Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

identyfikacja butelki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • otvirak
    Senior
    • 04-2005
    • 766

    identyfikacja butelki

    Wpadła mi w ręce butelka, której historia mnie zaciekawiła. Szukałem w necie, ale jak dotąd nic. Ze względu na rodzinne koligacje myślałem, że może chodzić o rozlewnię wody mineralnej w Lipnicy Murowanej k. Bochni. Natrafiłem też na post o rozlewni Okocimia w miejscowości Lipnik. Czy ktoś z Was mógłby pomóc w identyfikacji butelki ze zdjęć? Dzięki!
    Attached Files
    niepoprawny czechofil


    Młody junaku pamiętaj: zbilansowana dieta to piwo w obu dłoniach!
    WISŁA MISTRZ!
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    Ze względu na bezbarwne szkło butelki ale też i kształt wydaje mi się że to flaszka po wodzie mineralnej. Nazwa "Zdrój" też mi do niej pasuje. Argumenty może nie jakieś super mocne ale jednak chyba sensowne.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • otvirak
      Senior
      • 04-2005
      • 766

      #3
      Owszem, sensowne. Tyle tylko, że ze zdrojów piwnych kojarzę (tak na szybko) Zdrój Żywiecki, Zdrój Połczyński, Zdrój Jasne z Nowej Rudy i Zdrój Świętokrzyski A bezbarwne szkło nie jest argumentem rozstrzygającym, bo jeśli butelka jest stara (jak stara, tego nie wiem), to zanim zaczęto używać szkła ciemnego, sprzedawano piwo w bezbarwnym szkle...
      niepoprawny czechofil


      Młody junaku pamiętaj: zbilansowana dieta to piwo w obu dłoniach!
      WISŁA MISTRZ!

      Comment

      • Cooper
        Senior
        • 11-2002
        • 6055

        #4
        W latach 50ych prawie 100 procent browarów miało w asortymencie piwo o nazwie Zdrój
        Do ilu z nich widziałeś dedykowane butelki z tłoczeniem ?
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • otvirak
          Senior
          • 04-2005
          • 766

          #5
          No i wcześniej tych "Zdrojów" było dużo. Z tłoczeniem nie widziałem, ale też nie kolekcjonuję butelek. Po prostu chciałbym się dowiedzieć, skąd ta butelka pochodzi i jakiej firmy dotyczy marka ochronna z wytłoczonym drzewkiem. Na razie rezultat poszukiwań zerowy...
          niepoprawny czechofil


          Młody junaku pamiętaj: zbilansowana dieta to piwo w obu dłoniach!
          WISŁA MISTRZ!

          Comment

          • seba_gliwice
            Senior
            • 10-2003
            • 374

            #6
            Nie chwaląc się, ale przez moje ręce, oczy i pamięć (na szczęście jeszcze mało zawodną) przez już prawie 15 lat szperania po różnych archiwach i materiałach tam zdeponowanych, zawierających różnego rodzaju reklamy i inseraty prasowe mogę stwierdzić, że butelkatemat której toczy się się tutaj wymiana opinii, na pewno nie była dedykowana do piwa!!! To typowa ornamentyka i styl dla wód zdrojowych, selterskich, czy też wód mineralnych lub lemoniady ...

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #7
              Myślę że komentarz Seby rozwiał chyba już ostatecznie Twoje wątpliwości czy to butelka piwna czy do wód.
              Conajwyżej można próbować ustalać z jakiej konkretnie wytwórni wód pochodzi. Jest logo z drzewem, jest nazwa najprawdopodobniej miejscowości. To w sumie sporo. Teraz już chyba tylko googlowanie w sieci ale z identyfikacją małej przedwojennej wytwórni wód może być tam problem bo sam nie raz próbowałem szukać małych wytwórców piwa i w większości przypadków było to bezskuteczne.
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • otvirak
                Senior
                • 04-2005
                • 766

                #8
                Czyli butelka po wodzie. Niestety, googlowanie z użyciem haseł typu zdrój, Lipnica, Lipnik, drzewo, rozlewnia etc. było nieskuteczne
                niepoprawny czechofil


                Młody junaku pamiętaj: zbilansowana dieta to piwo w obu dłoniach!
                WISŁA MISTRZ!

                Comment

                • seba_gliwice
                  Senior
                  • 10-2003
                  • 374

                  #9
                  Słabo szukałeś !!! ... Ja po 10 minutach googlowania znalazlem Lipnicę i tamtejsze słynne źródlane wody lecznicze. Chodzi o Lipnicę Wielką – gmina wiejska u podnóża Babiej Góry w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim ...

                  Dalej już szperaj sam ... powodzenia !!!

                  Comment

                  • grzeber
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 2867

                    #10
                    Tłoczenie "marka Ochronna" mi niechybnie kojarzy się z przedwojennymi flaszkami. Specem nie jestem ale nie kojarzę powojennych z takim tłoczeniem.
                    pozdrawiam
                    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                    Comment

                    • seba_gliwice
                      Senior
                      • 10-2003
                      • 374

                      #11
                      tak, zgadzam się - butelka jest zdecydowanie przedwojenna - to dla mnie oczywiste ...

                      Comment

                      • otvirak
                        Senior
                        • 04-2005
                        • 766

                        #12
                        Dzięki za zainteresowanie tematem i pomoc, ale chyba się nie zrozumieliśmy. Ze strony, której link wkleiłeś, nic nie wynika dla identyfikacji butelki. Znalazłem w sieci sporo Lipnic, Lipników, zdrojów w tych miejscowościach i mnóstwo rozlewni, po których trop się urywa. Można sobie poczytać o zaletach wody lub okolicznych atrakcjach. Logo (sorry, marka ochronna z drzewkiem) jak było tajemnicze, tak pozostaje niezidentyfikowane Trzeba chyba mieć jakieś pisane źródła na temat tych marek ochronnych z okresu międzywojennego Tak, czy inaczej
                        niepoprawny czechofil


                        Młody junaku pamiętaj: zbilansowana dieta to piwo w obu dłoniach!
                        WISŁA MISTRZ!

                        Comment

                        • Marcin76
                          Senior
                          • 11-2005
                          • 235

                          #13
                          Raczej bym nie liczył na to że znajdziesz jakieś info o logo tej wytwórni ... jeśli chodzi o browary z terenów Polski międzywojennej to przypuszczam że ok połowy z nich nie posiadało lub nie jest znane logo tych firm. Różnego typu wytwórni wód gazowych i napojów w 20-leciu międzywojennym w polskich granicach lekko licząc było pewnie ze 100 razy więcej niż browarów, a loga tych firm z nielicznymi wyjątkami są praktycznie nie znane ...

                          Comment

                          • seba_gliwice
                            Senior
                            • 10-2003
                            • 374

                            #14
                            W tym rzecz i w tym cały smak, aby szukać, szperać i dociekać!!! Nie sądziłeś chyba, że znajdziesz jedną stronę w necie, na której znajdziesz opisaną w szczegółach historię przedwojennej wytwórni wody zdrojowej w Lipnicy, z opatentowanym znakiem firmowym "drzewka"!? Zasugerowałem Ci jedynie pewien trop dotyczący miejscowości ... jest prasa lokalna lub powiatowa, biblioteki cyfrowe, itd., itd. - przy odrobinie szczęścia może natkniesz się tam na reklamę takiej wytwórni. Wszystko zależy od tego jak bardzo jesteś zdeterminowany, aby szukać potwierdzenia w materiałach źródłowych, bo to niekiedy praca an kilak lat ...

                            Dla przykładu, osobiście badam temat historii gliwickich browarów grubo ponad 15 lat i pewnych "zagadek" nadal nie rowiązałem, mimo konsekwentnej pracy (nie tylko zresztą mojej) nad tym tematem ...


                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika otvirak Wyświetlenie odpowiedzi
                            Dzięki za zainteresowanie tematem i pomoc, ale chyba się nie zrozumieliśmy. Ze strony, której link wkleiłeś, nic nie wynika dla identyfikacji butelki. Znalazłem w sieci sporo Lipnic, Lipników, zdrojów w tych miejscowościach i mnóstwo rozlewni, po których trop się urywa. Można sobie poczytać o zaletach wody lub okolicznych atrakcjach. Logo (sorry, marka ochronna z drzewkiem) jak było tajemnicze, tak pozostaje niezidentyfikowane Trzeba chyba mieć jakieś pisane źródła na temat tych marek ochronnych z okresu międzywojennego Tak, czy inaczej

                            Comment

                            • otvirak
                              Senior
                              • 04-2005
                              • 766

                              #15
                              Słusznie Szukajmy
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika seba_gliwice Wyświetlenie odpowiedzi
                              W tym rzecz i w tym cały smak, aby szukać, szperać i dociekać!!! Nie sądziłeś chyba, że znajdziesz jedną stronę w necie, na której znajdziesz opisaną w szczegółach historię przedwojennej wytwórni wody zdrojowej w Lipnicy, z opatentowanym znakiem firmowym "drzewka"!? Zasugerowałem Ci jedynie pewien trop dotyczący miejscowości ... jest prasa lokalna lub powiatowa, biblioteki cyfrowe, itd., itd. - przy odrobinie szczęścia może natkniesz się tam na reklamę takiej wytwórni. Wszystko zależy od tego jak bardzo jesteś zdeterminowany, aby szukać potwierdzenia w materiałach źródłowych, bo to niekiedy praca an kilak lat ...

                              Dla przykładu, osobiście badam temat historii gliwickich browarów grubo ponad 15 lat i pewnych "zagadek" nadal nie rowiązałem, mimo konsekwentnej pracy (nie tylko zresztą mojej) nad tym tematem ...
                              niepoprawny czechofil


                              Młody junaku pamiętaj: zbilansowana dieta to piwo w obu dłoniach!
                              WISŁA MISTRZ!

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎