Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dolna fermentacja - brak piany

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Tentadarksho
    Junior
    • 03-2017
    • 6

    Dolna fermentacja - brak piany

    Witam.
    Na wstępie zaznaczam, iż oprócz jako takiej wiedzy teoretycznej, nie mam żadnej wiedzy praktycznej w warzeniu piwa i jestem w tym zielony jak murawa na Narodowym, dlatego tu jestem.
    W niedzielę koło 14 zamkąłem wieko fermentora z moim pierwszym lagerem z brewkitu i odstawiłem do fermentacji. Drożdże były uwodnione, brzeczka napowietrzana przez mieszanie. Po nocy woda w rurce fermentacyjnej wychylona. Wczoraj i dziś rano pojedyncze "bulgnięcia" z częstotliwością 1/30 sekund. Jak się przystawi nos do rurki to aż kręci w nosie od fermentu po tym bulgnięciu. 0,5 cm warstwa drożdży na samym dnie, na górze zaś totalny brak piany. Zauważalne pęcherzyki CO2, ale jako taka czapa piany się nie tworzy.... Drożdzę za słabo pracują? Co robić Panowie? Mija 3 dzień, a piany brak...
  • Jimmy_jb
    • 11-2005
    • 911

    #2
    Co robić, co robić? Napij się piwa i najlepiej nie zaglądaj do środka, obserwacja rurki też jest niepotrzebna - w ogóle to najlepiej ją wywal. Zostaw to w spokoju na tydzień. A w międzyczasie napisz w jakiej temperaturze to fermentuje, jakie drożdże dałeś i jakie było blg przed fermentacją. Po tygodniu zmierzysz blg i wtedy będzie można coś powiedzieć.
    Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

    Comment

    • Tentadarksho
      Junior
      • 03-2017
      • 6

      #3
      Fermentuje w temperaturze 18 stopni. Na brewkicie miałem widełki 18-20. Drożdże no name, bo sami wiecie, że do brewkitów tak daja... Blg nie mierzyłem na początku i teraz wiem, że było to błędem, ale poleciałem stricte z instrukcji brewkita, traktując ten 1szy raz w warzeniu jako trening wprowadzający.

      Comment

      • Jimmy_jb
        • 11-2005
        • 911

        #4
        Jeżeli schłodziłeś do odpowiedniej temperatury i dobrze napowietrzyłeś przed zadaniem drożdży to będzie dobrze, nie stresuj się. Niektóre drożdże tak mają że nie tworzą wielkiej czapy i fermentują bez spektakularnych oznak. Może też być już po fermentacji. Zmierz blg dwa-trzy dni z rzędu i sprawdź czy spada. Jeżeli będzie jeszcze wysokie i nie będzie spadać to wtedy będzie oznaczać problem.
        Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

        Comment

        • Tentadarksho
          Junior
          • 03-2017
          • 6

          #5
          Ale jeszcze mam poczekać z pomiarem blg, czy już mierzyć?

          Comment

          • Jimmy_jb
            • 11-2005
            • 911

            #6
            Zmierz dzisiaj, jutro i pojutrze.
            Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

            Comment


            • #7
              W trzydniowy i piwie ma grzebac? Niech sprawdzi za 2 tygodnie.

              Comment

              • Tentadarksho
                Junior
                • 03-2017
                • 6

                #8
                Kurde upuscilem z kraniku do próbowki i mam 4 blg.. to może być wina tego że drożdże wyzarly cukier z dołu a na górze wciąż jest większe stężenie? Tak jakby nie poderwaly się z pracą do góry. Mogę zamieszać i sprawdzić czy rusza na nowo czy zostawić w spokoju ?

                Comment

                • anteks
                  maruda
                  • 08-2003
                  • 10737

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Tentadarksho Wyświetlenie odpowiedzi
                  Kurde upuscilem z kraniku do próbowki i mam 4 blg.. to może być wina tego że drożdże wyzarly cukier z dołu a na górze wciąż jest większe stężenie? Tak jakby nie poderwaly się z pracą do góry. Mogę zamieszać i sprawdzić czy rusza na nowo czy zostawić w spokoju ?
                  I to jest słuszna koncepcja ale nie mieszaj. Ona za żarciem popłyną do góry
                  Mniej książków więcej piwa

                  Comment

                  • Tentadarksho
                    Junior
                    • 03-2017
                    • 6

                    #10
                    To teraz odczekać z 3 dni i zrobić pomiar bezpośrednio w wiadrze?

                    Comment

                    • ART
                      mAD'MINd
                      • 02-2001
                      • 23790

                      #11
                      Anteks nie rób sobie jaj z Kolegi Tentadarksho, na przyszłość - cierpliwości - i nie pobieraj próbek kranikiem, a najlepiej fermentuj piwo w pojemniku bez kranu jeśli masz taką możliwość. Drożdże będą żarły cukier równo, niezależnie od wysokości ale muszę powiedzieć, że zaproponowałeś oryginalną i niespotykaną chyba jeszcze koncepcję, a trochę ich powstało od zarania forum
                      - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                      - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                      - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                      Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                      Comment

                      • Tentadarksho
                        Junior
                        • 03-2017
                        • 6

                        #12
                        Ale przyznaj ART, że da się w nią uwierzyć xD

                        Comment

                        • Jimmy_jb
                          • 11-2005
                          • 911

                          #13
                          Teraz się dopiero narobi. Oczyma wyobraźni już widzę te rzesze młodych piwowarów obserwujących czy drożdże płyną za cukrem do góry. Art a macie przezroczyste fermentory w Centrum Piwowarstwa? Bo może być popyt.
                          Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

                          Comment

                          • dyczkin
                            Serce w kolorze blaugrana
                            • 05-2011
                            • 3657

                            #14
                            Przecież są od dawna.
                            Volenti Non Fit Iniuria // Białe jest białe, czarne jest czarne, a czerwone jest wredne!

                            Moje warzenie // Piwny Wojownik

                            Po co wolność // Żyję w kraju // Żydowskie roszczenia // Jaka róża taki cierń

                            Etykiety z wypitych piw osobiście: 2605 z 41 krajów. Zagranica: 785 // Polska: 1820

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎