Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Refraktometr - różne wyniki. O co chodzi?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Grafi
    Junior
    • 03-2017
    • 4

    Refraktometr - różne wyniki. O co chodzi?

    Witam
    Mam pytanie w kwestii działania refraktometru do win. Ostatnio sprawdzałem na winach wytrawnych ilość cukru w Bx na kilku różnych refraktometrach (tych wyskalowanych w Brixach). Każdy z nich pokazywał około 14Bx. podczas gdy te same próbki były również badane winomierzem "spławikowym" który wskazywał około 1Blg i paskami laboratoryjnymi Siemensa, które wskazywały około 10-20g/l.
    Nie rozumiem skąd taka wysoka wartość na refraktometrze. Zdaję sobie sprawę, że alkohol zakłóca wynik, ale żeby aż tak? Winomierz również ma przekłamany wynik, ale jego wynik jest bliższy rzeczywistości.
    Możecie Państwo wyjaśnić dlaczego tak się dzieje?
    Pozdrawiam

  • #2
    Odczyt z refraktometru trzeba przeliczyć uwzględniając ekstrakt początkowy. Powinno być to opisane w instrukcji. Trzymaj kalkulatory:

    Last edited by Gość; 22-03-2017, 08:03.

    Comment

    • Grafi
      Junior
      • 03-2017
      • 4

      #3
      Trochę nie rozumiem opisu.
      Co to jest gęstość początkowa i zmierzona gęstość.
      Chodzi o wartość przed i po fermentacji?

      Comment

      • Grafi
        Junior
        • 03-2017
        • 4

        #4
        Znasz może równanie wykorzystane w tym kalkulatorze?( ze strony http://brewness.com/calculator/pl/gravity-correction)

        Comment


        • #5
          Tak. Chodzi o odczyty refraktometru przed i po fermentacji. Refraktometr jest skalibrowany do mierzenia gęstości przed fermentacją. Po fermentacji wytworzony alkohol zaburza odczyt, stąd konieczność korzystania z kalkulatorów

          Comment

          • Grafi
            Junior
            • 03-2017
            • 4

            #6
            Dzięki bardzo za pomoc.
            Już myślałem, że sprzęt jest popsuty (nowy)

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎