwarzyć przed urlopem

      Comment

      • zgoda
        Senior
        • 05-2005
        • 3516

        #4
        Dla nas w Polsce (ale w UK mają podobne problemy, więc sądzę że to problem ogólnoeuropejski) nic się pod tym względem nie zmieniło - poza ceną i rozmiarem saszetki. Procedura jest taka sama.
        Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

        Comment

        • korbicz
          Senior
          • 06-2008
          • 170

          #5
          Ku mojemu zaskoczeniu po 24 godzinach saszetka solidnie napuchła. Dzisiaj drożdże poszły na karuzelę, jak dadzą do rana oznaki życia to jutro warzę.

          Comment

          • korbicz
            Senior
            • 06-2008
            • 170

            #6
            Czy ktoś kojarzy jak te drożdże się zachowują? Mam na myśli czy wytwarzają dużo piany?
            Starter na mieszadle wygląda niemrawo, po jakichś 10 godzinach od nastawienia pojawiła się cieniutka warstwa piany, która zniknęła następnego dnia. Starter mocno zmętniał. Nie mam możliwości zmierzyć w nim blg w tej chwili ale zastanawiam się czy to możliwe, że już drożdżaki zjadły co miały i można ich użyć.

            Comment

            • oberzine
              Senior
              • 02-2012
              • 228

              #7
              przy starterze na mieszadle piany być nie powinno(oznaka fermentacji) bo mają jeść i tyć a nie fermentować. Jak zmętniało to dobrze bo się namnożyły.
              Last edited by oberzine; 11-02-2014, 10:45.

              Comment

              • korbicz
                Senior
                • 06-2008
                • 170

                #8
                Hmm, sądziłem, że nawet w fazie namnażania produkują CO2, jeno mniej. Cały czas się człowiek uczy.
                A czy jest sens mierzyć blg w starterze czy za gęsto? Kiedyś pamiętam, że próbowałem ale niewiele to dało.

                Comment

                • Marcin_wc
                  Senior
                  • 09-2005
                  • 2115

                  #9
                  Najintensywniej drożdże się mnożą w fazie wysokich krążków. Drożdże nie tyją(nie rosną).

                  Piana czasem jest, a czasem jej nie ma.

                  Comment

                  • oberzine
                    Senior
                    • 02-2012
                    • 228

                    #10
                    z tym tyciem to ty tak na serio? przecież to był żart tak samo jak de fakto że "jedzą"
                    a tak w woli ścisłości to tyją bo odkładają trehalozę - ich cukier zapasowy przecież...

                    Comment

                    • Marcin_wc
                      Senior
                      • 09-2005
                      • 2115

                      #11
                      Mam nadzieję, że z tym "nie mają fermentować" to też był żart. Czyli wychodzi na to, że cały Twój post był żartem.

                      Comment

                      • oberzine
                        Senior
                        • 02-2012
                        • 228

                        #12
                        a mają fermentować? celem robienia startera jest fermentacja ekstraktu startera? bo mi się wydaję że mają się namnażać i po to napowietrzamy starter aby drożdże nie fermentowały tylko oddychały tlenowo

                        Comment

                        • Marcin_wc
                          Senior
                          • 09-2005
                          • 2115

                          #13
                          Celem jest namnożenie i dobra kondycja, a drożdże będą również prowadziły fermentację, ale i tak nie o to chodzi.
                          Pytanie było pianę, a z tą jest różnie, raz jest raz nie ma i nie ma się nią co sugerować. Jak ze starterem jest wszystko ok, można to poznać po zapachu, po wydzielającym się CO2 i po przybywaniu masy drożdżowej.

                          Comment

                          • korbicz
                            Senior
                            • 06-2008
                            • 170

                            #14
                            Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło.
                            Starter wygląda dobrze. Po zatrzymaniu mieszadła drożdże utworzyły na dnie kolby solidną warstwę i dobrze pachną.
                            Starter dodałem do brzeczki o gęstości 13 Blg ok. północy. Póki co (po jakichś 6 godzinach) cisza.

                            Comment

                            • Marcin_wc
                              Senior
                              • 09-2005
                              • 2115

                              #15
                              Lag może trwać do kilkunastu godzin, jeśli jest zbyt krótki to też nie dobrze.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎