Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Nowa Ruda

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Rosomak
    Junior
    • 06-2003
    • 12

    Browar Nowa Ruda

    Vazeni pratele dobreho piva. Jsem z Czech a zajimam se o pivo, pivovary, sbiram etikety, ... proste vse od piva. Prosim, zna nekdo neco o browaru v Nowej Rude? Mam ve sve sbirce etiketu z tohoto pivovaru (PIWO slodowe specialne PN-60...)
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Browar w Nowej Rudzie został wybudowany ok. 1880 r. na miejscu dawnego browaru miejskiego. Przechodził zmienne koleje losu - był najpierw prywatny, potem spółdzieczy.
    W 1921 r. został zakupiony przez spółkę Gorkauer Societaets Brauerei AG z Sobótki i stał się filią. W 1945 r. został przejęty przez władze polskie i przekazany trzy lata później Państwowej Spółdzielni Spożywców "Społem", pod zarządem której pozostawał do 1953 r. Nastepnie wszedł w skład Kłodzkich Zakładów Piwowarsko - Słodowniczych, a po ich likwidacji - w skład Wrocławskich Zakładów Piwowarskich. W 1975 roku zatrzymano produkcję, a w 1983 rozpoczeto przebudowę głównego obiektu. Obecnie jest to Biblioteka Miejsca w Nowej Rudzie.

    Comment

    • cororo
      • 04-2003
      • 766

      #3
      PW z Nowej Rudy
      Attached Files

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        • 02-2001
        • 23782

        #4
        litości - zamieszczaj proszę same etykiety!
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        • cororo
          • 04-2003
          • 766

          #5
          przepraszam Art obiecuję Ci że to ostatni raz !

          Comment

          • Rosomak
            Junior
            • 06-2003
            • 12

            #6
            Diky za informace! Mohu pomoci v otazce czeskich browarow. Rosomak

            Comment

            • Syrioosh
              Junior
              • 07-2005
              • 2

              #7
              Witajcie

              Czy macie może jeszcze wiecej informacji na temat noworudzkiego browaru?
              Jestem z Nowej Rudy i interesuje mnie wszystko co jest związane z tym miastem. Interesuje mnie także historia browaru. Na swojej stronce "Nowa Ruda wczoraj i dziś" zamiesciłem kilka faktów z historii browaru i kilka etykiet piwnych, które znalazłem w sieci. Zainteresowanym podaje adres do mojej strony: www.neurode.private.pl

              Za wszelkie informacje z góry dziękuje

              Pozdrawiam Syrioosh

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Polecam lekturę "Geschichte der Stadt Neurode" Josepha Wittiga z 1936 r.

                Comment

                • Syrioosh
                  Junior
                  • 07-2005
                  • 2

                  #9
                  Pewnie chodziło Ci o książkę "Chronik der Stadt Neurode" autorstwa J Wittiga, ale niestety kiepsko znam niemiecki. Co prawda ukazały sie trzy tomy tłumaczenia tej kroniki, ale jak na razie ciekawych informacji o browarze nie znalazłem.

                  Pozdrawiam Syrioosh

                  Comment

                  • Piwowar
                    Senior
                    • 05-2001
                    • 2542

                    #10
                    Browar miejski w Nowej Rudzie przejął w 1848 roku piwowar o nazwisku Grieger, a po nim w 1878 roku Richard Rother. Rother rozbudował zakład i utrzymywał go na wysokim poziomie technicznym. Z powodu rozbudowy oferował na przykład w 1886 roku do sprzedaży wyposażenie dwa lata wcześniej zbudowanej suszarni słodu. Jego prawą ręką był mistrz piwowarski Paul Hoffmann. Rother zmarł w 1890 roku, po jego śmierci browar przeszedł w ręce spadkobierców. W 1910 roku przejęła go spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dyrekcję spółki stanowili kupiec H. Marten oraz piwowar Albert Hofmann. W tym okresie browar w Nowej Rudzie warzył rocznie około 15.000 hl piwa. Warzono między innymi niemieckiego portera oraz dziwnie brzmiące „Eisenbier”, czyli w tłumaczeniu „piwo żelazne”. W 1921 roku browar w Nowej Rudzie przejęła spółka akcyjna „Gorkauer Sozietätsbrauerei”, czyli browar w Sobótce. Po kolejnej rozbudowie możliwości produkcyjne sięgały 40.000 hl piwa rocznie. Kocioł warzelny, który był częścią czteronaczyniowej warzelni, miał pojemność 130 hl. Pojemność zbiorników fermentacyjnych wynosiła 1.400 hl, zbiorników leżakowych 5.000 hl. Oprócz piw leżakowych produkowano również piwo słodowe o zawartości ekstraktu 11,5% oraz piwo zwyczajne o zawartości ekstraktu 3,5%.
                    Archiwum piwne

                    Poznaj
                    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎